SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Porażka "Życia"

Życie" ma przeprosić Aleksandra Kwaśniewskiego

Dziennik "Życie" ma przeprosić prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za publikację artykułu "Wakacje z agentem", sugerującym jego rzekome kontakty z oficerem wywiadu ZSRR i Rosji Władimirem Ałganowem.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, który utrzymał tym samym wyrok Sądu Okręgowego z 2000 roku.

Sąd orzekł wówczas że dziennikarze nie dochowali odpowiedzialności za słowo, i - co za tym idzie - zawodowej rzetelności. Stwierdził też, że brak jest podstaw do przyjęcia, że między 5 a 15 sierpnia 1994 roku, czyli w okresie, o którym pisała gazeta, Aleksander Kwaśniewski przebywał w Cetniewie. Gazeta została zobowiązana do przeprosin za treść i tytuł artykułu, zamieszczone tam zdjęcia oraz podpisy pod nimi. Sąd nie uwzględnił natomiast roszczeń finansowych prezydenta.

27 lutego 2001 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał nakaz przeprosin Aleksandra Kwaśniewskiego, uznał jednak, że gazeta nie musi przepraszać za zdjęcia z artykułu i podpis pod nimi. W pozostałej - zasadniczej części - utrzymał wyrok Sądu Okręgowego.

14 maja 2003 roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok i nakazał Sądowi Apelacyjnemu powtórnie rozpatrzyć sprawę.

Wyrok nie jest prawomocny, strona przegrana może się odwołać do Sądu Najwyższego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Porażka "Życia"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl