SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad połowa Polaków lubi gotować

52 proc. Polaków lubi gotować, przy czym 31 proc. robi to codziennie - wynika z badania GfK Polonia na temat naszych zwyczajów żywieniowych.

Ponad połowa Polaków lubi gotować

Jednocześnie 1/3 respondentów przyznaje, że nie lubi gotować, a 16 proc. z nich, że w ogóle nie umie tego robić.

Postawy żywieniowe nie zmieniły się istotnie na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Nieznacznie spadł odsetek osób (z 65 do 62 proc.), które deklarują iż odżywiają się w miarę normalnie i starają się dostarczać organizmowi niezbędnych składników. Natomiast porównując te wyniki z deklaracjami uzyskiwanymi na początku lat 90. (i w kolejnych latach także) wyraźnie widać, że na przestrzeni dwóch dekad nie nastąpiły istotne zmiany w naszych zachowaniach żywieniowych.

Zaledwie 14 proc. Polaków przywiązuje wagę do zdrowego i rozważnego żywienia (na początku lat 90. 15 proc.). Z kolei 24 proc. respondentów deklaruje, że spożywa produkty, które im smakują, nawet jeśli oznacza to, że są niezdrowe (w 1990 r. twierdziło tak 29 proc. respondentów).

Jeśli chodzi o codzienną dietę, 34 proc. Polaków stara się unikać produktów zawierających konserwanty, 29 proc. zawierających sztuczne barwniki, a 28 proc. tłustych produktów. Jako powody wymieniają dbałość o organizm i zdrowe odżywianie się.

Kupując żywność 89 proc. Polaków kieruje się przede wszystkim jakością produktów oraz jej relacją do ceny. Ponadto Polacy preferują produkty naturalne i jest to istotne kryterium, jakie uwzględniają podczas robienia zakupów (88 proc.).

Wyniki badania opierają się na ankiecie przeprowadzonej na próbie 1000 respondentów z grupy wiekowej 15+. Analiza uwzględnia następujące obszary zwyczajów żywieniowych: ilość posiłków, pory i regularność ich spożywania, spożywanie posiłków poza domem, spożywanie wybranych kategorii produktów spożywczych, kupowanie produktów gotowych do spożycia, kupowanie produktów typu light, kryteria wyboru stosowane przy zakupie żywności, wybrane postawy i zachowania zakupowe/żywieniowe oraz znajomość i wizerunek wybranych marek/producentów produktów spożywczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa Polaków lubi gotować

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl