SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie fundusze VC inwestują więcej w startupy. Ponad 103 mln zł w pierwszym kwartale 2019

W I kwartale 2019 roku polskie fundusze VC zainwestowały w startupy łącznie ponad 103 mln złotych - wynika z wyliczeń Inovo Venture Partners. Wydatki na młode przedsiębiorstwa wykazują poważną tendencję wzrostową, w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku największe dofinansowanie uzyskały Packhelp oraz Tylko.

Article

Jako podaje Inovo Venture Partners w I kwartale br. w branży VC zostało przeprowadzonych 21 transakcji na łączną kwotę 103,3 mln zł. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z poprzednim kwartałem (14 transakcji o wartości 35,1 mln zł), a także z analogicznym pierwszym kwartałem 2018 r. (również 14 ofert z kwotą 75,3 mln zł).

Z analizy wynika, że polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime startupy. Kwota takich inwestycji przekroczyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC w minionym kwartale. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł. Większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji.

Liderem został Packhelp, internetowa platforma do tworzenia i zamawiania niestandardowych opakowań, której udało się zebrać 38 mln zł, ponad jedną trzecią wartości wszystkich transakcji w zeszłym kwartale. Inwestorami byli między innymi White Star Capital - międzynarodowy fundusz z oddziałami w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, Speedinvest z Austrii, PROfounders z Wielkiej Brytanii oraz lokalny fundusz - Market One Capital.

Tylko, marka D2C (direct to consumer), który opracował aplikację pozwalającą samodzielnie zaprojektować meble dostosowane do konkretnego pomieszczenia, przyciągnął również znaczącą rundę finansowania w wysokości 15 mln zł od TDJ Pitango Ventures.

W I kwartale br. było też kilka innych rund: Archdesk - 4,3 mln zł z Credo Ventures, Manta Ray i Data Ventures, eyerim - 6,5 mln zł z Inovo Venture Partners i 3TS Capital Partners, a także Fluentbe - 3 mln zł z bValue VC.

Dołącz do dyskusji: Polskie fundusze VC inwestują więcej w startupy. Ponad 103 mln zł w pierwszym kwartale 2019

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl