SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Raport: Popularność marek własnych będzie nadal rosnąć

Klienci coraz częściej kupują produkty private label z uwagi na poprawiającą się ich jakość – wynika z raportu Bain & Company na temat rosnącej popularności marek własnych sieci handlowych.

(fot. Pexels)Article

Podczas pandemii coraz więcej konsumentów sięga po marki własne sieci handlowych ze względu na ich dostępność i dobry stosunek ceny do jakości – wynika z badania międzynarodowej firmy doradztwa strategicznego Bain & Company. Jak zaznaczono, popularność marek własnych będzie wciąż rosnąć, bo przekonują się do nich nowe grupy klientów, w tym osoby zamożne.

W Europie odsetek klientów deklarujących chęć zakupów produktów marek własnych jest o 26 proc. wyższy od odsetka osób, które twierdzą, że po pandemii będą kupować ich mniej. Jak pokazał sondaż, najwięcej osób zainteresowanych zakupami marek własnych jest w grupie wiekowej 18-40 lat (35 proc.) oraz wśród osób z wyższym dochodem (36 proc.).

Te trendy znajdują odzwierciedlenie także w Polsce, gdzie eksperci Bain & Company spodziewają się dalszego wzrostu rynku produktów private label. Obecnie udział marek własnych sieci w koszyku zakupowym Polaków oscyluje w okolicy 20 proc., podczas gdy średnia europejska przekracza 30 proc.

Cena ważnym czynnikiem

„Podczas pandemii wielu klientów zaczęło sięgać po produkty brandowane przez sieci handlowe także ze względu na ograniczoną dostępność towarów markowych. Wiele osób przekonało się, że jakość tych produktów nie ustępuje jakości produktów markowych i zamierza nadal je kupować. Musimy także pamiętać, że w Polsce istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe jest cena – mówi cytowany w komunikacie Patryk Rudnicki, młodszy partner w Bain & Company.

Dalszy wzrost rynku marek własnych w Polsce napędzany będzie również przez rozwój sieci dyskontowych, które widzą w markach własnych szansę na umocnienie swojej pozycji. „Marki własne odgrywają coraz większą rolę w strategii sprzedażowej sieci handlowych. Przestały być tylko tańszymi zamiennikami towarów markowych, a stały się narzędziem do poszerzenia portfolio produktów. To m.in. popularność towarów sprzedawanych pod własną marką decyduje o sukcesie rynkowym sieci dyskontowych na polskim rynku” - dodaje Rudnicki.

Czytaj też: Żywność będzie jeszcze droższa, w IV kw. nawet o ok. 10 proc.

Eksperci Bain & Company wskazują, że wzrost zainteresowania markami własnymi może pomóc sieciom handlowym w odbudowie pozycji rynkowej, szczególnie w obliczu rosnącej konkurencji ze strony e-sklepów i problemów z łańcuchem dostaw. Marki własne mają wpływ na to, jak klienci postrzegają daną sieć pod względem cenowym, a także mogą pomóc zwiększać rozpoznawalność danej sieci i wzmacniać lojalność jej klientów. Ponadto, dzięki wzmacnianiu marek własnych, sieci handlowe mogą poprawiać swoją pozycję negocjacyjną wobec dostawców i bardziej zdywersyfikować łańcuch dostaw.

Dołącz do dyskusji: Raport: Popularność marek własnych będzie nadal rosnąć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl