SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 38 mld zł wynosiły na koniec 2012 roku zaległe długi Polaków

Łączna kwota zaległych płatności na koniec 2012 roku wyniosła 38,29 miliarda złotych i w ciągu minionego roku wzrosła o ponad 3,9 miliardów złotych, czyli 11% - wynika z raportu  BIG InfoMonitor.

<!-- 0.5092s -->

Tempo wzrostu tej kwoty jest niższe niż we 2011 i 2010 kiedy przyrost wynosił nawet 40%. Wciąż dynamicznie przybywa dłużników, w minionym roku o 170 tysięcy osób. Na koniec roku, 2,26 miliona Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań.
 
„Spowolnienie gospodarcze odnotowane w ostatnich miesiącach 2012 roku, jeszcze nie przełożyło się na wzrost zaległych płatności Polaków. Jeżeli sytuacja gospodarcza nie będzie się poprawiać w ciągu najbliższych kilku miesięcy to można oczekiwać, że zaległości będą rosły i będzie przybywać dłużników ” - mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu BIG InfoMonitor.

Łączna kwota zaległych płatności Polaków w 2012 roku powiększyła się 3,9 miliarda złotych, czyli 11%. Na koniec grudnia wyniosła 38,29 miliarda złotych. W porównaniu do lat wcześniejszych dynamika wzrostu tej kwoty jest wyraźnie niższa. W latach 2010-11 roczny przyrost osiągał nawet 40%. Niestety liczba dłużników również wzrasta, w ciągu minionego roku o 170 tysięcy osób. Ponad 2,26 miliona osób nie radzi sobie z terminowym regulowanie zobowiązań.

Eksperci BIG InfoMonitor zwracają uwagę, że w minionym roku nieznacznie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika. Wzrost ten wyniósł 345 złotych i obecnie przeciętne zaległości wynoszą 16 906 zł. Dla porównania w 2011 roku średnia wzrosła aż o 4 tysiące złotych.

„Regiony, których mieszkańcy zalegają na największe kwoty to Śląsk i Mazowsze, mieszka tam również najwięcej dłużników. Są to stałe tendencje, notowane od wielu lat. W obu przypadkach taka sytuacja wynika z wielkości regionów i ich populacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę dłużników przypadającą na 1000 osób, najwięcej jest ich w woj. zachodniopomorskim.” – dodaje Marcin Ledworowski, wiceprezes BIG InfoMonitor.

W 2012 roku zadłużenie wśród mieszkańców w tych regionach wzrosło  łącznie o 1,5 miliarda złotych (13%) i obecnie wynosi 13,1 miliarda złotych. Na koniec 2012 roku zaległości największego dłużnika, czyli mieszkańca Mazowsza wyniosły ponad 101 milionów złotych. A jego dług w ciągu roku zwiększył się o ponad 5 milionów złotych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 38 mld zł wynosiły na koniec 2012 roku zaległe długi Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl