SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad połowa kobiet na świecie nie korzysta z internetu

4,1 miliarda ludzi na świecie obecnie korzysta z internetu. Wśród kobiet odsetek internautów nie przekracza jednak 50 proc. - wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union - ITU).

Article

Wciąż ponad połowa kobiet na świecie (52 proc.) nie korzysta z internetu. Wśród mężczyzn wskaźnik ten sięga 42 proc.

Mężczyźni mają pod tym względem przewagę nad kobietami w niemal każdym regionie świata. Wyjątkiem są oba kontynenty amerykańskie, gdzie z internetu korzysta mniej więcej taki sam odsetek kobiet i mężczyzn. Różnice maleją w Europie, ale rosną w Afryce, krajach arabskich oraz w regionie Azji i Pacyfiku, a największe występują w krajach najsłabiej rozwiniętych.

Ogółem z internetu na świecie korzysta 4,1 miliarda ludzi, stanowiących 53,6 proc. ogółu. Jednocześnie offline pozostaje 3,6 miliarda ludzi. Najgorzej wygląda sytuacja w krajach najsłabiej rozwiniętych, gdzie zaledwie 2 na 10 osób loguje się do sieci.

Najwyższy odsetek internautów wśród ludności jest w Europie (82,5 proc.), a najniższy - w Afryce (28,2 proc.).

Okiem eksperta: Iwona Michalczyk, dyrektor zarządzająca w Garden of Words Group

Jednoznaczne stwierdzenie o dużej dysproporcji między użytkowaniem Internetu przez kobiety i przez mężczyzn może wprowadzać w błąd. Analiza danych pokazuje, że w krajach rozwiniętych, również w Polsce, ta różnica nie występuje. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w krajach rozwijających się.

W tym przypadku wyniki badania pokazują nie tylko dysproporcje między kobietami i mężczyznami w kwestii korzystania z Internetu, ale przede wszystkim  różnice w dostępie do swobód w życiu publicznym i społecznym. Te dysproporcje są dużo większe tam, gdzie kobiety mają mniej możliwości w różnych dziedzinach życia – dostęp do sieci to w niektórych częściach świata to wciąż przywilej. W krajach najsłabiej rozwiniętych bardzo często dostęp do smartfona czy komputera, a tym samym do Internetu, ma najczęściej ma tylko głowa rodziny - mężczyzna. Mężczyźni są też bardziej aktywni zawodowo, a to oznacza, że mają  więcej możliwości korzystania z Internetu także w przestrzeni publicznej. Poza Europą czy Ameryką Północną nie ma również takiego pędu do technologii wśród kobiet – przyczyn tego należy upatrywać również w kwestiach obyczajowych. Jednak w większości wynika to z braku możliwości, a nie chęci.

Warto zwrócić również uwagę, że badanie jest raczej ogólną statystyką i nie pokazuje dokładnej struktury demograficznej, w tym wieku. Tym samym nie widzimy, w których grupach wiekowych zachodzą największe różnice. Wśród młodych może być większa egalitarność – tutaj korzystanie z Internetu może być na podobnym poziomie.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa kobiet na świecie nie korzysta z internetu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe
Nic w tym dziwnego, że kobiety mniej korzystają z internetu... Czy ktoś widział zmywarkę z wifi czy internetem?
odpowiedź
User
zert
Jesli popatrzymy na sytuacje kobiet w Afryce czy panstwach latynowskich i arabskich - nic dziwnego. Ale... w kobiety przegrywaja wiekszosci panstw Unii Europejskiej! Polska natomiast wypada swietnie majac rownowage plci. Tylko trzy baltyckie mikrusy ( w tym fenomenalna Estonia - swiatowy lider "unetowiena" spoleczenstwa ), Wlk. Brytania i Hiiszpania sa w tej samej sytuacji. Szwecja i Irlandia - kobiety gora. Slowem: Polska znakomicie :)
odpowiedź