SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio wyda płytę zwycięzcy projektu „Start NaGranie” w Trójce. „Ponad 550 zgłoszeń i wciąż napływają kolejne”

Ania Rusowicz, Wojciech Mazolewski, raper Ten Typ Mes oraz dziennikarz muzyczny Hirek Wrona i Piotr Nagłowski będą oceniać artystów w Trójkowym talent-show „Start NaGranie”. Jak dotąd nadesłano ponad 550 zgłoszeń, spośród których jurorzy wybierają najlepszych do przesłuchań. Zwycięzca nagra płytę, którą wyda Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Konferencja Trójki, na zdjęciu: Hirek Wrona, Wojciech Mazolewski i Ten Typ Mes, fot. ŁBrzezicki Konferencja Trójki, na zdjęciu: Hirek Wrona, Wojciech Mazolewski i Ten Typ Mes, fot. ŁBrzezicki

W nowym projekcie Program III Polskiego Radia poszukuje artystów zainteresowanych karierą sceniczną. Wyłonieni przez jury uczestnicy wystąpią w eliminacjach, które będą obecne na antenie Trójki w programie „Start NaGranie”. W odcinku finałowym weźmie udział trzech najlepszych debiutantów. Wszystkie przesłuchania będzie można usłyszeć na antenie PRIII, na portalu polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych.

Artyści biorący udział w konkursie muszą przedstawić wyłącznie własny repertuar, niemożliwe jest wykonywanie coverów. Na antenie młodzi wykonawcy zaprezentują także swoją twórczość, ale też opowiedzą o inspiracjach i doświadczeniach muzycznych i porozmawiają z jurorami o muzycznych planach na przyszłość.

- Zależało nam żeby zachowując dużą atrakcyjność antenową i komercyjny sznyt odrzucić z tego projektu komercyjną plastelinę. To jest coś więcej niż talent-show, nie chcieliśmy kolejnej audycji, w której znany gwiazdor rozpłacze się i to będzie fajne i śmieszne tylko czegoś atrakcyjnego dla słuchacza, a jednocześnie bardzo misyjnego. Z perspektywy Trójki projekt „Start NaGranie” jest w najwyższym stopniu misyjny, bo chodzi w nim o dotarcie do ludzi, którzy grają muzykę w garażach, domach kultury, salach gimnastycznych czy własnych mieszkaniach. Dajemy im możliwość wyjścia z twórczością do szerokiej publiczności - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Wiktor Świetlik, dyrektor radiowej Trójki.

Do Trójki wpłynęło do tej pory ponad 550 zgłoszeń z całej Polski od artystów z własnym repertuarem, kompozycjami i tekstami. Przeważają gatunki muzyki alternatywnej, elektronicznej i rockowej, ale pojawiają się także utwory rapowe.

Polskie Radio zaprosiło do jury programu trzech muzyków - Anię Rusowicz, Wojciecha Mazolewskiego i Piotra Szmidta, znanego jako raper Ten Typ Mes. Jurorami są także dziennikarz PRIII Hirek Wrona i dyrektor Agencji Muzycznej PR Piotr Nagłowski. - Od początku staliśmy na stanowisku, że jurorami muszą być osoby mające olbrzymi dorobek i własne osiągnięcia muzyczne, a jednocześnie są kultowymi postaciami dla młodych artystów - wyjaśnia Hirek Wrona.

- Możliwość zgłoszenia ma każdy, kto ma swój pomysł na muzykę. Może tworzyć muzykę w domu, może nagrać ją na iPhona i wysłać. Ja szukam ludzi, którzy potrafią przekazać swoją wrażliwość, nie zawsze chodzi o bycie świetnym wykonawcą. Naszą rolą nie jest wybieranie najlepszego tylko doradzić coś, podpowiedzieć - przekonuje Wojciech Mazolewski.

- Skupię się na tekstach piosenek, to jest dziedzina, w której mam kompetencje liczone w setkach utworów. Doradzę, a może nawet wskażę inną drogę. Staram się odnaleźć w tej masie zgłoszeń, bo - nie miejmy złudzeń, że przyszło do nas 550 diamentów, a my nie wiemy jak te diamenty poważyć - jest mnóstwo bardzo, bardzo złej muzyki w tych zgłoszeniach - podkreśla Piotr Szmidt.

Zgłoszenia nadal napływają, a jurorzy przesłuchują wszystkie piosenki. Finalnie wybiorą 35 artystów, których Polskie Radio zaprosi do Warszawy na przesłuchania w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. To właśnie tam nagrywane są odcinki, które Trójka będzie emitować w każdy piątek o godz. 22.05, począwszy od 5 października.

Na najlepszych wykonawców z przesłuchań będą mogli głosować słuchacze Trójki poprzez zakup utworów startujących w programie. Wszystkie pieniądze pozyskane ze sprzedaży piosenek trafią do artystów, a trzech z najwyższym wynikiem przejdzie do finału (21 grudnia). - Nie mówimy o kimś, kto ładnie przygotował cover i wziął kilka lekcji śpiewu. Chcemy adresować nasz projekt do artystów, którzy dostarczą siebie, kompozycje i teksty - mówi Wiktor Świetlik.

Ocena i wsparcie, bez hejtu

W każdym odcinku przed jurorami występuje pięciu uczestników. Po występie jury dyskutuje ze sobą i przekazuje artyście uwagi. - Panel jurorski jest znacznie bardziej merytoryczny niż w telewizyjnych talent-show. Nie chcieliśmy chamstwa i plastiku - tłumaczy dyrektor Trójki. - Nie jesteśmy agresywni, na nikogo nie krzyczymy. Żadna telewizja by nas nie zaangażowała w tym składzie i z takimi poglądami, tak oceniającymi uczestników, bo szybko byśmy odstraszyli widza od ekranu - dodaje Hirek Wrona.

- To nie jest franczyza, to nie jest licencja. Projekt „Start NaGranie” został wymyślony w Polsce, a prawa do niego należą do Polskiego Radia. Zainteresowanie sponsorów jest duże, nawet na etapie wstępnym kiedy audycji nie ma jeszcze na antenie. Zakładamy, że będą kolejne odsłony - deklaruje Wiktor Świetlik.

Zwycięzca będzie mógł nagrać i wydać płytę w Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Gospodarzem programu jest dziennikarz Trójki Tomasz Żąda, a zwycięzcy przesłuchań zostaną zaproszeni do poniedziałkowego wydania jego audycji "Trójka żąda debiutów".

Według badania Radio Track od czerwca do sierpnia br. Trójka miała 7,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 8,4 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio wyda płytę zwycięzcy projektu „Start NaGranie” w Trójce. „Ponad 550 zgłoszeń i wciąż napływają kolejne”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tadek
"Od początku staliśmy na stanowisku, że jurorami muszą być osoby mające olbrzymi dorobek i własne osiągnięcia muzyczne, a jednocześnie są kultowymi postaciami dla młodych artystów - wyjaśnia Hirek Wrona".

Ania Rusowicz - 3 płyty w dorobku, nakład wszystkich razem ok. 25 tysięcy sztuk i oczywiście to postać kultowa dla młodych. Hirek, ty mi zaimponowałeś, znów.

0 0
odpowiedź
User
Piotr
No rzeczywiście kultowe postacie...
Ania Rusowicz, która jedzie na dorobku mamy, nawet jej styl naśladuje.
Piotr Nagłowski, który karierę zaczynał jako szatniarz w Teatrze Stu (plotka). W dorobku ma 5 płyt, niestety cudzych (wg Discogs). Obecnie słynie z tego, że na koszt Polskiego Radia ładuje sobie samochód i do pracy przyprowadza psa (na spacery wyprowadzają go pracownicy Agencji Muzycznej PR), oczywiście wszystko za zgodą prezesa (tego odwołanego).
Ten Typ Mes - pierwsze słyszę, ale rap dla mnie nie istnieje.
Wojciech Mazolewski - jedyna osoba, o której mogę napisać, że coś znaczy i ma dorobek godny posłuchania.
Hirek Wrona - dziennikarz muzyczny, nie mój gust muzyczny, ale OK.
0 0
odpowiedź
User
Kawka
Zgoda co do Rusowicz - widziałem ją na koncercie w Oświęcimiu - słabiutko . Nie wiem co teraz robi Nagłowski - ale w przeszłości zrobił dużo dobrego dla muzyki w Polsce
No rzeczywiście kultowe postacie...
Ania Rusowicz, która jedzie na dorobku mamy, nawet jej styl naśladuje.
Piotr Nagłowski, który karierę zaczynał jako szatniarz w Teatrze Stu (plotka). W dorobku ma 5 płyt, niestety cudzych (wg Discogs). Obecnie słynie z tego, że na koszt Polskiego Radia ładuje sobie samochód i do pracy przyprowadza psa (na spacery wyprowadzają go pracownicy Agencji Muzycznej PR), oczywiście wszystko za zgodą prezesa (tego odwołanego).
Ten Typ Mes - pierwsze słyszę, ale rap dla mnie nie istnieje.
Wojciech Mazolewski - jedyna osoba, o której mogę napisać, że coś znaczy i ma dorobek godny posłuchania.
Hirek Wrona - dziennikarz muzyczny, nie mój gust muzyczny, ale OK.
0 0
odpowiedź