SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanał informacyjny Polsat News ma 15 lat (zobacz spot)

Dokładnie 7 czerwca 2008 roku rozpoczął nadawanie Polsat News. Nadawca poinformował, że średni zasięg dzienny stacji wynosi 2,6 mln widzów, a łącznie informacje na wszystkich antenach Polsatu, docierają do ponad 6,6 mln osób. Z okazji urodzin kanał przygotował specjalny spot.

Kanał informacyjny Polsat News Article

Stacja zadebiutowała 15 lat temu o 7 rano. Była wówczas pierwszym kanałem informacyjnym nadawanym w formacie 16:9. Okazją do startu był piłkarski turniej Euro 2008. Prawa do transmisji meczów miała wówczas Telewizja Polsat. Dziennikarze nowego kanału przygotowywali wówczas relacje z kulisów imprezy. W pierwszych miesiącach działalności emisja Polsat News była niekodowana, aby szybciej zasilić ofertę sieci kablowych. Kodowanie sygnału rozpoczęto dopiero 1 marca 2009 roku.

Trzy kanały informacyjne Polsatu

Obecnie stacja wchodzi w skład wszystkich platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange) i największych sieci kablowych (UPC, Vectra, Toya, Inea). Można ją oglądać także za pośrednictwem serwisu streamingowego Polsat Box Go.

Do września 2021 roku Polsat News prowadził niekodowaną emisję w ramach MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Operatorzy płatnej telewizji krytykowali takie rozwiązanie, bo sztandarowa stacja informacyjna Polsatu jest im oferowana odpłatnie. Obecnie w ramach naziemnego pakietu Polsat Box, Polsat News jest kodowany. FTA jest natomiast uruchomiony we wrześniu 2021 roku kanał Wydarzenia 24, który zastąpił Superstację. Nie emituje on w przeciwieństwie do Polsat News publicystyki, tylko krótkie i zwięzłe materiały informacyjne, prognozę pogody i serwisy sportowe.
 
Zanim powstał Polsat News, część późniejszych dziennikarzy stacji pracowało w przejętej przez Polsat na początku 2007 roku TV Biznes. Na początku 2013 roku, zmieniła ona nazwę na Polsat Biznes, a w czerwcu 2014 roku na Polsat News+. W wyniku sporu z ITI Neovision, właścicielem platformy cyfrowej nc+, od 31 lipca 2014 roku stacja działa jako Polsat News 2 i emituje głównie powtórki z głównej anteny Polsat News. Jest oferowana w najtańszych pakietach sieci kablowych i platform cyfrowych. Od października 2015 roku działa portal internetowy polsatnews.pl.W grudniu ub.r. doszło do zmiany oprawy graficznej Polsat News.

Duży zasięg programów informacyjnych Polsatu

Z przeprowadzonego w 2021 roku badania CBOS wynika, że 59 proc. widzów uznaje Polsat News za kanał, który nie faworyzuje żadnej opcji politycznej. Według ostatniego raportu państwowego ośrodka „W ciągu ostatnich siedmiu lat wśród Polaków zmniejszyło się znaczenie telewizji i telewizyjnych programów informacyjnych jako najważniejszego źródła wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie. […] Jedynie Polsat, w stosunku do 2016 roku, dzięki popularności Polsat News powiększył grono swoich odbiorców.”

- Według dostępnych szacunków ponad 8 milionów internautów i aż 23 miliony widzów każdego dnia pozyskuje informacje dzięki Polsat News, Wydarzeniom 24 Polsatnews.pl, Interii Wydarzenia i programowi „Wydarzenia”. Bez względu na miejsce w jakim się znajdują oraz urządzenia, z których korzystają – powiedział Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat.

Do marca 2018 szefem Polsat News był Henryk Sobierajski. Od marca 2018 roku funkcję tę pełni Dorota Gawryluk. - Tylko nasza grupa medialna w Polsce może pochwalić się tak szeroko rozbudowanym i świetnie rozwiniętym obszarem informacyjnym. Dzięki bardzo dobrze współpracującym ze sobą stacjom informacyjnym oraz serwisom internetowym marki newsowe Telewizji Polsat tworzą wspólnie największe źródło informacji w kraju. Polsat News, Wydarzenia 24, program informacyjny „Wydarzenia” oraz serwisy internetowe Polsatnews.pl i Interia Wydarzenia – stwierdziła Dorota Gawryluk, dyrektor pionu Publicystyki i informacji Telewizji Polsat.

Najpopularniejsze propozycje Polsat News

Jednym z najważniejszych programów w Polsat News są „Wydarzenia” (emisja 12.50, 15.50, 21.50 i 18.50 na antenie Telewizji Polsat). Po głównym wydaniu programu nadawany jest „Gość Wydarzeń”, którego gospodarzami są Bogdan Rymanowski i Piotr Witwicki. Program poranny stacji nosi nazwę „Nowy dzień” i zaczyna się przed 6 rano. Gospodarzami „Graffiti”, czyli porannych rozmów z politykami są: Grzegorz Kępka, Dariusz Ociepa i Marcin Fijołek.

 Popołudniowe komentarze polityków, publicystów i ekspertów można znaleźć w formacie „Punkt widzenia”, który prowadzi Grzegorz Janowski (od poniedziałku do piątku o 17.30). Od poniedziałku do piątku o 19.50 można oglądać program „Debata dnia” Agnieszki Gozdyry. Biorą w nim udział przedstawiciele partii politycznych. W sobotę o tej porze jest nadawana „Debata tygodnia”. Do popularnych programów z udziałem polityków należą też niedzielne „Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii” oraz „Prezydenci i premierzy” Jarosława Gugały (emisja w sobotę około 19.15). W niedziele o 19.30 nadawany jest z kolei znany program interwencyjno-publicystyczny „Państwo w państwie”.

W ostatnich latach do Polsat News z Telewizji Polskiej przeszli m.in. Michał Cholewiński, Agata Biały-Cholewińska, Bartłomiej Maślankiewicz, Małgorzata Świtała. Nie zabrakło też transferów z TVN24. To na przykład Bogdan Rymanowski, Igor Sokołowski, Jacek Smaruj, Cyprian Jopek, Leszek Dawidowicz czy Katarzyna Zdanowicz.

Z danych Nielsena wynika, że w maju br. Polsat News miał 1,65 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W całym 2022 roku udział stacji wyniósł 1,97 proc. Chętniej oglądane były TVN24 (5,63 proc.) i TVP Info (5,14 proc.).

Dołącz do dyskusji: Kanał informacyjny Polsat News ma 15 lat (zobacz spot)

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Polsat News to najlepsza telewizja informacyjna w Polsce. PN jest wzorem rzetelności i obiektywizmu dla swoich konkurentów z TVN 24, TVP INFO. PN przedstawia wiadomości w sposób obiektywny i zgodny z rzeczywistością, nie manipulując faktami. W PN pracują dziennikarze z różnymi poglądami politycznymi, w przeciwieństwie do TVN24, TVP INFO, gdzie pracują propagandziści Platformy i PIS.
21 18
odpowiedź
User
piewca
zhańbili się niestety opisując covid, te zdjęcia umierających niezaszczepionych (wyłacznie) itd Byli częścią propagandy covidowej. Mniej jak inni ale byli. Hańba!
0 0
odpowiedź
User
R>A>Z>A
O faktycznym twórcy kanału H. Sobierajskim jakoś tak półgębkiem wspomniano. Wstyd jakiś czy co...?
0 0
odpowiedź