SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek telekomunikacyjny wart 46,90 mld zł - wzrost o 2,3 proc. (raport)

W br. wartość polskiego rynku usług telekomunikacyjnych wyniesie 46,90 mld zł, a więc o 2,3 proc. więcej niż w ub.r.  - prognozuje Audytel. W najbliższych latach coraz więcej przychodów będą generować płatna telewizja i internet szerokopasmowy.

Analitycy Audytela rozwój polskiego rynku usług telekomunikacyjnego w najbliższych latach wiążą przede wszystkim z Euro 2012 i dotacjami z Unii Europejskiej. - Spodziewamy się efektu 3 x Euro: wpływu Euro 2012 na wzrost konsumpcji usług telekomunikacyjnych, wzrostu penetracji internetu szerokopasmowego w wyniku realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych oraz wzrostu pozycji Polski jako regionalnego centrum outsourcingu usług teleinformatycznych - opisuje Emil Konarzewski, partner zarządzający w Audytelu.

W najbliższych 5 latach wartość polskich usług telekomunikacyjnych ma zwiększać się rok do roku o minimum 1,7 proc., a poziom 50 mld zł osiągnąć w 2015 roku. Coraz większe znaczenie na rynku będzie mieć telefonia komórkowa, dostęp do internetu i płatna telewizja, a zdecydowanie mniejsze - telefonia stacjonarna.

Według prognoz Audytela w 2016 roku w Polsce będzie o 2,3 mln użytkowników płatnej telewizji więcej niż w ub.r. Naziemna telewizja cyfrowa będzie mieć wpływ na branżę dopiero w 2013 roku i początkowo będzie on niewielki. Zdecydowaną większość użytkowników płatnej telewizji nadal będą stanowić abonenci platform cyfrowych.


Szerokopasmowych łączy internetowych ma być za 5 lat o ok. 1,3 mln więcej niż obecnie. Audytel prognozuje, że przyczyni się do tego rozwój sieci regionalnych, m.in. we wschodniej części kraju, oraz inwestycje ze środków unijnych.


Natomiast prawdziwy boom przewidywany jest w internecie mobilnym. Z takiego dostępu do sieci w 2016 roku ma korzystać ponad dwa razy więcej osób niż w ub.r. 


Za to coraz mniej operatorzy komórkowi będą zarabiać na usługach głosowych. Przyczynią się o tego przede wszystkim wojna cenowa na rynku detalicznym, malejąca asymetria stawek hurtowych MTR/FTR oraz rozwój ofert typu „darmowe numery” i „wewnątrz sieci za darmo”.

Dołącz do dyskusji: Polski rynek telekomunikacyjny wart 46,90 mld zł - wzrost o 2,3 proc. (raport)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl