SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio we wszystkich stacjach będzie relacjonować Festiwal „Dwa Teatry”

W piątek, 24 maja, rusza dziewiętnasta edycja Festiwalu „Dwa Teatry”. W tym roku publiczność obejrzy 28 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i wysłucha 34 słuchowiska Polskiego Radia. Wydarzenie będzie relacjonowane przez obu publicznych nadawców

Logo Festiwalu „Dwa Teatry” Article

Prezentacje festiwalowe odbywać się będą w Sopocie, Gdańsku i Gdyni. Polskie Radio i TVP będą relacjonować wydarzenie - radio na wszystkich swoich antenach, za to telewizja skromniej. Festiwal będzie odbywał się m.in. w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Festiwalowa gala nagród natomiast ruszy w poniedziałek 27 maja o godzinie 19.00.

Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz. Natomiast słuchowiska oceniać będą: Małgorzata Kożuchowska, Igor Gorzkowski, Jacek Kopciński, Maciej Małecki i Cezary Harasimowicz (przewodniczący).

Jedynka relacjonuje festiwal od 10 dni

Radiowa Jedynka zapowiada festiwalowe wydarzenia już od 13 maja: w audycjach „Cztery Pory Roku", „Ekspres Jedynki" i „Kulturalna Jedynka". Jeszcze w trakcie festiwalu na antenie Programu 1 PR pojawią się relacje z Trójmiasta: specjalne wejścia z Festiwalu pojawią się w audycjach „Sobota z Jedynką", „Polska i Świat", „Czas pogody" i „Niedziela z Jedynką". Relacje pojawią się także na portalu PolskieRadio.pl. W czwartek, 24 maja, rusza specjalny serwis - Dwateatry.polskieradio.pl.

Dwójka: specjalny „Magazyn Festiwalowy”

Na antenie radiowej Dwójki relacje z Trójmiasta nadawać będą Beata Kwiatkowska, Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek. Będzie można ich słuchać m.in. w „Poranku Dwójki", „Wiadomościach Kulturalnych", „Wybieram Dwójkę" i „O wszystkim z kulturą", a także w specjalnym „Magazynie festiwalowym" (sobota 25 maja, godz. 16.00) oraz „Niedzielniku". W „Wieczorach ze słuchowiskiem" - dwie emisje: w sobotę, 25 maja o godz. 19.00 słuchowisko Moniki Milewskiej „Podróż na księżyc" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz (Grand Prix 2015), a  w niedzielę  „Pragmatyści" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Mariusza Malca (godz. 20.00).

Dzień po zakończeniu festiwalu, we wtorek 28 maja, Dwójka zaprasza na podsumowanie Festiwalu w „Poranku Dwójki". Od 27 do 31 maja bohaterem „Zapisków ze współczesności" (godz. 12.45) będzie Jan Englert.

W Trójce rozmowy i relacje

Program 3 Polskiego Radia zapowie Festiwal w specjalnym wydaniu „Klubu Trójki" w czwartek, 23 maja. Gośćmi Barbary Marcinik będą dyrektorzy artystyczni wydarzenia: Ewa Millies-Lacroix, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Janusz Kukuła.

Ponadto relacje z Sopotu pojawią się w trójkowych audycjach: „Radiowy Dom Kultury", „Zagadkowa niedziela", „Magazyn Bardzo Kulturalny" i „Do Południa". Podsumowanie „Dwóch Teatrów" w „Trójce pod Księżycem" w nocy z 30 na 31 maja, tuż po północy.

TVP pokaże galę finałową

Relacje z „Dwóch Teatrów” pokaże też Telewizja Polska. 27 maja transmitowana będzie uroczysta gala festiwalu (poprowadzą ją Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski), podczas której wręczone zostaną nagrody Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji (nagroda ufundowana przez prezesa TVP Jacka Kurskiego) oraz Grand Prix dla słuchowiska Polskiego Radia (nagrodę funduje prezes firmy Andrzej Rogoyski). Gala będzie transmitowana na antenie TVP Kultura i TVP Gdańsk (początek: godz. 19.00).

O godzinie 21.00 nagrodzony spektakl będzie do obejrzenia w Teatrze Telewizji. Słuchacze będą mogli w tym samym czasie na antenie radiowej Jedynki wysłuchać utworu nagrodzonego Grand Prix konkursu radiowego. Skrót gali tuż po emisji zwycięskiego spektaklu w TVP 1, a dzień później - retransmisja w TVP Polonia.

W 2018 roku festiwal odbywał się w lipcu. Grand Prix zdobyły: słuchowisko „Ordonka” Teatru Polskiego Radia w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP „Inspekcja” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Pozaregulaminową Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS przyznano Janowi Marii Tomaszewskiemu, doradcy zarządu Telewizji Polskiej ds. teatru.

Organizatorami Festiwalu są Polskie Radio i Telewizja Polska, a współorganizatorami - Samorząd Województwa Pomorskiego oraz miasta: Sopot, Gdynia i Gdańsk.

Według badania Radio Track w pierwszym kwartale br. Jedynka miała 5,2 proc. udziału w rynku słuchalności (wobec 7,6 proc. rok wcześniej), Dwójka - 0,4 proc., Trójka - 5,2 proc., a PR 24 - 0,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio we wszystkich stacjach będzie relacjonować Festiwal „Dwa Teatry”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl