SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Finansów będzie w Polsat News radzić ws. Polskiego Ładu

Od poniedziałku przedstawiciele Ministerstwa Finansów w cyklu rozmów w paśmie przedpołudniowym Polsat News będą opisywać wybrane rozwiązania podatkowe działające w ramach Polskiego Ładu.

Minister finansów Tadeusz KościńskiArticle

Rozmowy z ekspertami z Ministerstwa Finansów na temat Polskiego Ładu będą emitowane w Polsat News od poniedziałku do piątku o godz. 9:00.

Resort w niedzielę wieczorem zapowiedział, że w poniedziałek rozmowa będzie dotyczyć formularza PIT-2.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu br. średnia widownia minutowa Polsat News wynosiła 89 065 widzów, a udział w rynku oglądalności - 1,37 proc., po spadku o 25,5 proc. rok do roku.

Igor Sokołowski: nie będzie cyklu rozmów

W poniedziałek w południe komunika Ministerstwa Finansów zdementował Igor Sokołowski, od czerwca ub.r. prowadzący w Polsat News pasmo „W rytmie dnia”.

- Warto rozmawiać. O polskim ładzie też. Ale nie prowadziłem rozmowy o której pisało @MF_GOV_PL, a w Polsat News nie ma takiego cyklu - stwierdził Sokołowski na Twitterze.

Morawiecki zapowiedział, że zarabiający do 12,8 tys. zł brutto będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r.

Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r. - zadeklarował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ulgą dla klasy średniej objęci będą też np. emeryci i zleceniobiorcy.

Szef rządu wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim uczestniczyli w piątkowej konferencji prasowej, na której Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach, jakie mają zostać wprowadzone do Polskiego Ładu.

Premier podziękował na konferencji tym, którzy zwrócili uwagę na potrzeby korekt w Polskim Ładzie - m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie, organizacjom pożytku publicznego i dziennikarzom.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie przymyka oczu na potknięcia w Polskim Ładzie, jednocześnie informując, że zażądał od resortu finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt. "Zażądałem od MF różnych korekt, które będą z korzyścią dla podatnika" - oświadczył szef rządu.

Dodał, że część zmian już wprowadzono, np. wyrównanie wynagrodzeń mundurówek czy nauczycieli. Chodzi o rozporządzenie ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Według resortu finansów dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty. Chodzi m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Kancelaria Premiera RP na Twitterze przekazała, że jeśli zarabiamy średnio do 12 800 brutto miesięcznie, wypełniamy PIT-37 i w naszym rozliczeniu rocznym za 2022 r. korzystniejsze byłoby rozliczenie według starych zasad, to Urząd Skarbowy zwróci nam różnicę w rozliczeniu za 2022 rok.

"Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot" - powiedział na konferencji szef rządu.

 

Według Morawieckiego "lepszej gwarancji chyba nie można dać, że wszyscy Polacy bez wyjątku, wszyscy Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 zyskają, bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie".

Premier poinformował również o innych zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu. Wymienił tu rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców, rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców, wyrównania dla organizacji pożytku publicznego czy dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Odnosząc się do rozciągnięcia ulgi na emerytów Morawiecki podkreślił, że emeryci otrzymujący świadczenia do 12,8 tys. zł miesięcznie "nic nie stracą". "Podobnie będzie ze zleceniobiorcami, ale także na przykład z nauczycielami akademickimi, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu – do pensji 12,8 tys. zł (brutto - PAP) nie będzie straty. Każdy, kto tyle zarabia, zyska lub nie straci” – zapewnił na konferencji premier.

Szef rządu zapowiedział także zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. "Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł bez względu na to, ile podatku zapłacili" – dodał. Według KPRM z tej zmiany skorzysta 320 tys. podatników.

Odnośnie nowych rozwiązań dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym, to według premiera jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni.

KPRM w tym punkcie doprecyzowało, że polegać to będzie na zagwarantowaniu OPP, że od 2023 roku - za rok podatkowy 2022 i kolejne - suma korzyści z 1 proc. nie będzie niższa za 2021 r. Tak jak do tej pory mechanizm będzie uzależniony od wskazania poszczególnych organizacji pożytku publicznego przez podatników.

Dodano, że w 2022 OPP otrzymają środki z 1 proc. według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r.

Morawiecki na konferencji zapowiedział również dodatkowe wsparcie dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, które mają otrzymać dodatkowe środki z PFRON. Według KPRM pozwoli to na ochronę ponad 900 pracodawców, którzy zatrudniają 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

"Przed nami jest jeszcze wiele wyzwań, ale ta bezprecedensowa obniżka podatków, największa obniżka podatków w historii PR, niech ona nie pozostanie niezauważona" - mówił szef rządu. Dodał, że warto, by wszyscy zdali sobie sprawę z tego, "jaka to jest korzyść dla obywateli".

Artur Soboń przejdzie do Ministerstwa Finansów, żeby wesprzeć wdrożenie Polskiego Ładu

"Polski Ład to m. in. największa reforma obniżająca podatki, tworząca solidarny system podatkowy. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że jej wdrożenie wesprze Artur Soboń, który m.in. podpisał umowę społeczną w górnictwie, doprowadził do szerokiego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność" - napisał w sobotę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Poinformował, że Soboń "przejdzie z Ministerstwa Rozwoju i Technologii do Ministerstwa Finansów".

Rzecznik rządu napisał, że "wdrożenie każdej dużej zmiany jest wyzwaniem organizacyjnym". "Cel reformy jest jasny - sprawiedliwe, niższe podatki - wyższe pensje Polaków" - dodał Müller.

Informacje o tym, że Soboń ma zostać nowym wiceministrem finansów podał wcześniej w sobotę radio RMF FM. Soboń to obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego.

W latach 2018-2019 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialnym m.in. za budownictwo oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020, w 2019 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i później w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jest posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Finansów będzie w Polsat News radzić ws. Polskiego Ładu

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Napluli Polakom w twarz.
odpowiedź
User
...
A to już Polsat nie ukrywa, że jest propagandą PiSu?
odpowiedź
User
singapur
to niezle przepisy skoro tyle ich trzeba tlumaczyc
odpowiedź