SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 80 proc. internautów klika w linki sponsorowane

Ponad 80 proc. polskich internautów odróżniających linki sponsorowane od innych wyników wyszukiwania deklaruje, że świadomie klika na takie linki.

Wynika z raportu firmy badawczej Gemius, przekazanego we wtorek Wirtualnemedia.pl.

Linki sponsorowane to forma reklamy w internecie, polegająca na wyświetlaniu linków do promowanych witryn internetowych obok wyników przeszukiwania internetu w wyszukiwarkach.

O powszechności tej formy reklamy w polskim internecie świadczy niewątpliwie fakt, że większość internautów nie tylko odróżnia linki sponsorowane od pozostałych wyników wyszukiwania (62,3 proc.), ale i z nich korzysta. Jedynie co piąty polski internauta – czytamy w raporcie - który odróżnia linki sponsorowane od innych wyników wyszukiwania, nie kliknął na nie ani razu (18 proc.), a co czwarty przyznaje, że czyta nie więcej niż trzy wyniki wyszukiwania (włącznie z linkami sponsorowanymi).

Częsty kontakt z tą formą reklamy mają także pozostali internauci. Jak wynika z badań, co piąty (19,2 proc.) użytkownik sieci, który nie odróżnia linków sponsorowanych od pozostałych wyników wyszukiwania, czyta od 3 do 5 wyników, a niemal 8 proc. zapoznaje się jedynie z pierwszymi trzema!

Popularność i powszechność linków sponsorowanych wynika m.in. z tego, że są one pozytywnie odbierane i przydatne dla użytkowników wyszukiwarek. Ponad 55 proc. ankietowanych ocenia strony, które otwierają się po kliknięciu na link sponsorowany jako przydatne (zawsze - 3,2 proc., często – 7,6 proc., czasami – 46,6 proc.).

„Cieszy fakt, że większość internautów raczej pozytywnie ocenia przydatność stron wyświetlanych po kliknięciu na link sponsorowany. To dobrze świadczy o tej formie reklamy” – mówi Artur Banach z NetSprint.pl. „Z kolei informacja, że dla niektórych użytkowników internetu strony te okazują się nieprzydatne, pokazuje, jak ważne jest właściwe dopasowanie słów kluczowych do rzeczywistej zawartości witryny” – dodaje Sylwia Szmalec z Gemius SA.

Przeprowadzone przez Gemius SA badanie wykazało, że skuteczność linków sponsorowanych można analizować nie tylko w ujęciu bezpośrednim, wyrażonym jako liczba kliknięć. Okazuje się bowiem, że ponad 33 proc. ankietowanych deklaruje, że wchodzi (zawsze – 2,2 proc., często – 6,0 proc., czasami – 25 proc.) na strony internetowe, których adresy zapamiętali, gdy były wyświetlone jako linki sponsorowane. Co więcej, 36 proc. użytkowników, którzy nie odróżniają linków sponsorowanych od innych, deklaruje, że zapamiętuje (zawsze – 1,2 proc., często – 9,1 proc., czasami – 25,8 proc.) nazwy firm, które znajdują się na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania.

Linki sponsorowane w przeciwieństwie do wielu innych form reklamy internetowej są postrzegane przez internautów jako raczej neutralne dla wizerunku firmy. Nie irytują tak jak formy graficzne. Co więcej, zdaniem niemal 74 proc. użytkowników, rozpoznających płatne odnośniki od innych wyników wyszukiwania, korzystanie przez firmę z linków sponsorowanych nie wpływa na jej wiarygodność, a według 14 proc. – firma staje się nawet bardziej wiarygodna.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 2-4 lutego br. za pomocą ankiet umieszczonych na witrynach internetowych. Wzięło w nim udział prawie 3,2 tys. internautów, deklarujących korzystanie z choć jednej wyszukiwarki internetowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 80 proc. internautów klika w linki sponsorowane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl