SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski przemysł stabilnie rośnie

Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu br. o 5,4 proc., zaś budowlano-montażowa o 17,4 proc. - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Article

- Przemysł, a szczególnie ta jego część, która produkuje na eksport, wychodzi z osłabienia gospodarczego. Co prawda, ciągle jeszcze sporo, bo 12 z 34 działów przemysłu odnotowuje spadki produkcji, ale wśród 22 działów, które rosną dominują te związane z eksportem, np. produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych pozostaje liderem wzrostu już czwarty miesiąc z rzędu. W grudniu ubiegłego roku produkcja w tym dziale wzrosła o ponad 20 proc., w styczniu i lutym br. o 14-16 proc., zaś w marcu o jedną trzecią. Świetnie radzą sobie również producenci mebli (wzrost produkcji w styczniu i lutym o 16-18 proc., w marcu o ponad 20 proc.). Świetne wyniki osiągnęli także producenci maszyn i urządzeń (wzrost o ponad 18 proc.). Spadki odnotowują górnictwo oraz wytwarzanie i zaopatrzenie w energie elektryczną, co wiąże się ze stosunkowo ciepłym końcem pierwszego kwartału.

Marzec przyniósł też dobre informacje dotyczące budownictwa. We wszystkich jego działach nastąpiły wzrosty, w tym szczególnie silnie w firmach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej, co oznacza że po długim okresie kryzysu firmy budowlane, zwłaszcza budujące drogi, wreszcie wychodzą na prostą.

W całym pierwszym kwartale br. produkcja wzrosła o 4,8 proc., w tym w przetwórstwie przemysłowym o 6,9 proc. To nie jest jakieś spektakularne przyspieszenie, ale ważne, że przemysł, który wytwarza ponad 20 proc. PKB, rośnie stabilnie i systematycznie. Dzięki  temu ożywi aktywność firm usługowych, co przełoży się na wzrost zatrudnienia w gospodarce. Oznacza to także, że w I kwartale PKB mógł wzrosnąć o ok. 3 proc. - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski przemysł stabilnie rośnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl