SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska spółka Microsoftu coraz bardziej w chmurze. 331 pracowników, 92 proc. wpływów z Irlandii

Działająca w Polsce spółka Microsoft w zeszłym roku finansowym osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych o 1,6 proc. do 402,71 mln zł oraz zysku netto z 65,3 do 65,57 mln zł. 92 proc. wpływów pochodziło od dwóch irlandzkich spółek Microsoftu, którym firma świadczy usługi doradcze. Głównym obszarem jej sprzedaży stają się usługi chmurowe.

fot. materiały prasoweArticle

Według sprawozdania finansowe, które właśnie złożyła w KRS, zarejestrowana w Polsce spółka Microsoft od lipca 2019 do czerwca ub.r. zanotowała 402,71 mln zł przychodów sprzedażowych, co wobec 396,14 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 1,6 proc.

92 proc. wpływów z doradztwa dla irlandzkich spółek Microsoftu

Zdecydowanie największym źródłem wpływów polskiej spółki Microsoftu jest działalność doradcza, która w zeszłym roku finansowym przyniosła 370,38 mln zł, a rok wcześniej - 364,47 mln zł.

Przychody w tym obszarze w całości pochodzą od dwóch innych spółek koncernu Microsoft: Microsoft Ireland Operations Limited (362,44 mln zł) oraz Microsoft Ireland Research (7,94 mln zł). Na koniec czerwca ub.r. należności wobec tej pierwszej firmy wynosiły 38,91 mln zł, a wobec drugiej - 842,7 tys. zł.

Wpływy od dwóch irlandzkich spółek to całość zagranicznych przychodów polskiego Microsoftu, które rok do roku zwiększyły się z 365,4 do 370,38 mln zł. Firma zaznaczyła w sprawozdaniu, że w całości rozlicza te wpływy w złotych, więc nie jest narażona na wahania kursów walut.

Sprzedaż usług chmurowych coraz ważniejsza

Drugą odnogą biznesową spółki są usługi informatyczne. W minionym roku finansowym przyniosły one 32,33 mln zł wpływów, a rok wcześniej - 30,74 mln zł.

Microsoft w raporcie zaznaczył, że pogłębiała się „zmiana w kierunku sprzedaży chmurowych usług on-line”, które obecnie stanowią główne źródło jego przychodów

331 pracowników, na pensje więcej niż na usługi obce

Koszty operacyjne polskiej spółki Microsoftu wyniosły w zeszły roku finansowym 324,32 mln zł, po wzroście rok do roku o 1,1 proc.

Firma wydaje przede wszystkim na pracowników i usługi obce. Nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się ze 145,37 do 145,74 mln zł, na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 17,74 do 20,82 mln zł, a na usługi obce - ze 132,08 do 133,72 mln zł.

W zeszłym roku w spółce było średnio 331 pracowników etatowych.

Koszty amortyzacji podskoczyły z 5,55 do 9,31 mln zł, nakłady na zużycie materiałów i energii zmalały z 3,61 do 3,46 mln zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 16,41 do 11,25 mln zł.

Zysk na kapitał zapasowy

Wskaźniki rentowności polskiego Microsoftu nieznacznie się zwiększyły. Zysk sprzedażowy wzrósł z 75,38 do 78,39 mln zł, zysk operacyjny - z 78,43 do 79,78 mln zł, zysk brutto - z 81,24 do 82,66 mln zł, a zysk netto - z 65,3 do 65,57 mln zł.

Spółka w zeszłym roku zapłaciła 17,09 mln zł podatku dochodowego, wobec 15,94 mln zł rok wcześniej.

Bezpośrednim właścicielem firmy jest spółka MBH Limited zarejestrowana na Bermudach. Pod koniec grudnia na walnym zgromadzeniu zdecydowała, że cały zysk netto z roku 2019/20 zostanie przeznaczony na kapitał zapasowy polskiej spółki Microsoftu.

Epidemia nie szkodzi, przygotowania do miliardowej inwestycji

Co w działalności Microsoftu w Polsce zmieniła epidemia koronawirusa? Firma podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw wiosną ub.r. wdrożyła system pracy zdalnej, eventy odwołała lub zrealizowała w internecie oraz ograniczyła podróże służbowe.

W sprawozdaniu zaznaczono, że jeśli ograniczenia epidemiczne będą utrzymywane jeszcze przez długi okres, mogą negatywnie wpłynąć na jej biznes. - Zakres, w jakim pandemia COVID-19 wpłynie na Microsoft, będzie zależała od wielu zmieniających się czynników, których nie możemy wiarygodnie przewidzieć, w tym czasu trwania i zakresu pandemii; działania rządu, biznesu i osób fizycznych w odpowiedzi na pandemię; oraz wpływ na działalność gospodarczą, w tym możliwość recesji lub niestabilności na rynku finansowym. Czynniki te mogą niekorzystnie wpływać na wydatki konsumentów, firm i rządów na technologie, a także na zdolność klientów do regularnego płacenia za produkty i usługi firmy Microsoft - napisano.

- Niepewność ta wpływa również na szacunki i założenia finansowe kierownictwa, co może skutkować większą zmiennością w ich obszarach, w tym inwestycji, należności i wytycznych dotyczących przyszłości - dodano.

Bardzo korzystne dla polskiej spółki Microsoftu w obecnej sytuacji jest to, że ponad 90 proc. jej przychodów zapewniają inne firmy z tego koncernu. - Nie ponosimy w tym zakresie żadnych dodatkowych kosztów związanych z windykacją, gdyż wszystkie te należności są regulowane w terminie. Zarząd nie przewiduje, żeby struktura tych przychodów na lata następne nie uległa większej zmianie, dlatego też sytuacja finansowa spółki nie jest zagrożona - skomentowano.

W maju ub.r. Microsoft zapowiedział, że uruchomi w Polsce nowy ośrodek typu data center w ramach partnerstwa z państwowym Operatorem Chmury Krajowej. Ma to być pierwszy region przetwarzania danych koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapowiedziano, że wartość inwestycji wyniesie miliard dolarów.

Polska spółka Microsoftu zapowiedziała, że przynajmniej do uruchomienia osobnej firmy będzie realizować część tych inwestycji, wykorzystując własne środki pieniężne lub finansowanie w limitu kredytowego koncernu. Wyliczyła, że będzie zaangażowana m.in. „w tworzenie możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 tys. pracowników, partnerów i studentów”.

Cały koncern Microsoft w trzecim kwartale ub.r., dla firmy stanowiącym pierwszy kwartał nowego roku finansowego, osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych o 12 proc. do 37,2 mld dolarów. Zysk operacyjny zwiększył się o 25 proc. do 15,9 mld dolarów, a zysk netto - o 30 proc. do 13,9 mld dolarów.

Microsoft jest notowany na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, obecna kapitalizacja koncernu to ponad 1,6 bln dolarów.

Wyniki finansowe polskiej spółki Microsoft (bieżący rok obrotowy to okres od lipca 2019 do czerwca ub.r., a poprzedni rok - od lipca 2018 do czerwca 2019 roku)

Dołącz do dyskusji: Polska spółka Microsoftu coraz bardziej w chmurze. 331 pracowników, 92 proc. wpływów z Irlandii

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotrek
Czyli ukrywanie kasy przed opodatkowaniem ?
odpowiedź