SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

Jaki był mijający rok w polskiej branży interaktywnej? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji, m.in. Dariusz Andrian, Jacek Celiński, Łukasz Lewandowski, Bartek Cymer, Michał Siejak, Bartłomiej Juszczyk, Magdalena Szmidt, Anna Robotycka i Bartłomiej Pawluk.

Tomasz Michalik, business development director w Insigni

Wydarzenie roku
Nie odnotowałem jakiegoś szczególnego wydarzenia, które mógłbym tu przytoczyć. Cieszą w tym roku liczne sukcesy polskich agencji w konkursach zagranicznych. To pokazuje, że kreatywna reklama powraca do łask. Warto zwrócić uwagę na fakt, że klienci coraz częściej powierzają agencjom interaktywnym cały budżet digitalowy. To daje przestrzeń na działania digital 360 stopni oraz prawdziwą, efektywną konwergencję mediów. Dotyczy to również naszej agencji. Dlatego właśnie osobistym wydarzeniem roku 2014 r. jest dla nas otrzymanie wyróżnienia „Agencja Interaktywna Roku 2014” od Media & Marketing Polska. Mimo kryzysu, optymalizowania budżetów po stronie klientów i ogólnie trudnej sytuacji rynkowej Insignia ma za sobą bardzo dobry rok i nie bez powodu została określona przez autorów raportu „biznesowym sukcesem”, a wszystko dzięki działaniom 360.

Sukces roku
Imponujące są zmiany w Grupie WP, która poza połączeniem z Grupą o2, ruszyła krok dalej, pokazała, że jest graczem, istnieje i przejęła Grupę Money.pl, z serwisami e-commerce i Money.pl na czele. Niewątpliwie daje jej to pozycję lidera w obszarze treści biznesowych.

Sukcesem biznesowym Insigni w 2014 roku jest nieprzerwana współpraca z firmą BSH oraz zacieśnienie współpracy z firmami Bonduelle i Jurajską. Daje nam to mocny fundament ekonomiczny i pozwala dynamicznie się rozwijać.

Porażka roku
Nie lubię komentować porażek i prawdę mówiąc nie ekscytuję się nimi.

Człowiek roku
Sylwester Wardęga to człowiek, który połączył pasję z pracą i zaczął zarabiać na tym niezłe pieniądze. Jego przykład pokazuje, że w obecnych czasach liczy się pomysł, determinacja, ciężka praca i poświęcenie. Jeśli realizujesz swoje marzenia, poświęcasz się temu w 200 proc. i robisz to dobrze, możesz dokonać niedokonanego, a pieniądze przyjdą same. Digitalizacja bardzo to ułatwia.

Trend roku
Nieprzerwanie trendem roku jest content marketing. Wreszcie docenili go klienci. Wzrosła ich świadomość, że w działania oparte o marketing treści warto i trzeba inwestować. Wreszcie w budżetach klientów znajduje się coraz więcej miejsca na content marketing. To kompletnie zmienia podejście do marketingu i pozwala skuteczniej osiągać cele. Korzyści z tego tytułu odnoszą dwie strony: twórca treści, który dociera z przekazem do grupy docelowej, oraz odbiorca, który otrzymuje dobrą jakość.

Ważnym trendem jest również wspomniana wcześniej zmiana percepcji klientów, która dotyczy strategii 360 stopni i podziału budżetów marketingowych. Klienci mają świadomość, że warto wydawać pieniądze na digital, ponieważ efekty można dokładnie zweryfikować.

Prognoza na 2015
Duży wzrost handlu w sieci, a co za tym idzie m-commerce. W zeszłym roku mówiono sporo o zjawisku internet of things. Ten rok pokazał nam jak wiele urządzeń może wpisać się w ten trend. Uważam, że to dopiero początek drogi, inspiracja do prawdziwie efektywnego wykorzystania systemów wykorzystujących połączenie z siecią w przedmiotach codziennego użytku. Sądzę, że nadchodzący rok to pokaże.

 


Bartek Cymer, CEO w Peppermint

Wydarzenie roku
Z rynku telefonów definitywnie znika marka Nokia.

Sukces roku
Sylwester Wardęga zarabia na filmie o psie-pająku 400 tysięcy złotych.

Porażka roku
Awaria systemu do zliczania głosów w wyborach samorządowych, a może raczej rozpisanie przetargu na wdrożenie tego systemu na trzy miesiące przed wyborami.

Człowiek roku
O Wardędze wspominam w sukcesie roku, nie uważam jednak, jakoby to co robi było chlubą internetu. Nikt niczym nad wyraz niesamowitym w tym roku się nie popisał.

Trend roku
Content marketing. Różnie rozumiany, różnie realizowany, a nawet różnie nazywany. Zdecydowanie był to kierunek roku.

Prognoza na 2015
To już będzie rok mobile nie na żarty. Content marketing jako nowe i ciekawe narzędzie pozyskiwania klientów będzie rozwijane również w postaci aplikacji.

 


Bartłomiej Juszczyk, CEO Grupy Adweb

Wydarzenie roku
Może trudno wskazać jedno konkretne wydarzenie, ale bez wątpienia dostrzega się zmianę w postaci mocnego wejścia vlogosfery do świata marketingu. Content wideo już w ubiegłym roku był dostrzegany, jako atrakcyjne medium reklamowe, natomiast ten rok wypromował wiele postaci świata vlogów, a ich udział w kampaniach marketingowych uznaję za dynamiczną i dobrą zmianę w trendach promocyjnych.

Sukces roku
Sukcesem nas wszystkich w branży było to, że rynek ponownie się rozkręca. Sukcesem są liczne międzynarodowe nagrody dla polskich agencji, ale również to, że rynek interaktywny się mocno profesjonalizuje i jest doceniany przez rodzimych i zagranicznych marketerów.

Porażka roku
W sumie - nie dostrzegam takowej. Natomiast za porażkę można uznać, że nadal w przetargach i briefowaniu agencji mamy do czynienia z „wolną amerykanką” - wszystkie chwyty dozwolone, a zasad wciąż brak. Czekam na czas, kiedy to się zmieni i marketerzy oraz agencje zaczną dobrze współdziałać.

Człowiek roku
Vloger. Tak po prostu. Każdy, który tworzy wartościową treść i umie ją następnie przekuć na swój sukces.

Trend roku
Bez wątpienia trendem ubiegłego roku była postępujące „celebrytyzacja” świata blogowego. Blogerzy i vlogerzy stali się beneficjentami rynku reklamowego i interaktywnego, ale również postaciami znanymi i rozpoznawalnymi. W marketingu mieliśmy do czynienia z trendem - niekoniecznie słusznym - wciągania blogerów do wysoce zasięgowych kampanii, co w sumie świadczyło o, z jednej strony, dostrzeganiu trendu przez marketerów, z drugiej - do przeceniania go.

Prognoza na 2015
Kolejny rok zapowiada dalsze, świadome, inwestowanie marek w marketing internetowy. Rynek „wstaje z kolan” i coraz większe, ale znacznie bardziej efektywnie i świadomie wydawane budżety, trafiają do agencji. Najpewniej czeka nas dalsza ewolucja rynku mobilnego, sporo contentu wideo i - co dla mnie osobiście ciekawe - zmiany w blogosferze, która zmienić się musi wobec odpływu użytkowników do treści wideo.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
specjalysta
Ale specjalysty, aż żal, że sie nie nauczyły mówić po polskiemu.
odpowiedź
User
Uprzejmy
Same Ci Ii łO i dyrektory z zerową wiedzą o świecie i biznesie od razu byzmesmeny na miarę Donalda Trumpa
odpowiedź
User
Komentator
VML i jakiś tam Andrian - proszę, nie odzywajcie się już. Zacznijcie płacić ludziom geniusze.
odpowiedź