SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej: nowelizacja ustawy abonamentowej jest niezgodna z konstytucją

Jeśli przeszedłby projekt ustawy, zakładający, że tylko niektórzy konsumenci mają płacić abonament RTV, byłoby to niezgodne z konstytucją - uważa Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

fot. Shutterstock.comArticle

Chodzi o to, że propozycja nowelizacji ustawy abonamentowej w nierówny sposób traktuje - zdaniem PIKE -  poszczególne grupy konsumentów usług telewizyjnych. Restrykcjami mają zostać objęci przede wszystkim abonenci telewizji płatnej, zaś w uprzywilejowanej pozycji postawione zostały osoby, korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej. To może być niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa.

24 marca zakończyły się konsultacje dotyczące nowelizacji ustawy abonamentowej autorstwa ministerstwa kultury. Zgodnie z zapisem w projekcie ustawy abonamentowej, wszyscy użytkownicy płatnej telewizji zostaną uznani za posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Operatorzy będą mieli dwa miesiące na przekazanie Poczcie Polskiej danych tych osób i firm, wcześniej informując je o tym. Dostaną za to zwrot kosztów oraz dodatkowe 6-10 proc. jako zysk.

Na usterki prawne nowelizacji wskazywały już rządowe podmioty, opiniujące projekt. I tak: Kancelaria Prezesa rady Ministrów zwracała uwagę, że projekt w nierówny sposób traktuje poszczególne grupy konsumentów usług telewizyjnych, tj. osoby korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej i abonentów telewizji płatnej. Z kolei Rządowe Centrum Legislacji zwraca uwagę na to, że nowe przepisy mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie i strukturę rynku medialnego, ponieważ klienci będą rezygnować z płatnej telewizji, m.in. na rzecz serwisów pirackich. Minister rozwoju i finansów ma wątpliwości co do domniemania posiadania telewizora. Zwraca też uwagę na narzucenie na bardzo małe podmioty takich samych obowiązków jak na duże, co jest niezgodne ze Small Business Act oraz zasadą tworzenia dogodnych warunków funkcjonowania dla małych i średnich firm.

Kilka dni temu sześć izb gospodarczych, reprezentujących firmy z rynku mediów i telekomunikacji, zwróciło się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  z apelem o zaniechanie dalszych prac nad nowelizacją ustawy abonamentowej i wycofanie tego projektu. - Wejście w życie regulacji w obecnie projektowanym kształcie oznacza chaos prawny i destabilizację na rynku - wskazywali przedsiębiorcy.

Podobne zdanie jak PIKE wyraził niedawno Henryk Kowalczyk, szef komitetu stałego rady ministrów. Uważa on, że nowe przepisy nierówno potraktują odbiorców płatnej i darmowej telewizji oraz mogą spowodować rezygnację części tych pierwszych z płatnej telewizji na rzecz odpłatnych serwisów VoD.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego spodziewa się, że po wejściu w życie proponowanej nowelizacji abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co zapewni rocznie dodatkowe ok 730 mln zł z tej opłaty (pomniejszone o ok. 110 mln zł z tytułu umorzenia obecnych zaległości abonamentowych).

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska Izba Komunikacji Elektronicznej: nowelizacja ustawy abonamentowej jest niezgodna z konstytucją

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl