SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska stawia na Koreą Południową, podpisane strategiczne partnerstwo

W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych podpisała porozumienie ze swoim odpowiednikiem z Korei Południowej. Dzięki strategicznemu partnerstwu Polski i Korei, do naszego kraju może napłynąć więcej inwestycji, a wynoszący prawie 13 mld zł deficyt w wymianie handlowej zmaleje. Jest szansa, by Polska stała się ważnym punktem w Europie dla partnerów z Azji.

Olgierd DziekońskiArticle

– Polski przemysł spożywczy cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony Korei Południowej. Także przemysł jachtowy, a ze strony Polski udział polskiego przemysłu farmaceutycznego w Korei – mówi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Dziekoński przypomina, że Korea Północna dokonała w ciągu ostatnich 50 lat wielkiego skoku cywilizacyjnego, podnosząc średni dochód na mieszkańca ze 160 dolarów w latach 60. do około 30 tys. dolarów w 2012 roku (zgodnie z danymi Banku Światowego, po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej). W Polsce, zgodnie z tym samym źródłem, dochód narodowy na mieszkańca wynosi ok. 21 tys. dolarów.

Według Dziekońskiego, źródłem sukcesu Korei Południowej jest m.in. dobra edukacja oraz nauka nastawiona na współpracę z biznesem. Dlatego nie bez znaczenia był wykład prezydenta Komorowskiego na seulskim uniwersytecie. Koncentracja koreańskich firm na obszarze badań i rozwoju ma już wpływ na Polskę, bo to właśnie u nas znajduje się drugie największe centrum badawczo-rozwojowe Samsunga.

 – Ponad 2 tys. osób, które pracują w sektorze R&D [badań i rozwoju – red.]dla Samsunga w Polsce, to szansa również dla dobrego wiązania polskich firm już na etapie przygotowywania innowacyjnego produktu, a nie tylko i wyłącznie jego wykonywania – podkreśla Dziekoński. – Warto przypomnieć, że już istniejące firmy koreańskie w Polsce zainwestowały dosyć dawno temu, kiedy nie byliśmy jeszcze w NATO czy UE. A więc one mają tę szczególną szansę i premię za ryzyko, które podjęły.

Dziekoński liczy, że po wizycie prezydenta i dzięki porozumieniu PAIiIZ z koreańską agencją, uda się zacieśnić współpracę przemysłu farmaceutycznego, górnictwa, rolnictwa, przemysłu spożywczego, a także w obszarze innowacyjnych technologii. Przedstawiciele wszystkich tych sektorów towarzyszyli oficjalnej delegacji do Korei.

Po podobnej misji prezydenta do Chin znacznie wzrosło zainteresowanie przedsiębiorców z tego kraju Polską i wzajemnie – polskie firmy powoli inwestują w Chinach. Dziekoński liczy, że podobnie stanie się w przypadku Korei, w relacjach z którą Polska ma znaczny deficyt handlowy (niemal 13 mld zł w 2012 r.). Pierwszym krokiem może być stałe połączenie kontenerowe z portów Korei do Polski.

 – To buduje nową możliwość wykorzystania drogi morskiej dla usprawnienia funkcjonowania handlu, i co więcej, dla stworzenia z Polski swoistego rodzaju hubu gospodarczego dla Azji – ocenia Dziekoński. – Jeden z istotnych koncernów farmaceutycznych koreańskich zainteresowany jest działaniem na terytorium Polski, także mamy nadzieję, że to nastąpi. Rozmowy są już prowadzone.

Pomimo wysokiego deficytu handlowego z Korea Południową w 2012 r. już są pierwsze oznaki poprawy sytuacji. Eksport w 2012 r. był o 40 proc. większy niż w 2011 r., podczas gdy import wzrósł tylko o 6 proc.

Dziekoński dodaje, że koreańskie firmy już teraz często wykorzystują Polskę jako początek dalszej dystrybucji swoich towarów w Europie i budują polski eksport. Dlatego w jego ocenie bardzo ważne jest zwiększenie zaangażowania polskich firm w ten proces, czemu służy podpisane porozumienie.

Dołącz do dyskusji: Polska stawia na Koreą Południową, podpisane strategiczne partnerstwo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl