SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd: „Sprawiedliwe sądy” niezgodne ze statutem Polskiej Fundacji Narodowej. Rdesiński: to bez wpływu na moją rezygnację

Polska Fundacja Narodowa prawomocnie przegrała proces przed warszawskim Sądem Apelacyjnym o to, czy finansowanie jesienią 2017 kampanii „Sprawiedliwe sądy” mieściło się w jej celach statutowych. Były prezes PFN Filip Rdesiński zapewnia na Twitterze, że ten wyrok nie miał wpływu na to, że niedawno zrezygnował z pełnionej funkcji.

Filip Rdesiński, fot. TV RepublikaArticle

Akcja „Sprawiedliwe sądy” była prowadzona we wrześniu i październiku 2017 roku. Miała przekonać, że polski system sądowniczy należy zreformować. Spoty i grafiki z kampanii pokazywały negatywne zjawiska w sądownictwie.

Ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wniosła pozew do Sądu Okręgowego dotyczący tych działań. Jej zdaniem „Sprawiedliwe sądy” mogły nie mieścić się w celach statutowych Polskiej Fundacji Narodowej. Jesienią 2018 roku sąd pierwszej instancji przyznał rację Gronkiewicz-Waltz.

PFN złożyła apelację od tego wyroku, a pod koniec czerwca br. Sąd Apelacyjny odrzucił ją, podtrzymując w całości orzeczenie niższej instancji. Dzień później ze stanowiska prezesa Fundacji zrezygnował Filip Rdesiński, uzasadniając, że za decyzją tą stały „względy zawodowe”, Zaznaczył też, że wkrótce czekają na niego nowe wyzwania.

Pod koniec zeszłego tygodnia nowym prezesem PFN został Marcin Zarzecki, do zarządu powołano też Michała Górasa.

Rdesiński: wyrok ws. „Sprawiedliwych sądów” bez wpływu na moją rezygnację

Po nagłośnieniu przez media wyroku Sądu Apelacyjnego, Filip Rdesiński zapewnił na Twitterze, że jego rezygnacja nie jest związana z wyrokiem dotyczącym „Sprawiedliwych Sądów”. - Nawet o tym rozstrzygnięciu nie wiedziałem. Piszę to, bo widzę, że dziennikarze próbują to łączyć. Poza tym kampanię tą realizował inny zarząd - stwierdził.

Oświadczenie w sprawie wyroku wydała także Fundacja. Czytamy w nim m.in., że nowy zarząd „przyjął do wiadomości” medialne informacje na temat wyroku, ale wyrok nie został jeszcze dostarczony do siedziby PFN.

W poniedziałek politycy opozycji mówili w Sejmie o tym, że Polska Fundacja Narodowa po prawomocnym wyroku Sądu Apelacyjnego powinna zwrócić 8,5 mln zł, wydanych na sporną kampanię. -  Będziemy wnosić do ministra kultury, by ówcześni prezesi - Cezary Jurkiewicz i Maciej Świrski - zwrócili 8,5 mln zł, które wydali niezgodnie ze statutem fundacji z pieniędzy fundacji utrzymywanej ze spółek skarbu państwa - mówił poseł PO, Robert Kropiwnicki.

PFN została powołana w połowie 2016 roku decyzją ówczesnej premier Beaty Szydło i ministra skarbu narodowego Dawida Jackiewicza. Bezpośredni nadzór na nią sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, natomiast jej fundatorami jest 17 dużych spółek państwowych, a roczny budżet wynosi ok. 100 mln zł.

Jej celem jest przede wszystkim promowanie na świecie pozytywnego wizerunku naszego kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd: „Sprawiedliwe sądy” niezgodne ze statutem Polskiej Fundacji Narodowej. Rdesiński: to bez wpływu na moją rezygnację

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arm
Jurkiewicz wciąż jest w Zarządzie. Czyli wydanie 8,5banki na coś nielegalnego jest SPOCZKO
odpowiedź
User
Krem
Panie Filipie, ja panu wierzę, ale rekomendowałabym utworzenie rezerwy finansowej w wysokości 9 mln złotych. Bo podatnicy i płatnicy mogą nie uwierzyć.
odpowiedź