SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska zawetowała unijną dyrektywę o minimalnym podatku dla korporacji

Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw propozycji unijnej dyrektywy wprowadzającej minimalną stawkę podatkową w wysokości 15 proc., która ma obowiązywać głównie międzynarodowe koncerny, zwłaszcza cyfrowych gigantów takich jak Meta, Alphabet czy Amazon. Wiceminister finansów Artur Soboń zapewnił, że nie ma to nic wspólnego z tym, że nasz kraj nadal nie dostał środków z KPO.

We wtorek odbyło się posiedzenie unijnej Rady ECOFIN, w którym wzięła udział szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. Podczas posiedzenia Rady rozmawiano m.in. o dyrektywie ustanawiającej globalny minimalny poziom opodatkowania dla grup wielonarodowych w UE. Dyrektywa wdraża w UE tzw. II filar porozumienia OECD, czyli wprowadzenie minimalnej efektywnej stawki podatkowej w wysokości co najmniej 15 proc.

W głosowaniu Polska jako jedyny kraj członkowski UE opowiedział się przeciw przyjęciu dyrektywy. Po posiedzeniu Rady ECOFIN w marcu zastrzeżenia do dyrektywy miały także Estonia, Malta i Szwecja, ale zmieniły zdanie po modyfikacjach wprowadzonych do dyrektywy.

Francuskie władze, sprawujące obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, liczyły, że dyrektywę uda się przyjąć jeszcze przed wyborami prezydenckimi w tym kraju (pierwsza tura odbędzie się w najbliższą niedzielę). Przed wtorkowym posiedzeniem minister finansów Francji Bruno Le Maire zapewnia, że uzgodniono wszystkie kwestie techniczne dotyczące dyrektywy.

MF: Polska za sprawiedliwym i skutecznym opodatkowaniem tzw. gigantów cyfrowych

W komunikacie wydanym we wtorek wieczorem polski resort finansów zapewnił, że nasz kraj „popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania, w tym zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych”.

"Polsce zależy nam na tym, by dwufilarowa reforma podatków, przewidziana w porozumieniu na poziomie OECD, została zrealizowana w całości" - podano.

Dodano, że potrzebne jest podejście pakietowe gwarantujące wejście w życie obu filarów porozumienia OECD. "Cel Polski pozostaje niezmienny, a jest nim wypracowanie sprawiedliwego, skutecznego i akceptowalnego w skali międzynarodowej rozwiązania kwestii podatkowych wynikających z globalizacji" - podkreślono.

Resort wskazał, że podczas posiedzenia Rady ECOFIN przyjęto również zmiany w dyrektywie VAT w odniesieniu do stawek VAT. Dzięki reformie stawek VAT możliwe będzie lepsze wsparcie ważnych sektorów polityki społeczno-gospodarczej oraz skuteczniejsza i bardziej adekwatna odpowiedź na rozmaite sytuacje kryzysowe.

- Zawetowanie unijnego podatku dla firm nie ma związku z KPO - mówił w środę wiceminister finansów Artur Soboń. W wywiadzie na portalu Gazeta.pl został spytany, "dlaczego Polska zawetowała na arenie międzynarodowej unijny podatek dla firm i czy jest to próba wpływu na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy".

"Nie, jedno nie ma z drugim nic wspólnego. To nie jest zaskoczenie dla naszych partnerów. Rozmawiamy o kształcie dyrektywy i tutaj jesteśmy cały czas w dialogu. Myślę, że uda się wypracować kompromis. Nam zależy na tym, aby wszystkie te rozwiązania, które zostały wypracowane w OECD w filarze I i II, były spójne, wspólne i wchodziły w tym samym czasie. Stąd też dzisiaj brak zgody na takie bardziej wybiórcze (...) potraktowanie tej propozycji" - powiedział Artur Soboń.

Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska przedstawiła w marcu w Sejmie stanowisko rządu ws. projektu unijnej dyrektywy ws. zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania grup wielonarodowych w Unii [COM(2021)823]. Zaproponowany przez Komisję Europejską projekt ma na celu wdrożenie globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania, tj. zasad GloBE - głównej części tzw. filaru II OECD.

Jak tłumaczyła wówczas Rzeczkowska, filar II wprowadza globalną minimalną efektywną stawkę podatkową dużych przedsiębiorstw międzynarodowych w wysokości 15 proc. Wskazała, że podatek ma objąć przedsiębiorstwa, które osiągnęły globalne skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro. Rzeczkowska przypomniała, że równolegle trwają prace nad filarem I, który zakłada częściowe przeniesienie praw do opodatkowania największych globalnych korporacji do państw, w których korzysta się z ich usług i dóbr. Dodała, że w praktyce dotyczyłoby to ok. 100 korporacji, w tym spółek cyfrowych.

"Polska jest silnym zwolennikiem rozwiązań filaru I, czyli opodatkowania gigantów cyfrowych. Rząd postrzega oba te filary jako jeden pakiet i podtrzymuje swoje konstruktywne propozycje wyraźnego powiązania obu filarów na forum unijnym. W ocenie rządu pośpiech w pracach nad dyrektywą, a tym samym w realizacji filaru II przy jednoczesnym pozostawieniu w tyle rozwiązań filaru I, nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego rząd dąży do kompromisowego rozwiązania, czyli wejścia w życie naraz obu filarów, proponując konkretne metody" - oświadczyła szefowa KAS.

Kraje OECD chcą walczyć z optymalizacją podatkową

W październiku ub.r. Polska wraz ze 135 krajami wydała wspólne oświadczenie o dalszej chęci współpracy w zakresie wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania największych firm, w tym tzw. gigantów cyfrowych.

Zapowiedziano, że deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania koncernów technologicznych oraz kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi. To część opracowywanego w ramach OECD projektu walki z agresywną międzynarodową optymalizacją podatkową BEPS 2.0. (ang. base erosion and profit shifting - BEPS).

Ówczesny wiceminister finansów Jan Sarnowski podkreślił, że proponowany globalny podatek minimalny dla korporacji w wysokości 15 proc. to „podatek wyrównawczy”.

- Jego zasada w gruncie rzeczy jest prosta, jeżeli zagraniczna korporacja w danym kraju płaci efektywny podatek dochodowy poniżej tego progu, to spółka matka tej korporacji dopłaci różnicę w kraju swojej siedziby - opisał.

Sarnowski że w trakcie negocjacji nad drugim filarem porozumienia najbardziej problematyczną kwestią, a zarazem najbardziej istotną dla Polski, było utworzenie mechanizmu ochronnego przed podatkiem globalnym dla firm prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą i korzystających z zachęt inwestycyjnych w Polsce

- Udało się wypracować konsensus. Jest on szczególnie ważny dla przedsiębiorstw korzystających z polskich preferencji podatkowych, takich jak Specjalne Strefy Ekonomiczne, Polska Strefa Inwestycji, ulgi B+R, IP-Box czy też zainteresowanych rozwiązaniami wprowadzanymi w Polskim Ładzie - ulgą na robotyzację czy na prototypy - podkreślił wiceminister.

Hiszpania i Francja z własnymi daninami cyfrowymi

Niektóre kraju unijne w ostatnich latach wprowadziły własne daniny od firm z sektora cyfrowego. W Hiszpanii od połowy ub.r. obowiązuje podatek w wysokości 3 proc. od przychodów z reklam, usług doradczych i sprzedaży danych w internecie. Dotyczy firm, które w Hiszpanii notują minimum 3 mln euro rocznych obrotów, i tych z globalnymi przychodami w wysokości przynajmniej 750 mln euro.

Hiszpański skarb państwa oszacował wpływy z nowego podatku na 968 mln euro rocznie. W lutym ub.r. Maria Jesus Montero, rzeczniczka rządu i minister finansów, zapowiedziała, że hiszpańskie władze utrzymają nową daninę, nawet jeśli na forum OECD i UE ustalony zostanie wspólny podatek cyfrowy.

We Francji jesienią 2020 roku rząd zapowiedział, że zaczyna pobór przyjętego w 2019 roku podatku od usług cyfrowych wynoszącego 3 proc. wpływów. Pobór daniny zawieszono na czas rozmów na forum OECD w sprawie wspólnego podatku cyfrowego. - Negocjacje się nie powiodły, dlatego w grudniu zostanie pobrany podatek od cyfrowych gigantów - poinformował minister finansów Bruno Le Maire.

W konsekwencji Google w maju ub.r. podniósł o 2 proc. ceny reklam wyświetlanych internautom w Hiszpanii i Francji. - Podatki od usług cyfrowych komplikują wysiłki zmierzające do osiągnięcia zrównoważonego porozumienia, które będzie korzystne dla wszystkich krajów. Zachęcamy te rządy do wycofania tych podatków, które są w istocie cłem - lub przynajmniej do zawieszenia ich na czas trwających negocjacji - komentował Karan Bhatia, wiceprezes Google’a.

Dołącz do dyskusji: Polska zawetowała unijną dyrektywę o minimalnym podatku dla korporacji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Merida
Czyli kolejny sukces pisu! Najpierw postawienie na węgry które ide pod ręke z putinem, wywalone 70 mln na wybory sasinowe, elektrownia w ostrołęce, zabranie nam unijnych pieniędzy i teraz to. Brawo pis!
odpowiedź
User
Marek
Pierdziele już nawet się nie ukrywają, że są w kieszeniach korporacji - straszne!
odpowiedź