SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski eksport ciągle mocny

W styczniu br. eksport w euro w  porównaniu  z  analogicznym  okresem  ub.  roku  zwiększył się o 5,7 proc., a import   o 0,7 proc. Dodatnie  saldo  wyniosło 176, 4 mln euro - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-KrzysztoszekArticle

- Wyniki eksportu w styczniu świadczą o dużej konkurencyjności naszych firm, albowiem nie tylko wzrósł eksport, ale dodatnie było również, przy rosnącym imporcie, saldo obrotów handlowych. Wyniki handlu zagranicznego na początku roku świadczą o poprawie koniunktury w krajach rozwiniętych, w tym w Europie. Wzrost w styczniu eksportu do Niemiec o 4,7 proc. wskazuje, że nasze przedsiębiorstwa potrafią wykorzystać poprawiającą się koniunkturę w gospodarce  niemieckiej.  Udział eksportu do krajów rozwiniętych w eksporcie ogółem wzrósł o prawie 1 pkt proc. Jednocześnie zmniejszył się eksport i jego udział w eksporcie ogółem do państw Europy Środkowowschodniej. Zmalał też udział  eksportu do krajów rozwijających się w eksporcie ogółem, mimo że on w dalszym ciągu rośnie.

Ważne, aby polscy eksporterzy nie zapominali o rynkach rozwijających się. Także dzięki nim bowiem w ubiegłym roku udało się uzyskać świetne wyniki i szkoda, aby firmy  straciły już nawiązane relacje biznesowe z partnerami z tych państw. Europa i kraje rozwinięte są i pozostaną naszymi głównymi rynkami zbytu, jednak potencjał sprzedaży na rynki rozwijające się jest ogromny.

W styczniu o 7,4 proc. spadł eksport do Rosji, co może być zapowiedzią tego co nas czeka w handlu z naszym wschodnim sąsiadem. To jeszcze nie jest efekt kryzysu ukraińskiego, lecz w dużej mierze ograniczenia eksportu do Rosji polskiej wieprzowiny. Takie  kryzysy dotyczące eksportu, o podłożu politycznym, będą się pojawiały w tym roku częściej i mogą dotyczyć różnych towarów.

Trudności w handlu na Wschodzie nie powinny jednak negatywnie wpłynąć na poziom eksportu w 2014 roku, ponieważ nasi eksporterzy znakomicie sobie radzą na rynkach krajów rozwiniętych. Dlatego w tym roku eksport netto dalej będzie miał  dodatni wpływ na wzrost PKB - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
 

Dołącz do dyskusji: Polski eksport ciągle mocny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl