SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski system podatkowy coraz mniej skomplikowany

Polska pod względem skomplikowania systemu podatkowego zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie. Oznacza to awans o 29 pozycji w porównaniu z zestawieniem z zeszłego roku. Na pierwszym miejscu uplasował się Katar, a na ostatnim Boliwia - wynika z raportu PwC i Banku Światowego.

Przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 7 płatności podatku w ciągu roku (w poprzedniej edycji raportu 18), poświęcając na to 271 godzin rocznie (poprzednio 286 godz.). Natomiast całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,3 proc. (w ubiegłorocznym badaniu wskaźnik ten plasował się na poziomie 40,1 proc.).

Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności (średnia dla UE i EFTA to 11,5) oraz całkowitą stopą podatkową (w UE i EFTA 40,6 proc.). Zdecydowanie słabiej wygląda jednak porównanie liczby godzin spędzonych na sprawach podatkowych – średnia dla krajów UE i EFTA to 173 godziny.

Od 2004 roku polski system podatkowy sukcesywnie poprawia swoją pozycję w zestawieniu. W dużej mierze wiąże się to z obecnością Polski w Unii Europejskiej i koniecznością dostosowania prawa podatkowego do norm unijnych. Spory awans zawdzięczamy m.in. wprowadzeniu na szeroką skalę elektronicznych rozliczeń z fiskusem w ramach programu e-podatki.

Raport "Paying Taxes", opracowywany corocznie przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy, pokazuje stopień skomplikowania systemów podatkowych w 189 krajach na świecie. Dodatkowo opisuje działania administracji podatkowej, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników i mogą stymulować gospodarkę poprzez znoszenie barier administracyjnych.

Dołącz do dyskusji: Polski system podatkowy coraz mniej skomplikowany

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Robert
Zachęcam do rzucenia okiem na ten artykuł. Dość prosty sposób na zarobienie realnych pieniędzy. Sam się w to wciągnąłem i po pierwszym miesiącu zarobiłem na czysto 1100zł. Adres: www.bit.ly/21aB6Nz
odpowiedź