SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Już prawie połowa Polaków korzysta z telefonu ponad 2 godziny dziennie

Prawie połowa Polaków spędza ponad 2 godziny dziennie, korzystając z urządzeń mobilnych - wynika z raportu Mobee Dick. To średnio o pół godziny więcej niż jeszcze rok temu. Polska w tym roku wejdzie do grupy krajów, w których użytkownicy więcej czasu spędzają na korzystaniu z mobile'u niż z tradycyjnych komputerów.

fot. Flickr.com Article

40 proc. czasu spędzanego w internecie przypada na urządzenia mobilne - to o 4 p.proc. lepszy wynik niż w 2017 roku. W tym roku o 2 p. proc., do 54 proc., spadł natomiast udział czasu, jaki spędzamy w internecie, korzystając z komputerów.

48 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z mobilnych urządzeń ponad 2 godziny dziennie - o pół godziny więcej w stosunku do roku ubiegłego. Rośnie więc intensywność wykorzystania smartfonów, które posiada 64 proc. Polaków. Spośród osób regularnie korzystających z internetu, odsetek posiadaczy smartfonów wynosi 83 proc. Z kolei z tabletów korzysta jedynie 13 proc. Polaków (spadek z 23 proc. w porównaniu do 2016 roku).

Co robimy na smartfonach?

Przede wszystkim przez smartfony (a nie przez tablety czy PC) sprawdzamy wiadomości (53 proc.) i korzystamy z mediów społecznościowych (48 proc.) Zamieszczamy również zdjęcia (42 proc.) i przeglądamy filmy w social mediach (38 proc.) Co trzeci internauta korzysta z bankowości mobilnej i czyta artykuły, a co czwarta osoba odbiera i wysyła maile za pomocą smartfona.

- Ciekawy wydaje się także fakt, że w odniesieniu do lat poprzednich, wzrosła ilość czasu, jaki poświęcamy na aktywności online w swoim czasie wolnym. Polacy spędzają w internecie ponad 5 godzin dziennie. Niemniej jednak, użytkownicy zdają sobie sprawę z narastającego problemu, związanego ze zbyt długim przebywaniem w wirtualnym świecie. Prawie 30 proc. Polaków uważa, że używa swojego smartfona za dużo. W grupie wiekowej 16-24 zaniepokojenie tym faktem deklaruje prawie połowa osób - czytamy w raporcie Mobee Dick.

Statystycznie na jednego Polaka przypadają trzy urządzenia z dostępem do internetu - to więcej niż średnia dla całego świata i Europy Południowo-Wschodniej. Do czego je wykorzystujemy? Najczęściej do spędzania wolnego czasu.

Polacy pokochali bankowość mobilną

W połowie roku 2014 mBank szacował liczebność grupy użytkowników mobile-only na granicy błędu statystycznego, a PKO Bank Polski na poziomie 5 proc. Obecnie użytkowników bankowości mobilnej, którzy korzystają wyłącznie ze swojego smartfona, aby zalogować się do banku w PKO BP, jest 30 proc., a w mBanku prawie jedna trzecia. Natomiast największa grupa jest w Millennium Bank, w którym prawie połowa użytkowników korzysta wyłącznie z aplikacji w telefonie.

- Nowe wzorce korzystania z rozwiązań mobilnych w bankach, stają się coraz bardziej powszechne. Jest to spowodowane tym, że na rynku jest dostępny szeroki wachlarz usług płatności mobilnych. Na szczególną uwagę zasługuje popularny u nas BLIK. . Polska jest również otwarta na współpracę z FinTechami, a banki podchodzą aktywnie do mierzenia się z technologią Blockchain. Wszystko to składa się na to, że jesteśmy jednymi z liderów mobilnej bankowości na tle innych krajów europejskich - twierdzą autorzy raportu.

Top aplikacje

W czołówce najpopularniejszych aplikacji są ciągle produkty należące do Google i Facebooka. Na uwagę zasługuje popularność relatywnie nowej aplikacji sieci drogerii Rossmann, z której miesięcznie korzysta 4 mln użytkowników.

Eksperci Mobee Dick szacują, że tendencję wzrostową ma trend migracji konsumentów treści mobilnych z aplikacji do przeglądarek mobilnych, szczególnie w przypadku tych usług, które przestają być wspierane przez ich twórców w formie oprogramowania natywnego.

- Duża presja wywierana jest na instytucjach państwowych, ponieważ aż 50 proc. Polaków deklaruje, że chciałoby mieć dostęp online do ich usług. Niestety, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak obecnie wygląda poziom cyfryzacji usług w tym sektorze. Niemniej jednak, rozwój usług publicznych w kierunku internetowym i mobilnym wybrzmiewa z naszego raportu jako jedno z największych oczekiwań Polaków - Monika Mikowska, CEO Mobee Dick.

Polska przerzuca się na smartfony

Polska, już w tym roku, wejdzie do grupy krajów „multi device mobile centric”. Oznacza to, że udział czasu spędzanego na smatfonach i tabletach przekroczy próg 50 proc., detronizując tym samym udział czasu spędzanego na komputerach. W tym kontekście zbliżymy się do krajów takich jak: Stany Zjednoczone, Dania, Norwegia, Włochy czy Hiszpania.

- Uważna lektura tego raportu i jego poprzednich edycji poprowadzi do nas do wniosku, że rynek, o którym piszemy, rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. W dobie galopującego postępu technologicznego nie możemy sobie pozwolić na obojętność wobec nowych trendów, które wchodzą pod strzechy polskich domów szybciej niż szacuje większość obserwatorów naszego rynku - podsumowują autorzy opracowania "Polska jest mobi".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Już prawie połowa Polaków korzysta z telefonu ponad 2 godziny dziennie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mózg
Brakuje informacji: w badanym okresie średni dzienny czas spędzany w toalecie wzrósł z 20 min. do 120 minut
17 8
odpowiedź
User
tak
Na smartfonie nie można robić nic ciekawego w necie i wszystko jest utrudnione. Ja zostaję na laptopie.
12 9
odpowiedź