SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio wzmacnia siły w Iraku

Powstaje studio Polskiego Radia w Iraku

Niebawem powstanie w polskiej strefie stabilizacyjnej w Iraku Studio Polskiego Radia. 23 sierpnia 2003 r. do Iraku wylatuje Andrzej Żak – dziennikarz Programu 1 oraz Artur Gaca z Biura Techniki PR S.A. Ich zadaniem jest zainstalowanie, a potem obsługa studia. Dla Polskiego Radia jest to pionierskie przedsięwzięcie, pierwsze na tak dużą skalę i w tak trudnych warunkach. (więcej poniżej)

Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

„Nasza misja w Iraku potrwa zapewne tak długo, jak długo będą tam przebywali polscy żołnierze” – mówi Andrzej Siezieniewski Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. – „Traktujemy to zadanie jako część bardzo ważnej misji radia publicznego, jego obowiązków wobec słuchaczy - zarówno tych mieszkających w kraju jak i tych, których los rzucił z dala od Ojczyzny”.

W Iraku przebywa dziś kilka tysięcy Polaków – zarówno żołnierzy jak i osób cywilnych: z misji pokojowych, lekarzy, naukowców. To właśnie z myślą o nich oraz ich rodzinach i najbliższych w kraju - Polskie Radio S.A. zdecydowało się na zorganizowanie specjalnego studia w Iraku. Studio wyposażone w satelitarne stałe łącze umożliwi regularną łączność między Polakami w Iraku a ich rodzinami w Polsce. Nasi dziennikarze będą nadawali relacje, przygotowywali reportaże, przeprowadzali wywiady. Obecność studia Polskiego Radia umożliwi przebywającym w Iraku Polakom słuchanie Programu 1 PR SA. Planujemy również przygotowywanie specjalnego codziennego bloku programowego złożonego z najciekawszych i najpopularniejszych audycji z innych anten.

„Program 1 Polskiego Radia S.A. ma wobec społeczeństwa do spełnienia szczególną rolę. Tak też pojmujemy naszą obecność w Iraku. Czujemy się zobowiązani do szczególnego zaangażowania w obsługę medialną wydarzenia ważnego dla Polski z historycznego i politycznego punktu widzenia” – mówi Aleksander Chećko – dyrektor, redaktor naczelny Programu 1 PR S.A.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia pracownikom Polskiego Radia noclegi w specjalnych „kontenerach” oraz wyżywienie, jak również bezpieczeństwo. Pozostałe koszty związane z wyjazdem pokrywa Polskie Radio.

Andrzej Żak jest kapitanem Rezerwy Wojska Polskiego. Pracę w Radiu rozpoczął w 1993 roku w Redakcji Wojskowej, gdzie do dziś jest m.in. wydawcą „Radiowego Magazynu Wojskowego”. Poza tym współpracuje z zespołem „Lata z Radiem”, którego jest producentem i wydawcą. Przygotowuje reportaże i prowadzi magazyny turystyczne.

„Miałem możliwość przebywania na terenie wszystkich polskich pokojowych misji wojskowych. Są mi znane warunki klimatyczne i bytowe w Iraku. Niemniej jednak organizowanie studia radiowego w polskiej strefie stabilizacyjnej jest sporym wyzwaniem. Mam nadzieję, że zdołam mu podołać i nie zawiodę ani swoich przełożonych ani słuchaczy Programu 1” – mówi Andrzej Żak.

Do Iraku wraz z pracownikami Polskiego Radia S.A. zostaną wysłane trzy skrzynie sprzętu, ważące blisko tonę. Nad ich przygotowaniem - tu na miejscu i zamontowaniem oraz uruchomieniem w Iraku - czuwa Artur Gaca specjalista od systemów łączności satelitarnej w Polskim Radiu S.A. Posiada on bogate doświadczenie w eksploatacji systemów studyjnych i emisyjnych. Wcześniej, pracując w stacji komercyjnej, był odpowiedzialny za przygotowanie i zabezpieczenie miejsca pracy dziennikarzy i korespondentów w warunkach wojennych.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio wzmacnia siły w Iraku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl