SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio nie wyemituje spotu o olewaniu wyborców. „Wulgaryzujący i obsceniczny”

Polskie Radio odmówiło emisji spotu z kampanii społecznej „Obywatele decydują” pokazującego, jak wyborcy są olewani przez polityków. - Powodem decyzji był estetyczny wyraz spotu, w którym użyto wulgaryzujących środków wyrazu, co powodowało jego obsceniczny charakter - tłumaczy nadawca.

kadr ze spotu „Dość olewania”Article

Kampania „Obywatele decydują” została zorganizowana przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO). W spocie aktorka Julia Kamińska w różnych codziennych sytuacjach jest oblewana po twarzy ciurkami wody.

- Julia, tak jak każdy z Nas, jest olewana przez polityków i ich niezrealizowane, wyborcze obietnice. Obietnice płyną jak woda, z każdymi wyborami z silniejszym nurtem - opisała organizacja w zapowiedzi kampanii. - Dlatego idziemy pod prąd i mówimy „Dość tego olewania”! Chcemy, żeby Polacy poznali fakty i 16 listopada, podczas wyborów samorządowych, zdecydowali świadomie. Na stronie obywateledecydują.pl przygotowaliśmy dla Was aplikację, dzięki której będziecie mogli rozliczyć polityka z Waszego okręgu - stwierdziła.

W internecie spot został udostępniony w zeszłym tygodniu i jak na razie zanotował ok. 75 tys. obejrzeń. INSPRO starał się uzyskać bezpłatną emisję klipu w rozgłośniach Polskiego Radia (które tak jak Telewizja Polska kilkanaście minut czasu antenowego w ciągu doby oddaje na darmowe pokazywanie spotów społecznych). Jednak - jak podała organizacja w poniedziałek - otrzymała decyzję odmowną.

- Powodem decyzji był estetyczny wyraz spotu, w którym użyto wulgaryzujących środków wyrazu, co powodowało jego obsceniczny charakter.  Oparcie całego, z definicji informacyjnego przekazu, na sformułowaniu związanym ze sferą załatwiania potrzeb fizjologicznych jest niepotrzebną, obcą Polskiemu Radiu, tabloidyzacją treści - uzasadnił w odpowiedzi przesłanej organizacji rzecznik Polskiego Radia. - Przypominam, że jednym z głównych zadań misyjnych mediów publicznych jest odpowiedzialność za słowo, co wyraża się także troską o sposób prowadzenia debaty publicznej i używany w niej język. Naszym zdaniem chęć zwiększenia siły przekazu poprzez kontrowersje związane z używanym słownictwem nie dość tłumaczy wprowadzanie na antenę sformułowań sprzecznych choćby z dobrym wychowaniem. Zwielokrotnienie negatywnego efektu poprzez częste powtarzanie użytych sformułowań w ramach realizowanej  kampanii byłoby sprzeczne ze standardami i celami Polskiego Radia jako nadawcy publicznego - dodał. - Informuję o tym z żalem, ponieważ merytoryczny sens akcji jest ważny, zwłaszcza w trakcie toczącej się samorządowej kampanii wyborczej - zaznaczył.

INSPRO stara się jeszcze o bezpłatną emisję spotu w kanałach Telewizji Polskiej: kilka tygodni temu zgłosił odpowiedni wniosek do decydującej o tym Komisji ds. Kampanii Społecznych TVP, której ostatnie posiedzenie odbyło się przed dwoma tygodniami. Nadal jednak organizacja nie otrzymała odpowiedzi, dlatego w poniedziałek wysłała apel do prezesa TVP Juliusza Brauna. - Obywatele mają prawo do informacji, dlaczego TVP wstrzymuje emisję spotu? Spotu, który realizuje misję publiczną - pyta w tym piśmie.

Przypomnijmy, że w kanałach TVP za darmo pokazywany jest obecnie budzący sporo dyskusji (krytykowany głównie przez środowiska konserwatywne) spot „Najbliżsi obcy” apelujący o legalizację związków partnerskich (zobacz szczegóły).

Z kolei poprzednia kampania społeczna Instytutu Spraw Obywatelskich mocno krytykująca polityków i promująca aktywną postawę obywatelską odbyła się wiosną br. - raper Liroy jako Dick Dobrowolski sparodiował w niej specjalistów od marketingu politycznego (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio nie wyemituje spotu o olewaniu wyborców. „Wulgaryzujący i obsceniczny”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Erwu
Geniusze z INSPRO. Wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić.
odpowiedź
User
Czas na rozliczenia
Znowu wyborcy zostali OLANI przez PUBLICZNE Radio... Kto odpowie za podwójne standardy? Jedne spoty się emituje a drugie (niewygodne) się odrzuca.
odpowiedź
User
BARNABA
Wydaje mi się, że bardziej obraźliwe jest to jak traktują nas, wyborców politycy. Oni codziennie obrażają naszą inteligencję, kpią z naszych ambicji, marzeń i potrzeb. Kto kogo bardziej obraża?!
odpowiedź