SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskapresse łączy "Dziennik Zachodni" i "Trybunę

Polskapresse łączy swoje dwa dzienniki regionalne wydawane w województwie śląskim: "Dziennik Zachodni" i "Trybunę Śląską"

Dwa wydawane na Śląsku dzienniki regionalne, "Dziennik Zachodni" (DZ) i "Trybuna Śląska" (TŚ), należące do grupy wydawniczej Polskapresse, zostaną połączone. Informację taką przekazano w poniedziałek pracownikom "Trybuny Śląskiej". Wydawca oczekuje, że dzięki połączeniu obu tytułów powstanie największa gazeta regionalna w Polsce.

Nowa gazeta, której pierwsze wydanie ukaże się najprawdopodobniej 6 grudnia tego roku, będzie nosiła tytuł "Dziennik Zachodni" i zachowa jego layout, chociaż logo "TŚ" ma pojawić się w środku grzbietu. "DZ" - największy dziennik regionalny w kraju - ma lepsze wyniki sprzedaży.

Funkcję redaktora naczelnego nowej gazety ma pełnić obecny redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Romuald Orzeł, który poprzednio zajmował to samo stanowisko w "TŚ", a jego zastępcą zostanie Marek Nycz, obecnie naczelny "Trybuny".

O połączeniu obu tytułów mówiono już od wielu lat. Według informacji przekazanych pracownikom podczas spotkania - niemiecki właściciel i centrala Polskapresse w Warszawie podjęły ostateczną decyzję z powodów ekonomicznych - utrzymywanie obu tytułów przestało być opłacalne w związku z ekspansją dziennika "Fakt", który odbiera im czytelników.

 - Cały czas pracujemy nad zawartością merytoryczną naszych gazet. Przede wszystkim zależy nam na zadowoleniu czytelników - mówi Maria Juszczyk, wiceprezes Polskapresse - Decyzja o połączeniu podyktowana jest także względami ekonomicznymi.

Połączone siły obu redakcji mają rozpocząć walkę o pierwszą lub najdalej drugą pozycję na śląskim rynku. Pracowników czekają zwolnienia - "TŚ" zatrudnia 40 osób, "DZ" - 120, docelowo połączony tytuł ma zatrudniać 120. W ciągu kolejnego tygodnia pracowników czekają rozmowy z przełożonymi w sprawie ich przyszłości w firmie.

Dziennikarze "TŚ" są rozżaleni, że wypowiedź swych przełożonych na temat planowanego połączenia obu tytułów przeczytali najpierw w "Rzeczpospolitej", a nie usłyszeli od nich osobiście wcześniej.

"Dziennik Zachodni" i "Trybuna Śląska" to obecnie czołowe gazety w województwie śląskim. Ich średnia dzienna sprzedaż w tygodniu wynosi odpowiednio ponad 68 tys. egzemplarzy "DZ" i 40 tys. egzemplarzy "TŚ" (dane za I-VIII 2004). Dzięki połączeniu obu tytułów powstanie gazeta regionalna o największym nakładzie w Polsce. Samo wydanie magazynowe będzie miało 400 tys. egzemplarzy.

„TŚ" i "Dziennik Zachodni" to tytuły o dużych tradycjach, oba ukazują się od 1945 r. - "DZ" od początku pod tym samym tytułem, natomiast "TŚ" wywodzi się z organu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - "Trybuny Robotniczej".

Grupa Wydawnicza Polskapresse to największa w Polsce grupa prasy regionalnej. Stanowi część koncernu Verlagsgruppe Passau. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi wydaje w Polsce, w sześciu regionach, 10 gazet o dziennym nakładzie ok. 750 tys. egzemplarzy. Zatrudnia ok. 2800 osób, w tym ok. 900 dziennikarzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskapresse łączy "Dziennik Zachodni" i "Trybunę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl