SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat chce wspólnej debaty prezydenckiej z TVP i TVN. Apelowali o to kandydaci na prezydenta RP

Polsat zwrócił się do Telewizji Polskiej oraz TVN z propozycją zorganizowania wspólnej debaty kandydatów na prezydenta. Wydarzenie miałoby się odbyć jeszcze przed pierwszą turą wyborów, która jest zaplanowana na 28 czerwca br. To odpowiedź na apele Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka do niepublicznych mediów o zorganizowanie "prawdziwej debaty".

Fot. PolsatFot. Polsat

Jak nas poinformował w czwartek Polsat, stacja zaproponowała Telewizji Publicznej oraz TVN wspólną organizację debaty wyborczej. Taką propozycję prezes Polsatu Stanisław Janowski wystosował do Macieja Łopińskiego, pełniącego obowiązki prezesa TVP oraz Piotra Koryckiego, prezesa TVN.

Debata byłaby prowadzona przez dziennikarzy każdego z trzech nadawców: TVN, TVP oraz Telewizji Polsat, a sygnał byłby udostępniony wszystkim zainteresowanym nadawcom telewizyjnym.

To odpowiedź na czwartkowy apel dwóch kandydatów na prezydenta RP. Jak pisaliśmy, Szymon Hołownia wystosował list do prezesów stacji Polsat oraz TVN Discovery Polska, aby zorganizowały debatę kandydatów na prezydenta RP. Z podobną prośbą zwrócił się do mediów prywatnych i katolickich Krzysztof Bosak, który dodał, że debatę mogłaby zorganizować także Telewizja Trwam.

"Pierwsza debata kandydatów, zorganizowana przez Telewizję Polską 17 czerwca br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widzów - według danych nadawcy obejrzało ją ponad 7,5 mln osób. Debata wzbudziła jednocześnie bardzo poważne kontrowersje ze względu na sposób jej przygotowania i prowadzenia, skrajnie tendencyjny wybór pytań, niczym nieskrywane preferencje dla jednego z jej uczestników. Tak nie powinna wyglądać debata, na podstawie której Polacy mają dokonać odpowiedzialnego wyboru" - napisał Szymon Hołownia w liście do Zygmunta Solorza, przewodniczącego rady nadzorczej telewizji Polsat oraz Piotra Koryckiego, prezesa TVN Discovery Polska.

Krzysztof Bosak: debatę mogłaby zorganizować też Telewizja Trwam

Z kolei Krzysztof Bosak na konferencji prasowej stwierdził, że debata zorganizowana w środę przez TVP była "ustawiona i tendencyjna".

- Polacy nie dowiedzieli się nic na temat stanowisk kandydatów w najważniejszych bieżących sprawach - powiedział. Jego zdaniem, tematy poruszane w czasie pięciu rund debaty były "bądź nieaktualne, jak program relokacji uchodźców, bądź przyszłościowe i niepewne, jak wprowadzanie waluty euro w Polsce, bądź ideologiczne, co do których wszyscy wiedzą, co kto ma do powiedzenia".

Bosak zaapelował do stacji "niepaństwowych, komercyjnych, świeckich, jak i katolickich, żeby zorganizowały swoje debaty". - Gorąco chcę zaapelować do Polsatu, żeby przypadkiem nie odwołał swojej debaty, nawet jeżeli prezydent Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski spróbują wykonać unik i nie przyjść. Apeluję do TVN, żeby tak jak w poprzedniej kampanii wyborczej, dał szansę wszystkim zaprezentować swoje stanowisko, aby nie zrezygnował ze swojej debaty - powiedział.

Dodał też, że debaty mogłyby również zorganizować Telewizja Trwam, a także katolicka prasa i rozgłośnie radiowe.

Poza debatą w TVP, miały odbyć się takie same wydarzenia w stacjach Polsat i TVN. We wtorek 16 czerwca br. Krzysztof Bosak poinformował, że TVN odwołał debatę, bo sztaby Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego nie potwierdziły udziału w niej ich kandydatów. Dzień wcześniej sztab Szymona Hołowni podał, że Polsat też nie otrzymał potwierdzenia udziału w debacie urzędującego prezydenta i kandydata Koalicji Obywatelskiej, więc najprawdopodobniej wydarzenie nie odbędzie się. Wymienione stacje oficjalnie nie odwołały zaplanowanych debat.

Debatę oglądało prawie 5,5 mln widzów

Debata wyborcza w Telewizji Polskiej odbyła się w środę, 6 maja o godz. 21.00. Relację z wydarzenia można było śledzić w TVP1, TVP Info, TVP Polonia, a także w TV Republika. Łączna widownia debaty na antenie wszystkich stacji wyniosła 5,44 mln osób, co przełożyło się na 39,54 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 31,56 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 32,85 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez One House.

W debacie wyborczej wzięło udział 11 kandydatów na prezydenta: urzędujący prezydent Andrzej Duda (popiera go Zjednoczona Prawica), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia, Paweł Tanajno, Mirosław Piotrowski, Marek Jakubiak, Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i Stanisław Żółtek.

Gospodarzem debaty był Michał Adamczyk.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca 2020 roku. Planowo pierwsze tura miała się odbyć 10 maja. Przeprowadzenie debaty przed wyborami prezydenckimi jest ustawowym obowiązkiem Telewizji Polskiej.

Dołącz do dyskusji: Polsat chce wspólnej debaty prezydenckiej z TVP i TVN. Apelowali o to kandydaci na prezydenta RP

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dim
i o czym tu debatować?
odpowiedź
User
Qwert
Nie dziwię się, że kandydaci do tego zachęcają, bo całkiem w porządku w nich wypadli. Ale takie debaty są bez sensu póki uczestnicy nie będą odpowiadali w nich na pytania, a jedynie wygłaszali własne monologi. Dlaczego nikt nie pyta obywateli czego by chcieli dowiedzieć się w takich debatach?
odpowiedź
User
ik
debata w tvp a Polsacie to to samo wiec nie warto
odpowiedź