SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska wejdzie do strefy euro ok. 2020 r.

Z wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w przedziale ok. roku 2010, w tym samym okresie, jak przewidywano miesiąc wcześniej, wynika z opublikowanego przez resort finansów "Monitora konwergencji nominalnej".

"Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro około roku 2020. Oszacowanie to nie zmieniło się w porównaniu z poprzednim miesiącem" - głosi raport.

Według raportu, Polska spełniała w kwietniu kryterium stóp procentowych oraz kryterium inflacyjne. Obecnie nie jest wypełnione kryterium fiskalne ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu, a także kryterium kursu walutowego, ponieważ Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, podano także.

Przystępując do Unii Europejskiej w 2004 roku, Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, ale bez konkretnego terminu. Obecny rząd, który początkowo wyznaczył datę przyjęcia euro na 2011-2012 rok, od dłuższego czasu nie podaje nowego terminu.

Dołącz do dyskusji: Polska wejdzie do strefy euro ok. 2020 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl