SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie przedsiębiorstwa dalej nie inwestują

W kwietniu br., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wartość depozytów przedsiębiorstw w bankach  oraz wartość kredytów nie zmieniła się. A w porównaniu do grudnia 2012 r. wartość depozytów spadła o 3,6 proc., a wartość kredytów wzrosła o 0,1 proc. - podał NBP.

Polskie przedsiębiorstwa dalej nie inwestują

- Trudno dziwić się brakowi zmian w poziomie podaży pieniądza, gdy gospodarka stoi w miejscu. Dzisiejszy „szybki” szacunek PKB za 1. kwartał 2013 r. potwierdza ten zastój w gospodarce. Pierwsze dane dotyczące kwietnia (PMI) są także pesymistyczne.

Kwiecień był kolejnym miesiącem, kiedy przedsiębiorstwa samofinansowały swoją działalność operacyjną. Z dużą ostrożnością korzystały z kredytów, które wzrosły r/r w ubiegłym miesiącu o 3,9 mld zł, czyli o 1,4 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku. Depozyty w tym czasie zwiększyły się o 4,1 mld zł, czyli o 2,3 proc. Przedsiębiorstwa cały czas finansują się dochodami z własnej działalności i w niewielkim stopniu sięgają po zasilanie zewnętrzne. Dane te pokazują zatem, że także w kwietniu inwestycje firm będą na niskim poziomie.

Również nie skore do zaciągania kredytów były gospodarstwa domowe. Wartość ich zobowiązań wobec banków w kwietniu br. wzrosła o 2,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast depozyty urosły o 8,9 proc., ale był to wzrost niższy niż w kwietniu 2012 roku w stosunku do kwietnia 2011 roku.

W kwietniu znacząco zwiększyło się natomiast zadłużenie instytucji rządowych szczebla centralnego. Było ono wyższe wobec kwietnia 2012 roku o prawie 15 proc. W kwietniu ubiegłego roku, w porównaniu z kwietniem 2011 roku, było wyższe tylko o 2,1 proc.

W pierwszych miesiącach roku przedsiębiorstwa koncentrują się zatem cały czas na finansowaniu własnym i ograniczają inwestycje, gospodarstwa domowe niechętnie sięgają po kredyty. Z danych NBP widać również zdecydowanie trudniejszą niż w latach ubiegłych sytuację finansów publicznych - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie przedsiębiorstwa dalej nie inwestują

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl