SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej przejmują europejskie firmy

Polskie małe i średnie firmy widzą swoją szansę na rynku europejskim i coraz częściej próbują swoich sił, przejmując zachodnich konkurentów. –Polskim firmom nie wystarcza już organiczny rozwój, dlatego zaczynają myśleć o fuzjach i przejęciach, także w innych krajach Unii – przekonuje Jan Krzysztof Bielecki.

– Optymizm w inwestycjach wydaje mi się już pewien, choć w skali makro być może tego jeszcze nie widać – podkreśla  Jan Krzysztof Bielecki, były premier, ustępujący szef rady Gospodarczej przy Premierze RP. – Rozmawiając z polskimi przedsiębiorcami, można odczuć zainteresowanie nowymi inwestycjami.

Według ostatniego grudniowego odczytu Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców sytuacja sektora MSP jest cały czas przeciętna, ale wskazania indeksu wzrosły do poziomu 100,3 pkt z 96,2 pkt w listopadzie. Jak jednak zaznacza organizator badania, przedsiębiorcy oczekują też poprawy sytuacji w ciągu najbliższych 6 miesięcy, choć rośnie ich ostrożność. Tu wskaźnik spadł do 105,7 pkt z 107,4 pkt w listopadzie.

– O fuzjach i przejęciach możemy mówić w dwóch wymiarach. Pierwszy dotyczy krajowego sektora finansowego. W mojej ocenie w sektorze bankowym kilka konsolidacji wydaje się możliwych – twierdzi Jan Krzysztof Bielecki.

Ostatnim przejęciem w sektorze jest nabycie 97,9 proc. akcji Meritum Banku ICB przez Alior Bank. UOKiK w komunikacie z 17 grudnia informuje, że Alior Bank przejmując aktywa Meritum Banku, nie wpłynie negatywnie na koncentrację w sektorze. Alior Bank zawarł przedwstępną umowę z  Innova Financial Holdings, WCP Coöperatief oraz EBOIR dotyczącą nabycia pakietu akcji za 352,5 mln zł.

Z kolei w ostatnim czasie na rynku pojawiła się informacja, podana przez agencje Reuters i Bloomberg, że austriacki Raiffeisen Bank International szuka nabywcy na Raiffeisen Bank Polska, który według szacunków – może być wart ok. 10 mld zł.

– Drugim wymiarem są polscy przedsiębiorcy, którzy zaczynają wychodzić poza nasze granice. Polacy znajdują i przejmują małe i średnie firmy w krajach Europy Zachodniej. Coraz częściej nawet ze strefy euro – zaznacza były premier.

Były polski premier dodaje, że rozmawiając z polskimi przedsiębiorcami mówiącymi o przejęciu firmy niemieckiej w celu poprawy jakości zarządzania, odczuwa zdziwienie jak przy zjawisku zaskakującym i niebywałym.

Takim przykładem z ostatnich miesięcy było przejęcie aktywów niemieckiego producenta środków czyszczących i detergentów Domal wittol Wasch und Reinigungsmittel przez polskiego firmę kosmetyczną Global Cosmed. Wartość transakcji wyniosła 5,02 mln euro.

Polskich właścicieli mają ponadto: producent wyposażenia łazienek Hoesch (przejęty przez grupę Sanplast) oraz producent mebli biurowych Rohde & Grahl (właścicielem jest Grupa Nowy Styl). Brytyjska marka Rawlplug należy do wrocławskiego Koelnera. Przykładem polskiego przedsiębiorstwa, które stale rozwija się poprzez akwizycję, jest m.in. Maspex, który w grudniu ogłosił przejęcie aktywów Agros-Novy.

Dołącz do dyskusji: Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej przejmują europejskie firmy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl