SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 8/10 gospodarstw domowych posiada w domu komputer

Przynajmniej jeden komputer w domu w br. posiada 83,1 proc. gospodarstw domowych. Wskaźnik ten rośnie, jednak z roku na rok coraz wolniej.

Surface BookArticle

W porównaniu z poprzednim rokiem, tempo wzrostu liczby gospodarstw, które posiadały w domu komputer wzrosło o 0,4 p. proc – podał Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu "Społeczeństwo informacyjne w Polsce”.

Z kolei dostęp do internetu posiada 86,7 proc. gospodarstw – to o 2,5 p. proc. więcej niż w poprzednim roku. Przez ostatni rok liczba gospodarstw, które korzystały z szerokopasmowych łączy zwiększyła się o 4 p. proc. Dostęp do internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich, mieszkańcy miast niż obszarów wiejskich, a wskaźnik ten był najwyższy w miastach najbardziej zurbanizowanych.

„Zarówno dostęp do internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych zróżnicowany był ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji. Dostęp do internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Uwzględniając klasę miejsca zamieszkania, odsetek gospodarstw z Internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich, a ze względu na stopień urbanizacji – najwyższy był na obszarach wysoko zurbanizowanych. Taka sama prawidłowość dotyczyła wykorzystywania szerokopasmowych łączy internetowych” – podaje GUS.

Dlaczego w niektórych gospodarstwach domowych nadal nie ma podłączenia do sieci? Spośród osób, które nie posiadają łączy internetowych, aż 67,6 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma takiej potrzeby; kolejno nie posiadają umiejętności potrzebnych do korzystania z komputera; a 13,7 proc. czuje niechęć do tego medium (to wzrost o 2 p. proc. w porównaniu do 2018 roku).

Coraz popularniejsze staje się także robienie zakupów przez internet. Od II kwartału 2018 roku do I kwartału 2019 roku miało kupić coś za pośrednictwem sieci aż 53,9 proc. Polaków w wieku 16-74 lata.

Z usług administracji publicznej za pomocą internetu również korzystamy coraz chętniej - w ciągu ostatniego roku robiło to 40,4 proc. badanych, co stanowi o 4,9 p. proc. więcej niż w 2018 roku. Na popularności szczególnie zyskało wysyłanie wypełnionych formularzy online, co robiło ponad 31 proc. badanych.

Korzystanie z sieci powinno łączyć się także z troską o cyberbezpieczeństwo. Coraz więcej firm korzysta ze środków bezpieczeństwa – 80,8 proc. aktualizuje oprogramowanie, a 76,4 proc. uwierzytelnia je silnym hasłem.

Badanych pytano o korzystanie z usług w ciągu ostatnich 12 miesięcy – od I kwartału br. i poprzedzających go trzech kwartałów ubiegłego roku.

Dołącz do dyskusji: Ponad 8/10 gospodarstw domowych posiada w domu komputer

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl