SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad połowa Polaków źle ocenia prezydenta

Sondaże CBOS wskazują, że od pierwszego badania prezydentury LechaKaczyńskiego, które miało miejsce w trzy miesiące po zaprzysiężeniu(które odbyło się 23.12.2005 r.), pozytywna ocena jego pracyzmalała o 15 punktów procentowych, a negatywna wzrosła o 26 punktówproc.

Ponad połowa Polaków źle ocenia prezydenta

Od 2006 r. prawie o połowę zmniejszyła się (z 23 do 12 proc.)liczba osób, które nie potrafiły określić swojego zdania na tentemat.

5 proc. ankietowanych przyznaje, że L.Kaczyński sprawuje urządlepiej, niż oczekiwali. Połowa (50 proc.) czuje się zawiedziona. 35proc. uważa, że prezydent wykonuje swoje obowiązki mniej więcejtak, jak się spodziewali.

Najbardziej negatywnie nastawieni do prezydentury L.Kaczyńskiegosą obecnie badani o lewicowej orientacji politycznej (72 proc.opinii krytycznych). Najbardziej przychylni prezydentowi sąrespondenci o poglądach prawicowych, z których 47 proc. jestzdania, że źle wykonuje swoje obowiązki i tyle samo, że dobrze.

Jeżeli chodzi o sympatie partyjne, największe zastrzeżenia wobecpracy prezydenta mają zwolennicy SLD oraz PO (odpowiednio 79 i 70proc. odpowiedzi negatywnych), natomiast uznaniem cieszy się ona welektoracie PiS (89 proc. ocen pozytywnych).

Spośród tych respondentów, którzy zadeklarowali, że w II turzewyborów głosowali na Lecha Kaczyńskiego 64 proc. wyraża zadowoleniez jego działalności jako głowy państwa; 25 proc. źle odbiera toczego dokonał na swoim stanowisku.

38 proc. respondentów ocenia, że urzędowanie L.Kaczyńskiegoprzyczynia się do osłabienia pozycji Polski na areniemiędzynarodowej. Przeciwnego zdania jest 20 proc. badanych.

32 proc. ankietowanych uważa, że prezydent Lech Kaczyński dobrzereprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. 53 proc. określajako złą prowadzoną przez niego politykę zagraniczną. W ciąguostatnich dwóch lat odsetek osób zadowolonych z aktywnościprezydenta poza granicami kraju zmalał o 22 punkty proc., liczbaniezadowolonych zaś dwukrotnie wzrosła (z 25 proc., do 53proc.)

34 proc. respondentów uważa, że działania prezydentadoprowadzają do osłabienia pozycji Polski w Unii Europejskiej.Zdania, że Lech Kaczyński przyczynia się do pogorszenia stosunków zRosją jest 48 proc. ankietowanych, a z Niemcami - 37 proc.

W listopadzie 2005 roku 43 proc. pytanych w sondażu miałonadzieję, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego przyczyni się dorozwiązania najważniejszych problemów społecznych w kraju. Obecnie16 proc. uważa, że cel ten został osiągnięty.

Szczegółowy sondaż dotyczący prezydentury Lecha Kaczyńskiegoprzeprowadzono 6-9 maja 2008 roku, na reprezentatywnej 1107-osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

  • Więcej informacji:
  • Cbos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa Polaków źle ocenia prezydenta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl