SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie LNG przekazało wykonawcy terminalu plac budowy i 147 mln zł zaliczki

Spółka Polskie LNG, odpowiedzialna za budowę terminalu regazyfikacyjnego w Świnoujściu, przekazała konsorcjum wykonawców plac budowy oraz pierwszą zaliczkę w wysokości 147 mln zł, poinformował prezes Zbigniew Rapciak we wtorek.

„Wypłaciliśmy generalnemu realizatorowi inwestycji 147 mln zł zaliczki” – powiedział Rapciak na konferencji we wtorek. Dodał, że jest to pierwsza wypłata zaliczkowa.

Wcześniej prezes już informował, że według umowy z wykonawcą 5% wartości kontraktu ma trafić do konsorcjum w 30 dni od podpisania umowy, czyli do 15 sierpnia, a kolejne 5% w ciągu 30 dni od udostępnienia placu budowy.

Rapciak podał na konferencji, że w piątek Polskie LNG przekazało konsorcjum plac budowy, także zgodnie z harmonogramem. Oznacza to, że kolejna zaliczka w tej samej wysokości zostanie przekazana do 17 października.

Polskie LNG wydało też 87 mln zł, na prace związane z przygotowaniem placu budowy i opłaty wniesione do urzędu miasta Świnoujście.

W końcu czerwca Polskie LNG wskazało konsorcjum z udziałem PBG na wykonawcę terminalu LNG. Giełdowa spółka ma co najmniej 33-proc. udział w konsorcjum, które zaproponowało za prace 2,95 mld zł brutto.

Oprócz PBG w skład konsorcjum wchodzi grupa Saipem z Francji, Techint Compagnia Tecnica Internazionale S.p.A. z Włoch i Snamprogetti Canada Inc.

Wg harmonogramu 23% wartości kontraktu zostanie opłacone w pierwszym roku jego realizacji, 37% w drugim roku, a po 20% w trzecim i czwartym roku.

Zadaniem wykonawcy jest wybudowanie terminalu LNG w Świnoujściu, wraz z przekazaniem do użytkowania, do 30 czerwca 2014 r.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m. sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m. sześc. gazu rocznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie LNG przekazało wykonawcy terminalu plac budowy i 147 mln zł zaliczki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl