SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Agencja Prasowa przejmie Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”

Na początku sierpnia br. zarządy Polskiej Agencji Prasowej oraz Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” ustaliły, że PAP przejmie w całości spółkę PWR.

PAP / Radek PietruszkaArticle

Planowane połączenie, ogłoszone przez Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” będzie polegało na przeniesieniu całego majątku spółki do Polskiej Agencji Prasowej. Transakcja ma nastąpić na zasadzie podwyższenia kapitału spółki przejmującej (to jest PAP – przyp.red.) o 22 mln zł, czyli do 52,7 mln zł - poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda.

Kapitał zakładowy PAP wynosi obecnie ponad 30, 69 mln zł, a w PWR – 24 mln zł. Połączenie nie wymaga zgody prezesa UOKiK z tego względu, że obrót żadnej ze spółek z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczył progu 10 mln euro.

Nie udało się nam uzyskać komentarza w tej sprawie prezesa PAP Wojciecha Surmacza, który do czasu publikacji artykułu nie odpowiedział na nasze pytania.

Zmiany struktury PWR

Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa będąca następcą prawnym byłego Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, istniejącego od 30 września 1981 roku. Od marca 2005 roku PPW „Rzeczpospolita” działała jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, pod nazwą Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”.

W 2011 roku firma sprzedała swoje udziały w Presspublice spółce Gremi Media za 55 mln zł. Jej właścicielem jest Grzegorz Hajdarowicz

W portfolio wydawnictwa znajdują się: miesięcznik „Detektyw”, kwartalniki „Detektyw Wydanie Specjalne” i „Detektyw Extra” oraz strona internetowa - magazyndetektyw.pl.

Spółka od kilkunastu lat zajmuje się również zarządzaniem nieruchomościami i wynajmuje jej biurowiec w centrum Warszawy.

Jednoosobowy zarząd spółki jako prezes tworzy Anna Bucholc. Wcześniej – od lipca 2016 roku prezesem PWR był Tomasz Przybek, obecnie członek zarządu PAP. Bucholc, Przybek i Surmacz pracowali razem w wydawnictwie Fratria, kolejno jako kierowniczka biura marketingu, prezes zarządu Fratrii oraz Surmacz, jako redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i serwisu wGospodarce.pl.

Dołącz do dyskusji: Polska Agencja Prasowa przejmie Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rubena
jaka jest korzyść wynikająca z tego połączenia?
pytam serio, bo nie znalazłam w tekście nic na ten temat.
odpowiedź
User
Zem
jaka jest korzyść wynikająca z tego połączenia?
pytam serio, bo nie znalazłam w tekście nic na ten temat.

Kiedyś była to gazeta rządowa, lepiej mi się ją czytało niż Trybunę i tak pozostało.
odpowiedź
User
D
Abstrahując od polityki i mediów, biznesowo bardzo ok. Ale kto myśli o biznesie w świecie polityki
odpowiedź