SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad połowa Polaków źle ocenia prezydenta

Sondaże CBOS wskazują, że od pierwszego badania prezydentury Lecha Kaczyńskiego, które miało miejsce w trzy miesiące po zaprzysiężeniu (które odbyło się 23.12.2005 r.), pozytywna ocena jego pracy zmalała o 15 punktów procentowych, a negatywna wzrosła o 26 punktów proc.

Ponad połowa Polaków źle ocenia prezydenta

Od 2006 r. prawie o połowę zmniejszyła się (z 23 do 12 proc.) liczba osób, które nie potrafiły określić swojego zdania na ten temat.

5 proc. ankietowanych przyznaje, że L.Kaczyński sprawuje urząd lepiej, niż oczekiwali. Połowa (50 proc.) czuje się zawiedziona. 35 proc. uważa, że prezydent wykonuje swoje obowiązki mniej więcej tak, jak się spodziewali.

Najbardziej negatywnie nastawieni do prezydentury L.Kaczyńskiego są obecnie badani o lewicowej orientacji politycznej (72 proc. opinii krytycznych). Najbardziej przychylni prezydentowi są respondenci o poglądach prawicowych, z których 47 proc. jest zdania, że źle wykonuje swoje obowiązki i tyle samo, że dobrze.

Jeżeli chodzi o sympatie partyjne, największe zastrzeżenia wobec pracy prezydenta mają zwolennicy SLD oraz PO (odpowiednio 79 i 70 proc. odpowiedzi negatywnych), natomiast uznaniem cieszy się ona w elektoracie PiS (89 proc. ocen pozytywnych).

Spośród tych respondentów, którzy zadeklarowali, że w II turze wyborów głosowali na Lecha Kaczyńskiego 64 proc. wyraża zadowolenie z jego działalności jako głowy państwa; 25 proc. źle odbiera to czego dokonał na swoim stanowisku.

38 proc. respondentów ocenia, że urzędowanie L.Kaczyńskiego przyczynia się do osłabienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Przeciwnego zdania jest 20 proc. badanych.

32 proc. ankietowanych uważa, że prezydent Lech Kaczyński dobrze reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. 53 proc. określa jako złą prowadzoną przez niego politykę zagraniczną. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób zadowolonych z aktywności prezydenta poza granicami kraju zmalał o 22 punkty proc., liczba niezadowolonych zaś dwukrotnie wzrosła (z 25 proc., do 53 proc.)

34 proc. respondentów uważa, że działania prezydenta doprowadzają do osłabienia pozycji Polski w Unii Europejskiej. Zdania, że Lech Kaczyński przyczynia się do pogorszenia stosunków z Rosją jest 48 proc. ankietowanych, a z Niemcami - 37 proc.

W listopadzie 2005 roku 43 proc. pytanych w sondażu miało nadzieję, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego przyczyni się do rozwiązania najważniejszych problemów społecznych w kraju. Obecnie 16 proc. uważa, że cel ten został osiągnięty.

Szczegółowy sondaż dotyczący prezydentury Lecha Kaczyńskiego przeprowadzono 6-9 maja 2008 roku, na reprezentatywnej 1107- osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

  • Więcej informacji:
  • Cbos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa Polaków źle ocenia prezydenta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl