SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

30 lat Polsatu. Oto seriale, które zapisały się w historii stacji

Z okazji 30-lecia istnienia telewizji Polsat, przyglądamy się produkcjom tej stacji. Polsat stworzył wiele komedii, seriali obyczajowych i sensacyjnych, spośród których wybraliśmy dziesięć najbardziej kultowych i przełomowych dla polskiej telewizji.

Telewizję Polsat założył Zygmunt Solorz, biznesmen, który wcześniej nie pracował w mediach. Stacja ruszyła w sobotę, 5 grudnia 1992 r. O godz. 16:30 na wizji pojawiła się Karina Szafrańska, aktorka i pierwsza prezenterka stacji. Zaprosiła widzów na polski serial animowany "Wędrówki Pyzy". Początkowo stacja nadawała tylko kilka godzin dziennie z przerwami: popołudniami (od godz. 16:30 do 18:15, w niedziele od godz. 12) i nocą (od godz. 23:15). By nie łamać polskiego prawa, program emitowano w pierwszych miesiącach z Holandii, dokąd dowożono codziennie taśmy. Gdy samoloty miały opóźnienia, widzowie mogli zobaczyć planszę z napisem: "przepraszamy za usterki". Sygnał był odbierany za pomocą satelity. Początkowo oglądalność stacji była niska, bo niewiele gospodarstw domowych w Polsce miało urządzenia do odbioru satelitarnego.

Czytaj więcej: Telewizja Polsat nadaje od 30 lat. "Solorz wiedział, co się ludziom podoba"

 


„13 posterunek” (1998-2000)

Serial, w reżyserii Macieja Ślesickiego, jest wyjątkowy z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że pierwszy sezon powstał w efekcie współpracy Canal+ z Polsatem, dopiero druga seria w całości wyprodukowana została przez Canal+ i wyemitowana przez TVN. Sezon pierwszy powstawał w latach 1997-1998, a drugi w okresie pomiędzy 1999-2000.

„13 posterunek” opowiada losy tytułowego komisariatu, zlokalizowanego na peryferiach Warszawy. Na posterunku pracują: starszy sierżant Zofia Zoficka (Ewa Szykulska), starszy aspirant Stępień (Marek Walczewski) oraz starsi posterunkowi: Kasia (Aleksandra Woźniak), „Arnie” (Piotr Zelt) i „Luksus” (Paweł Burczyk), których szefem jest komendant Władysław Słoik (Marek Perepeczko).


Pewnego dnia, jako nowo zatrudniony policjant, pojawia się na posterunku Cezary Cezary (w tej roli Cezary Pazura) i sieje zamieszanie tym większe im bardziej stara się, aby wszystko przebiegło bez zakłóceń.

Serial na przestrzeni lat, dzięki absurdalnemu, groteskowemu humorowi oraz slapsticowym żartom, zyskał miano kultowego.
Powstało 41 odcinków.

„Daleko od noszy” (2003-2009)

To sitcom będący parodią dramatów medycznych. W krzywym zwierciadle ukazuje problemy polskiej służby zdrowia, w tym między innymi hierarchię pracowników szpitala. Dyrektorem placówki jest ordynator Łubicz (w tej roli Krzysztof Kowalewski), oczekujący od personelu bezwzględnego posłuszeństwa.


Powstało dziesięć serii, co daje razem 167 odcinków. Serial stanowi kontynuację „Szpitalu na perypetiach”. Wystąpili w nim: Hanna Śleszyńska (siostra Genowefa Basen), Paweł Wawrzecki (Dr Roman Kidler), Piotr Gąsowski (dr Czesław Basen), Anna Przybylska (dr Karina), Agnieszka Suchora (siostra Barbara Es), Krzysztof Tyniec (dr Rudolf Wstrząs).

„Graczykowie” (1999-2001)

Serial komediowy Krzysztofa Jaroszyńskiego i Ryszarda Zatorskiego opowiada perypetie Graczyków, czyli małżeństwa z trójką dzieci. Głową rodziny jest Wiesław Graczyk (Zbigniew Buczkowski), pracuje on w obsłudze PKP jako kuszetkowy. Jego żona Jadwiga (Joanna Kurowska) jest gospodynią domową. Obserwujemy codzienne życie rodziny, a także ciągłe podejrzenia żony o zdrady męża i sąsiedzkie afery. Słabością państwa Graczyk są gry losowe.


Często odwiedza ich znajomy Buła (Paweł Wawrzecki), który z czasem doczeka się własnego serialu, pt. „Graczykowie czyli Buła i spóła”. Ta produkcja będzie kontynuacją losów Graczyków, ale na pierwszym planie oglądać będziemy sąsiada Jadzi i Wiesława, czyli Romana Bułkowskiego, który słynął z wyjątkowo głupich pomysłów.

Dzieci Graczyków, to Malina (Joanna Brodzik), Rafał (Rafał Mohr) i Lucuś (Wojciech Kalbarczyk).

Powstało 57 odcinków.


„Miodowe lata” (1998-2003)

Sitcom „Miodowe lata” powstał na podstawie amerykańskiego serialu „The Honeymooners” (1955-1956) oraz „Jackie Gleason Show”. Ważną zmianą w stosunku do wyżej omawianych produkcji było to, że serial nagrywany był w Teatrze Żydowskim w Warszawie, na scenie obrotowej, dzięki czemu możliwa była szybka zmiana scenografii pomiędzy scenami.

W rolę motorniczego Karola Krawczyka wcielił się Cezary Żak, a postać pracującego w miejskiej kanalizacji Tadeusza Norka grał Artur Barciś. Wraz z żonami (w tych rolach wystąpiły Agnieszka Pilaszewska i Dorota Chotecka) mieszkali w Warszawie na Woli i marzyli o lepszym życiu. Każdy odcinek to nowy genialny pomysł Karola na biznes życia, a Tadeusz pomagał mu go zrealizować. W finale zawsze okazywało się, że pomysł nie wypalił. W ostatnim odcinku jednak kolejny „genialny pomysł” Karola udał się i bohaterowie zostali milionerami dzięki czemu w nowej serii „Całkiem nowe lata miodowe” (2004) przeprowadzają się domów w Radości, w dzielnicy Wawer.


Paradoksalnie nowa, składająca się z siedemnastu odcinków seria nie przypadła widzom do gustu tak bardzo jak poprzednie. Serial zyskał wielką popularność, a piosenka świąteczna o reniferze do dzisiaj jest znakiem rozpoznawczym tej produkcji. Wszystko to dzięki świetnej obsadzie aktorskiej i dobrej adaptacji scenariusza do polskich realiów. Widownia mogła identyfikować się z marzeniami bohaterów o lepszym życiu. Cezary Żak i Artur Barciś jako duet aktorski, ponownie spotkali się po latach na planie serialu „Ranczo”. Powstało 131 odcinków.

„Rodzina zastępcza” (2004-2009)

To jeden z najdłużej emitowanych polskich seriali, doczekał się aż 329 odcinków podzielonych na 18 serii. Opowiadał losy rodziny Anki (Gabriela Kownacka) i Jacka Kwiatkowskich (Piotr Fronczewski), którzy pod swoją opieką mieli liczne grono wychowanków. Poza własnymi dziećmi, czyli Majką (Monika Mrozowska) i Filipem (Sergiusz Żymełka), postanowili przysposobić Romka (Aleksander Ihnatowicz), Zosię (Misheel Jargalsaikhan) i Elizę (Aleksandra Szwed). Z czasem rodzina Kwiatkowskich powiększać się będzie o kolejnych podopiecznych.


Serial opowiadał o codzienności rodziny, z czasem pokazywał usamodzielniane się potomstwa, wyprowadzkę z domu i życie na własną rękę. W rolę siostry Anki, czyli Urszulę wcielała się Maryla Rodowicz. Częstym gościem domu Kwiatkowskich był zaprzyjaźniony policjant (w tej roli Jarosław Boberek), który irytował Jacka Kwiatkowskiego częstotliwością swoich wizyt i mnogością pytań na każdy temat.

Z kolei, po sąsiedzku do rodziny Kwiatkowskich, mieszkali Alutka (Joanna Trzepiecińska) i Jędrula (Tomasz Dedek). Kwiatkowscy wychowywali swoje dzieci w duchu otwartości, tolerancji, zrozumienia potrzeb innych ludzi. Ich dom ciągle był pełen gości szukających porady, albo wsparcia.


„Świat według Kiepskich” (1999-2022)

Producentem serialu była ATM Grupa, a jego twórcą Tomasz Kurzewski, założyciel firmy producenckiej.

Pierwszy odcinek zaskoczył widzów zbyt wyrazistym, wulgarnym humorem oraz antypatycznymi bohaterami. Zanim polubiliśmy Ferdynanda i jego rodzinę, scenarzyści (Okił Khamidow, Aleksander Sobiszewski, Janusz Sadza) musieli wprowadzić zmiany, aby zaczęło nam zależeć na losie Kiepskich i ich sąsiadów. A gdy już się okazało, że Ferdek to jednak całkiem fajny człowiek (czego raczej nie powiedziałby o nim nigdy sąsiad), zaczęliśmy trzymać kciuki, żeby znalazł w końcu pracę, albo przynajmniej „żeby zarobił, ale się nie narobił”.


 

Serial w ogólnym zarysie inspirowany był „Światem według Bundych”, ale już pierwszy odcinek pokazał, że twórcy chcą iść własną drogą, skupiając się na polskich realiach.

Zanim tytuł stracił swoją najlepszą formą i zaczął eksperymentować z narracją i tematyką, co spotkało się z niechęcią widowni, osiągał najlepsze efekty komediowe pokazując polskie „tu i teraz” (najwyżej oceniane są odcinki pomiędzy numerami 200-300). Z tego powodu do najbardziej popularnych odcinków należy zaliczyć te pokazujące uniwersalne problemy Polaków, jak np. trudności ze znalezieniem pracy. Jak wiadomo, Ferdek nigdy nie pracował, a gdy pewnego dnia pracownicy Urzędu Pracy osobiście pofatygowali się do kamienicy na osiedlu Kosmonautów, przy ulicy Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu, to na bohatera padł blady strach.

W serialu występowali Andrzej Grabowski, Marzena Kipiel-Sztuka, Dariusz Gnatowski, Ryszard Kotys, Renata Pałys, Bartosz Żukowski, Barbara Mularczyk, Bohdan Smoleń, Krystyna Feldman.

„Adam i Ewa” (2000-2002)

Pierwsza polska telenowela, inspirowana produkcjami latynoamerykańskimi, opowiadająca losy dwójki ludzi pochodzących z zupełnie różnych światach. Adam (Waldemar Goszcz) i Ewa (Katarzyna Chrzanowska) na skutek przypadku poznają się i mimo licznych przeciwności losu próbują stworzyć związek. Historia jest o tyle nietypowa, że wbrew regułom telenoweli, to kobieta jest starsza od mężczyzny i pochodzi z lepiej sytuowanej rodziny niż mężczyzna.


Ich życie pełne jest problemów, które rzuca im pod nogi były mąż Ewy oraz jej macocha Renata.

Serial zasłynął czołówką z piosenką Budki Suflera, pt. „Adam i Ewa”.

Powstało 187 odcinków serialu.

„Hotel 52” (2010-2013)

Główną bohaterką serialu jest Natalia Lipska (Laura Samojłowicz), studentka malarstwa, które zupełnie niespodziewanie zostaje właścicielką hotelu i musi nauczyć się nim zarządzać. Menedżerką jest Iwona Szwed, była kochanka zmarłego ojca Natalii. Duży wpływ na ich relacje mają dawne stosunki między Iwoną a Mariuszem Lipskim, czyli założycielem hotelu.


W serialu poznajemy nie tylko losy Natalii, ale także pozostałych pracowników hotelu oraz gości, chętnie zwierzających się z problemów.

„Hotel 52” był jedną z pierwszych produkcji Polsatu nawiązujących realizacyjnie i scenariuszowo do amerykańskich produkcji obyczajowych. Opowiadał uniwersalną historię, która mogłaby przydarzyć się ludziom niezależnie od tego, czy mieszkają w Polsce, czy Stanach Zjednoczonych.

Motyw muzyczny wykorzystany w serialu przypomina podkład muzyczny z czołówki „Seksu w wielkim mieście”.
Serial doczekał się aż siedmiu serii, łącznie powstało 91 odcinków.

„Pierwsza miłość” (2004-)

Serial wciąż jest emitowany. Świętował niedawno 18-lecie istnienia.

O ile pierwszy sezon zaplanowany był jako zamknięta całość, o tyle wraz z rosnącą popularnością produkcji, wątki zostały rozwinięte i następne odcinki powstawały z myślą o kontynuacji.


W serialu poznajemy Marysię (Aneta Zając), która studiuje medycynę, jej sąsiadkę Kingę (Aleksandra Zienkiewicz) i najbliższe otoczenie bohaterek. W pierwszym sezonie śledzimy relację między Marysią a Pawłem (w tej roli Mikołaj Krzyżanowski), jej tytułową, pierwszą miłością.

W „Pierwszej miłości” było już wszystko: uprowadzenia, mafia, utrata pamięci, demoniczna siostra bliźniaczka oraz wiele romansów. „Pierwsza miłość” mimo iż jest serialem codziennym jak „Klan”, fabułą przypomina telenowele latynoamerykańskie.
W serialu od premierowej emisji występują: Aneta Zając, Ewa Skibińska, Aleksandra Zienkiewicz, Maria Pakulnis, Łukasz Płoszajski, Rafał Cieszyński.

Stan na 9 września 2022 wskazuje, że zostało wyemitowanych 3451 odcinków.

Producentem serialu jest ATM Grupa.

„Przyjaciółki” (2012-)

Akcja serialu toczy się w Warszawie. Bohaterkami są cztery kobiety po trzydziestce, które przyjaźniły się w liceum i po niedawnym spotkaniu klasowym postanowiły odnowić kontakt. Z zainteresowaniem przyglądają się sobie i temu, co pozostało z ich młodzieńczych marzeń, które po czasie zweryfikowała rzeczywistość.


W serialu występują: Małgorzata Socha jako Inga, Joanna Liszowska jako Patrycja, Anita Sokołowska jako Zuzanna, a także Magdalena Stużyńska jako Anna.

Mimo że serial zaliczył ostatnio spadek oglądalności o 210 tys. widzów, to wciąż ma grono wiernych fanów. Powstało 20 serii, łącznie 242 odcinki.

 

Dołącz do dyskusji: 30 lat Polsatu. Oto seriale, które zapisały się w historii stacji

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Dlaczego TVP nie powtarza seriali z lat 90-tych? Był taki serial Tata a Marcin powiedział. Słabo go pamiętam ale mi się podobał. TVN miał podobnej konwencji tylko że tam była dziewczynka. Dlaczego obie stacje ich nie powtarzają? TVP ma wielkie archiwa w większości już zdigitalizowane. Ma od groma kanałów. Nic tylko grać na sentymencie póki jeszcze żyją osoby pamiętające tamte seriale i programy.
odpowiedź
User
37-latek
A gdzie jest anime "Czarodziejka z Księżyca"? To Polsat miał ogromny wpływ na wypromowanie tej japońskiej animacji, o grupie magicznych wojowniczek ubranych w szkolne mundurki uczennic szkolnych.
odpowiedź
User
Seba
Z tej całej litanii to Rodzinka i Miodowe lata dało się oglądać,
odpowiedź