SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio wyda płytę zwycięzcy projektu „Start NaGranie” w Trójce. „Ponad 550 zgłoszeń i wciąż napływają kolejne”

Ania Rusowicz, Wojciech Mazolewski, raper Ten Typ Mes oraz dziennikarz muzyczny Hirek Wrona i Piotr Nagłowski będą oceniać artystów w Trójkowym talent-show „Start NaGranie”. Jak dotąd nadesłano ponad 550 zgłoszeń, spośród których jurorzy wybierają najlepszych do przesłuchań. Zwycięzca nagra płytę, którą wyda Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Konferencja Trójki, na zdjęciu: Hirek Wrona, Wojciech Mazolewski i Ten Typ Mes, fot. ŁBrzezickiArticle

W nowym projekcie Program III Polskiego Radia poszukuje artystów zainteresowanych karierą sceniczną. Wyłonieni przez jury uczestnicy wystąpią w eliminacjach, które będą obecne na antenie Trójki w programie „Start NaGranie”. W odcinku finałowym weźmie udział trzech najlepszych debiutantów. Wszystkie przesłuchania będzie można usłyszeć na antenie PRIII, na portalu polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych.

Artyści biorący udział w konkursie muszą przedstawić wyłącznie własny repertuar, niemożliwe jest wykonywanie coverów. Na antenie młodzi wykonawcy zaprezentują także swoją twórczość, ale też opowiedzą o inspiracjach i doświadczeniach muzycznych i porozmawiają z jurorami o muzycznych planach na przyszłość.

- Zależało nam żeby zachowując dużą atrakcyjność antenową i komercyjny sznyt odrzucić z tego projektu komercyjną plastelinę. To jest coś więcej niż talent-show, nie chcieliśmy kolejnej audycji, w której znany gwiazdor rozpłacze się i to będzie fajne i śmieszne tylko czegoś atrakcyjnego dla słuchacza, a jednocześnie bardzo misyjnego. Z perspektywy Trójki projekt „Start NaGranie” jest w najwyższym stopniu misyjny, bo chodzi w nim o dotarcie do ludzi, którzy grają muzykę w garażach, domach kultury, salach gimnastycznych czy własnych mieszkaniach. Dajemy im możliwość wyjścia z twórczością do szerokiej publiczności - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Wiktor Świetlik, dyrektor radiowej Trójki.

Do Trójki wpłynęło do tej pory ponad 550 zgłoszeń z całej Polski od artystów z własnym repertuarem, kompozycjami i tekstami. Przeważają gatunki muzyki alternatywnej, elektronicznej i rockowej, ale pojawiają się także utwory rapowe.

Polskie Radio zaprosiło do jury programu trzech muzyków - Anię Rusowicz, Wojciecha Mazolewskiego i Piotra Szmidta, znanego jako raper Ten Typ Mes. Jurorami są także dziennikarz PRIII Hirek Wrona i dyrektor Agencji Muzycznej PR Piotr Nagłowski. - Od początku staliśmy na stanowisku, że jurorami muszą być osoby mające olbrzymi dorobek i własne osiągnięcia muzyczne, a jednocześnie są kultowymi postaciami dla młodych artystów - wyjaśnia Hirek Wrona.

- Możliwość zgłoszenia ma każdy, kto ma swój pomysł na muzykę. Może tworzyć muzykę w domu, może nagrać ją na iPhona i wysłać. Ja szukam ludzi, którzy potrafią przekazać swoją wrażliwość, nie zawsze chodzi o bycie świetnym wykonawcą. Naszą rolą nie jest wybieranie najlepszego tylko doradzić coś, podpowiedzieć - przekonuje Wojciech Mazolewski.

- Skupię się na tekstach piosenek, to jest dziedzina, w której mam kompetencje liczone w setkach utworów. Doradzę, a może nawet wskażę inną drogę. Staram się odnaleźć w tej masie zgłoszeń, bo - nie miejmy złudzeń, że przyszło do nas 550 diamentów, a my nie wiemy jak te diamenty poważyć - jest mnóstwo bardzo, bardzo złej muzyki w tych zgłoszeniach - podkreśla Piotr Szmidt.

Zgłoszenia nadal napływają, a jurorzy przesłuchują wszystkie piosenki. Finalnie wybiorą 35 artystów, których Polskie Radio zaprosi do Warszawy na przesłuchania w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. To właśnie tam nagrywane są odcinki, które Trójka będzie emitować w każdy piątek o godz. 22.05, począwszy od 5 października.

