SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poprawiły się nastroje Polaków. Wzrósł Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) wzrósł w listopadzie tego roku o ponad 6 pkt, do 78,20 pkt w porównaniu do października; to najwyższy poziom od sierpnia - podał w środę Ipsos.

Poprawiły się nastroje Polaków. Wzrósł Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

Jak poinformował Ipsos, obecny poziom wskaźnika jest najwyższy od sierpnia br. "Miejmy nadzieję, że zmiana nastrojów społecznych okaże się trwała" - podkreślili autorzy badania.

Dodali, że pozytywna zmiana wskaźnika WOK jest zbieżna z informacjami GUS na temat koniunktury gospodarczej. "Wskaźnik koniunktury gospodarczej mierzony przez GUS ukształtował się w listopadzie na poziomie nieco wyższym od odnotowanego przed miesiącem" - napisano w komunikacie.

Zgodnie z wynikami sondażu Ipsos, w listopadzie br. 24 proc. Polaków uważało, że sprawy kraju zmierzają w dobrym kierunku (to wzrost o 7 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca). Jednocześnie zmalał odsetek respondentów, którzy twierdzą, że sprawy kraju idą w złą stronę - w październiku deklarowało tak 74 proc. pytanych, w listopadzie 68 proc.

"W listopadowym pomiarze Ipsos zauważalne wzrosty zaobserwowano we wszystkich składowych wskaźnika WOK. Najsilniej wzrosły ocena klimatu gospodarczego oraz oczekiwań co do przyszłości" - podano w komunikacie.

Ocena klimatu gospodarczego, czyli ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, w stosunku do października wzrosła o 8,68 pkt, do 64,55 pkt.

Wskaźnik bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, wzrósł o 4,06 pkt i osiągnął poziom 66,20 pkt. "Nieco mniej niż połowa Polaków (49 proc.) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się. W październiku takie opinie wyrażało 52 proc. (...) Więcej z nas uważa, że sytuacja gospodarcza uległa poprawie - w październiku tego zdania było zaledwie 4 proc. Polaków, w listopadzie 7 proc." - czytamy w komunikacie.

Autorzy badania wskazali też, że w listopadowym pomiarze wskaźnik skłonności do zakupów wyniósł 87,30 pkt, czyli wzrósł w porównaniu z październikiem o 4,45 pkt.

Ponadto zwiększył się odsetek Polaków oczekujących pozytywnych zmian sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego w najbliższych 12 miesiącach. W październikowym pomiarze 15 proc. respondentów spodziewało się poprawy sytuacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, podczas gdy w listopadzie 18 proc. uważało, że sytuacja gospodarcza ich gospodarstwa domowego się poprawi.

W komunikacie czytamy też, że w porównaniu z październikiem zwiększyła się grupa osób deklarujących, że to dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku. W październikowym pomiarze uważało tak 11 proc. Polaków, podczas gdy w listopadzie 15 proc. "Wzrósł też odsetek Polaków deklarujących, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda się im odłożyć jakieś pieniądze. W listopadowym pomiarze tego zdania było 19 proc. Polaków - oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do października" - wskazano.

Pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 8-17 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat. Wskaźnik WOK może przybierać wartości od zera do 200 pkt.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poprawiły się nastroje Polaków. Wzrósł Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl