SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd uruchomił portal dla obywateli Ukrainy szukających pracy

Od środy jest dostępny nowy rządowy portal dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy - pracawpolsce.gov.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) odbyła się konferencja prasowa poświęcona uruchomieniu portalu pracawpolsce.gov.pl. W konferencji udział wzięli Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji oraz Oleh Kuts, Charge d'Affairres a.i. Ukrainy w RP. Podczas wydarzenia zaprezentowano nowy portal pracawpolsce.gov.pl, który jest skierowany dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy.

Granicę polsko-ukraińską przekroczyło blisko 4,5 mln osób

Cyfryzacja KPRM przypomniała w komunikacie, że od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło "blisko 4,5 mln osób, z czego ponad 1,2 mln uzyskało już polski numer PESEL. Blisko 630 tys. osób, to osoby w wieku 18-65 lat, które mogą chcieć na dłużej pozostać i podjąć pracę w Polsce. Jak dotąd pracę w naszym kraju znalazło ponad 270 tys. obywateli Ukrainy".

Zwrócono uwagę, że "część obywateli Ukrainy przebywających w Polsce napotyka na różnego rodzaju trudności w znalezieniu pracy - to m.in. bariera językowa czy obawy przed oszustwami". "Chcąc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom jako KPRM Cyfryzacja m.in. we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej (OChK), Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Palantir Technologies Poland, Antal Polska, Domem Ukraińskim w Warszawie, Diia Bussiness Warsaw, HRlink, GoldenLine, Pracuj.pl. GoWork uruchomiliśmy portal pracawpolsce.gov.pl" - dodano.

"Pragniemy, aby wszystkie osoby, które szukają pracy na czas pobytu w Polsce, miały możliwość znalezienia jej w swoim zawodzie, zgodnie ze swoim kwalifikacjami. Właśnie temu ma służyć uruchomiony przez nas portal pracawpolsce.gov.pl. Ma on połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują" - powiedział podczas środowej konferencji Janusz Cieszyński. "Bardzo zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób z tego portalu skorzystało. Jest on bezpłatny i już dostępny" - dodał.

Cieszyński zaznaczył, że portal pracawpolsce.gov.pl "jest w pełni bezpieczny i wiarygodny". "Aktualnie zawiera ponad 160 tys. sprawdzonych ofert pracy i każdego dnia jest rozbudowywany o kolejne. Przy jego pomocy znalezienie pracy przez obywateli Ukrainy w Polsce będzie dużo łatwiejsze. To kolejne, po uruchomieniu systemu nadawania numerów PESEL, narzędzie ułatwiające obywatelom Ukrainy normalne funkcjonowanie w Polsce"– wskazał.

Cieszyński: portal pracawpolsce.gov.pl został stworzony we współpracy z ekspertami

Skierowany do Ukraińców szukających pracy portal pracawpolsce.gov.pl był wszechstronnie konsultowany z ekspertami w dziedzinie rekrutacji. Docelowo portal ma być dostępny także dla obywateli Polski - dodał Cieszyński.

"Na ten moment program jest skierowany do osób, które przyjechały z Ukrainy" - zaznaczył Cieszyński, dodając, że serwis został zbudowany w ramach działalności pro bono partnerów z zagranicy w celu wsparcia osób z Ukrainy. Warunkiem koniecznym do założenia konta jest posiadanie numeru PESEL. "Każda osoba może w łatwy sposób w dowolnym urzędzie gminy wyrobić numer PESEL i dzięki temu skorzystać z tego systemu. Przypomnę, że do tej pory ponad 600 tys. dorosłych obywateli Ukrainy już ten numer PESEL ma" - wskazał. "Natomiast pracujemy nad tym systemem w taki sposób, aby dało się go prosto przekształcić na taki, który jest dostępny dla obywateli Polski. Myślę, że docelowo tak właśnie będzie" - dodał.

Cieszyński odniósł się do pytania, czy rządowy portal spełni wymagania rekruterów - obecnie przy zakładaniu profilu zawodowego nie ma opcji wgrania klasycznego pliku CV. "To co zaproponowaliśmy było (...) konsultowane z ekspertami w dziedzinie rekrutacji, z firmami, które się tym zawodowo zajmują i dlatego liczymy na to, że rekomendacje się sprawdzą" - powiedział. Jak podkreślił, celem rządu jest, by stworzone profile kandydatów były "pomocne dla pracodawców". "Od samego początku chcieliśmy współpracować z profesjonalistami" - dodał.

Cieszyński wyjaśnił, że po wprowadzeniu danych i uzupełnieniu profilu zawodowego kandydaci będą każdorazowo proszeni o zgodę na przekazanie konkretnemu pracodawcy danych osobowych - gdy pracodawca znajdzie w bazie danych interesujący go profil, musi wysłać prośbę o uzyskanie takiej zgody. Powiadomienie o wysłaniu takiej prośby kandydat otrzyma mailem, a po uzyskaniu zgody na wgląd do danych osobowych rekruter skontaktuje się z kandydatem. "Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo danych osobowych" - podkreślił Cieszyński.

Cyfryzacja KPRM wraz z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaplanowała akcję rozpowszechniania informacji o portalu. "Informacje o serwisie będą szeroko dostępne w mediach ukraińskich, we współpracę włączyli się też ukraińskojęzyczni influencerzy, którzy opowiadają o tym rozwiązaniu" - mówił Cieszyński.

Portal pracawpolsce.gov.pl w swoim założeniu ma zaprezentowanie "jak najszerszego wachlarza (...) możliwości" zatrudnienia - zarówno dla pracowników fizycznych jak i umysłowych. "Do portalu pracawpolsce.gov.pl podłączone są wiodące portale pracy, które z kolei oferują oferty pracy przede wszystkim dla tzw. białych kołnierzyków" - powiedział Cieszyński. "Wiemy, że wiele osób, które do Polski przyjechało już tę pracę podjęło, ale mamy też taką informację, że spośród tych osób wiele ma wyższe wykształcenie i wysokie kwalifikacje, ale jeszcze nie zdecydowały się te osoby podjąć pracy właśnie w tych zawodach, w których te kwalifikacje można wykorzystać" - doprecyzował.

Portal pracawpolsce.gov.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku.

Dołącz do dyskusji: Rząd uruchomił portal dla obywateli Ukrainy szukających pracy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Były wyborca
Duda prezydent Ukrainy, Morawiecki premier Ukrainy.
odpowiedź
User
Były wyborca
Przyznajcie szybko prawa wyborcze Ukraińcom, żeby miał kto na Was głosować. Na Polaków nie liczcie.
odpowiedź
User
If you have any questions
4.5 mln... tak ze 2 mln kobiet, którym bliższe są tradycyjne wzorce niż neomarksistowskie idee 😉
odpowiedź