Na najlepszych wykonawców z przesłuchań będą mogli głosować słuchacze Trójki poprzez zakup utworów startujących w programie. Wszystkie pieniądze pozyskane ze sprzedaży piosenek trafią do artystów, a trzech z najwyższym wynikiem przejdzie do finału (21 grudnia). - Nie mówimy o kimś, kto ładnie przygotował cover i wziął kilka lekcji śpiewu. Chcemy adresować nasz projekt do artystów, którzy dostarczą siebie, kompozycje i teksty - mówi Wiktor Świetlik.

Ocena i wsparcie, bez hejtu

W każdym odcinku przed jurorami występuje pięciu uczestników. Po występie jury dyskutuje ze sobą i przekazuje artyście uwagi. - Panel jurorski jest znacznie bardziej merytoryczny niż w telewizyjnych talent-show. Nie chcieliśmy chamstwa i plastiku - tłumaczy dyrektor Trójki. - Nie jesteśmy agresywni, na nikogo nie krzyczymy. Żadna telewizja by nas nie zaangażowała w tym składzie i z takimi poglądami, tak oceniającymi uczestników, bo szybko byśmy odstraszyli widza od ekranu - dodaje Hirek Wrona.

- To nie jest franczyza, to nie jest licencja. Projekt „Start NaGranie” został wymyślony w Polsce, a prawa do niego należą do Polskiego Radia. Zainteresowanie sponsorów jest duże, nawet na etapie wstępnym kiedy audycji nie ma jeszcze na antenie. Zakładamy, że będą kolejne odsłony - deklaruje Wiktor Świetlik.

Zwycięzca będzie mógł nagrać i wydać płytę w Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Gospodarzem programu jest dziennikarz Trójki Tomasz Żąda, a zwycięzcy przesłuchań zostaną zaproszeni do poniedziałkowego wydania jego audycji "Trójka żąda debiutów".

Według badania Radio Track od czerwca do sierpnia br. Trójka miała 7,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 8,4 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio wyda płytę zwycięzcy projektu „Start NaGranie” w Trójce. „Ponad 550 zgłoszeń i wciąż napływają kolejne”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tadek
"Od początku staliśmy na stanowisku, że jurorami muszą być osoby mające olbrzymi dorobek i własne osiągnięcia muzyczne, a jednocześnie są kultowymi postaciami dla młodych artystów - wyjaśnia Hirek Wrona".

Ania Rusowicz - 3 płyty w dorobku, nakład wszystkich razem ok. 25 tysięcy sztuk i oczywiście to postać kultowa dla młodych. Hirek, ty mi zaimponowałeś, znów.
odpowiedź
User
Piotr
No rzeczywiście kultowe postacie...
Ania Rusowicz, która jedzie na dorobku mamy, nawet jej styl naśladuje.
Piotr Nagłowski, który karierę zaczynał jako szatniarz w Teatrze Stu (plotka). W dorobku ma 5 płyt, niestety cudzych (wg Discogs). Obecnie słynie z tego, że na koszt Polskiego Radia ładuje sobie samochód i do pracy przyprowadza psa (na spacery wyprowadzają go pracownicy Agencji Muzycznej PR), oczywiście wszystko za zgodą prezesa (tego odwołanego).
Ten Typ Mes - pierwsze słyszę, ale rap dla mnie nie istnieje.
Wojciech Mazolewski - jedyna osoba, o której mogę napisać, że coś znaczy i ma dorobek godny posłuchania.
Hirek Wrona - dziennikarz muzyczny, nie mój gust muzyczny, ale OK.
odpowiedź
User
Kawka
Zgoda co do Rusowicz - widziałem ją na koncercie w Oświęcimiu - słabiutko . Nie wiem co teraz robi Nagłowski - ale w przeszłości zrobił dużo dobrego dla muzyki w Polsce
No rzeczywiście kultowe postacie...
Ania Rusowicz, która jedzie na dorobku mamy, nawet jej styl naśladuje.
Piotr Nagłowski, który karierę zaczynał jako szatniarz w Teatrze Stu (plotka). W dorobku ma 5 płyt, niestety cudzych (wg Discogs). Obecnie słynie z tego, że na koszt Polskiego Radia ładuje sobie samochód i do pracy przyprowadza psa (na spacery wyprowadzają go pracownicy Agencji Muzycznej PR), oczywiście wszystko za zgodą prezesa (tego odwołanego).
Ten Typ Mes - pierwsze słyszę, ale rap dla mnie nie istnieje.
Wojciech Mazolewski - jedyna osoba, o której mogę napisać, że coś znaczy i ma dorobek godny posłuchania.
Hirek Wrona - dziennikarz muzyczny, nie mój gust muzyczny, ale OK.
odpowiedź