SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio wydłuża czas audycji Sekcji Ukraińskiej PR dla Zagranicy

Od 17 maja audycja Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy wydłużona zostanie z dwóch do czterech godzin. Przygotowywana w Warszawie, nadawana w języku ukraińskim audycja dostępna jest na częstotliwości 100,6 FM, w aplikacji mobilnej, playerze i w cyfrowym radiu DAB+.

Article

2 maja Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim – Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie, na częstotliwości 100,6 FM. Antena udostępniana jest dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1. Dotychczas audycji można było słuchać przez dwie godziny dziennie (19.00-21.00). Od wtorku, 17 maja, PR wydłuża nadawanie tej audycji o kolejne dwie godziny – będzie jej można słuchać w godz. 17.00-21.00. Nadal będą również nadawane audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia na terytorium Ukrainy, również w Kijowie, na częstotliwościach UKF, partnera Polskiego Radia dla Zagranicy – Hromadskiego Radia.

Co w ofercie Polskiego Radia dla Ukrainy

"Audycje Polskiego Radia dla Ukrainy zawierają serwisy informacyjne, audycje kulturalne i publicystyczne, reportaże, bajki dla dzieci, kursy języka polskiego. Jest też dużo polskiej i ukraińskiej muzyki różnych gatunków – ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych projektów muzycznych polskich i ukraińskich artystów. Redaktorzy Polskiego Radia dla Ukrainy reagują na nieprawdziwe informacje dotyczące Polski, Ukrainy oraz relacji polsko-ukraińskich szerzonych przez propagandzistów Kremla" – mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

W programie znaleźć można nie tylko informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie i o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, ale również praktyczne porady i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski – gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności.

"Oferta programowa Polskiego Radia dla Ukrainy stanowi odpowiedź na zainteresowanie słuchaczy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Zespół redakcyjny Polskiego Radia dla Zagranicy pozostaje w stałym dialogu z odbiorcami i reaguje na ich potrzeby" – dodaje Andrzej Rybałt.

Polskie Radio już od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz – dostępnych również na dużych obszarach Ukrainy i w prawie całej Europie) emitowane są one trzy razy dziennie: po godzinie 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30. Są one każdego dnia przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy. Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem, od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski.

Obywatele Ukrainy – przebywający w Polsce – mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF – dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach Donieckim i Ługańskim. Ponadto Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

Polskie Radio wspiera ukraińskich artystów

Polskie Radio wspiera również ukraińskich artystów. Na antenie radiowej Dwójki prezentowana jest ukraińska kultura i jej twórcy. Wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Polskie Radio zorganizowało koncert Solidarni z Ukrainą „Jednym głosem”, z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się też muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.

8 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert "Matki Matkom". Podczas tego wydarzenia Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zainaugurowała zbiórkę na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie. Zwieńczeniem akcji będzie organizowany przez publicznego nadawcę koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze…", który odbędzie się 29 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie wieczoru m.in. „Melodia” ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka – w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy; występ Kiev Piano Duo oraz zespołu Krajka z Przemyśla – z udziałem dzieci z Ukrainy, którymi zaopiekowali się muzycy Krajki.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio wydłuża czas audycji Sekcji Ukraińskiej PR dla Zagranicy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maario97
Dobrze że innych wolnych częstotliwości nie było i trzeba było zawinąć częstotliwość Radiu ZET Ukraina na PR zamieniając ... a mogly działać dwie obok siebie :)
odpowiedź
User
Cyrk
Ukraińcy siedzą na socjalu, mają dużo wolnego czasu, to trzeba im zapewnić rozrywki, programy w radiu, w telewizji. Żeby się broń Boże nie nudzili.
odpowiedź
User
ignorancie
Ukraińcy siedzą na socjalu, mają dużo wolnego czasu, to trzeba im zapewnić rozrywki, programy w radiu, w telewizji. Żeby się broń Boże nie nudzili.

Przed wojną uciekli. Rozumiesz to w tym swoim mózgu zawiłym?
odpowiedź