SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT chce od Polsatu danych o strukturze własnościowej. Chodzi o zagraniczne spółki Solorza

O tym, czy Telewizja Polsat dostanie dalsze koncesje dla czterech kanałów zadecyduje analiza jej struktury własnościowej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. KRRiT podjęła taką uchwałę z inicjatywy prof. Tadeusza Kowalskiego. Może do wydłużyć procedurę rekoncesyjną. Z analogiczną sytuacją mierzy się teraz TVN.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Telewizja Polsat wystąpiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie koncesji dla czterech swoich kanałów: Polsat Cafe (wygasa 28 lipca 2024 roku), Polsatu Sport (wygasa 18 stycznia 2024 r.), Polsat 2 (obowiązuje do 18 stycznia 2024 r) oraz Disco Polo Music (obowiązuje do 24 kwietnia 2024 roku). Wnioski czekają na rozpatrzenie.

Podczas środowego posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jeden z jej członków, prof. Tadeusz Kowalski zwrócił uwagę, iż większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu (właściciel Telewizji Polsat) jest Zygmunt Solorz, a dysponuje tymi walorami m.in. poprzez zarejestrowaną w Liechtensteinie TiVi Foundation, a także cypryjską spółkę Reddev Investments Limited (poniżej dane o akcjonariacie Cyfrowego Polsatu ze sprawozdania spółki za pierwszy kwartał br.).

W związku z tym prof. Kowalski wystąpił z wnioskiem, aby przed rekoncesjonowaniem kanałów Polsatu sprawdzić dokładnie strukturę właścicielską. - Zwróciłem na to uwagę, gdyż firmy te funkcjonują poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Jeżeli więc mamy przestrzegać pewnych reguł i w analogicznej sytuacji domagamy się przedstawienia struktury własności od TVN, to powinniśmy poprosić o to, by Polsat w sposób precyzyjny zrelacjonował nam, jak to wygląda w jego przypadku.

Wniosek prof. Kowalskiego został przegłosowany, członkowie Rady czekają teraz na informację od nadawcy. Poprosiliśmy o komentarz Telewizję Polsat, w czwartek nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Świrski zapewniał, że Polsat jest transparentny

Tuż po środowym posiedzeniu KRRiT przewodniczący Maciej Świrski spotkał się w Sejmie z posłami i przedstawiał im m.in. stan zaawansowania prac nad rekoncesjonowaniem stacji TVN (nadawca złożył wnioski o przedłużenie koncesji dla TVN i TVN Turbo). Zwracał przy tym uwagę, że za przedłużający się czas tego procesu odpowiada fakt, iż stacja nie ujawnia swojej struktury właścicielskiej.

Odpowiadając z kolei na pytanie, dlaczego kanały Polsatu otrzymują przedłużenia koncesji szybciej niż kanały TVN, Świrski mówił: - Jest różnica, którą widać w trakcie postępowania koncesyjnego. Otóż Polsat jest własnością Cyfrowego Polsatu, który jest spółką giełdową, a na giełdzie obowiązują zasady transparentności i każde ukrycie informacji jest karane. W związku z tym doskonale wiadomo, kto zarządza spółką, kto jest beneficjentem ostatecznym, jakie są przychody i tak dalej. Natomiast TVN, gdy przysyła pisma do regulatora na temat swojej struktury właścicielskiej to opatruje je klauzulą „tajemnica przedsiębiorstwa”. Czyli nie chce, aby obywatele wiedzieli kto tak naprawdę jest beneficjentem ostatecznym, jaka jest struktura właścicielska nad spółką TVN, od kogo jest zależna.

Należąca do TVN stacja HGTV dostała przedłużenie koncesji o kolejnych 10 lat dopiero pod koniec kwietnia br., po dziesięciu miesiącach oczekiwania. Udzielając praw do nadawania, KRRiT podkreśliła, że wciąż analizuje strukturę własnościową nadawcy. Podkreślono też, że TVN od 8 kwietnia 2022 r. należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery. Wyjaśniono, że "prowadzone w tej sprawie (struktury – JK) postępowanie ma na celu zbadanie zgodności składu kapitałowego TVN S.A. z przepisami prawa medialnego".

W pierwszym kwartale grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów o 7,1 proc., głównie dzięki wyższej sprzedaży sprzętu, a jego zysk netto skurczył się o 212,8 do 71 mln zł. Firma na obsługę zadłużenia wydała 179 mln zł więcej niż przed rokiem. Tylko w zeszłym kwartale liczba RGU płatnej telewizji zmalała z 5,049 do 4,951 mln, a w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku - o 226 tys. (czyli 4,4 proc.). Firma zapewnia, że nie grozi jej exodus abonentów płatnej telewizji, znany ze Stanów Zjednoczonych.

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce od Polsatu danych o strukturze własnościowej. Chodzi o zagraniczne spółki Solorza

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Redaktorek
Oj to się będzie działo, przecież Solorz sam nie wie co do niego należy i dlaczego
31 11
odpowiedź
User
Rappaport
Najpierw niech ustalą nazwisko głównego udziałowca. Bo kto wie na który akurat paszport zakładał te firmy. A poza tym może raczej skarbówka powinna się temu przyjrzeć...
30 12
odpowiedź
User
H
Nawet jesli w strukturze Polsatu nie znajda nic podejrzanego formalnie i prawnie - narod powinien wiedziec i widziec jak „patriota” i Polak - Zygmunt omija… wróć! „optymalizuje” podatki poprzez spolki zagraniczne. Nie on jeden z reszta. W Polsce mamy wielu takich. Niech suweren wie kto faktycznie placi podatki na swoj kraj bez kombinowania (niewielu)
0 0
odpowiedź