SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poseł PO Krzysztof Brejza złożył skargę do sądu na TVP. Chciał wiedzieć ile zarabia partnerka prezesa

Poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza złożył do sądu skargę na publicznego nadawcę. W trybie dostępu do informacji publicznej pytał, ile nagród przyznano w TVP oraz ile zarabiała Joanna Klimek, partnerka prezesa TVP, Jacka Kurskiego. Biuro prasowe nadawcy w przesłanym Wirtualnemedia.pl oświadczeniu odpowiada, że wniosek złożony przez posła nie spełniał wymogów formalnych. Nie ujawnia także wynagrodzeń osób nie pełniących funkcji publicznych.

Jacek Kurski, fot. Jacek KowalskiArticle

Poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza złożył do sądu skargi na Telewizję Polską, ponieważ publiczny nadawca nie chciał mu m.in. zdradzić ile nagród przyznano w TVP. Chodziło m.in. o kwoty wypłacone w 2016 i 2017 roku dla członków zarządu: prezesa Jacka Kurskiego i członka zarządu Macieja Staneckiego oraz członków rad programowych.

W piśmie wysłanym na Woronicza 17, poseł pytał także w trybie dostępu do informacji publicznej o zarobki Joanny Klimek, obecnie partnerki prezesa Telewizji Polskiej, Jacka Kurskiego. Do października 2016 roku Joanna Klimek była dyrektorką w Biurze Koordynacji Programowej TVP, a wcześniej szefową marketingu. Jako powód jej odejścia podawano „osobiste relacje z prezesem Jackiem Kurskim”.

Błąd formalny pisma

Telewizja Polska miała wzywać Brejzę do składania wniosków na piśmie i podpisanych własnoręcznie, a nie wysyłanych nadawcy faksem. Poseł PO z kolei uznał to za bezprawne działanie i złożył skargę do sądu. Wskazał w niej, że w polskim prawie były już wyroki sądów administracyjnych, które nakazywały odpowiedzi na pytania zadane nawet mailowo.

Od przesłanego publicznemu nadawcy pisma minął ustawowy okres 14 dni na odpowiedź, więc poseł uznał, że TVP łamie prawo i zdecydował się złożyć skargę na bezczynność telewizji publicznej. Zarzuca również spółce naruszenie art. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej. W swojej skardze żąda od sądu, aby ten zobowiązał telewizję publiczną do odpowiedzi i przesłania mu dokładnych informacji o wysokości przyznanych w Telewizji Polskiej nagród.

Telewizja Polska odpowiada

W oświadczeniu przesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl biuro prasowe publicznego nadawcy poinformowało nas, że „wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej, przesłany przez Pana Brejzę nie spełniał wymogów formalnych. TVP zwróciła się o uzupełnienie jego braków formalnych, jednakże nie zostało to uczynione przez pytającego w przepisanym terminie”.

- Równocześnie zwracamy uwagę, że TVP przestrzega przepisów prawa i w związku z tym nie może ujawniać danych osobowych, w tym wynagrodzeń osób, które nie pełnią funkcji publicznych – dodało biuro prasowe Telewizji Polskiej.

To nie pierwszy wniosek posła PO złożony do TVP w trybie dostępu do informacji publicznej. Wcześniej pytał m.in. spółkę o jej współpracę z firmą Solvere, którą para PR-owców (Piotr Matczuk i Anna Plakwicz) założyła jeszcze kiedy pracowała w Kancelarii Premiera za czasów premier Beaty Szydło (obecnie ponownie zostali zatrudnieni w KPRM).

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cba-piotr-matczuk-i-anna-plakwicz-zakladajac-solvere-zlamali-przepisy-bo-pracowali-jeszcze-w-kancelarii-beaty-szydlo

Poseł Brejza wcześniej pytał także o to, czy Jacek Kurski otrzymuje dodatek do wynajmu mieszkania w Warszawie. Biuro prasowe Telewizji Polskiej wydało wtedy oświadczenie, że prezes TVP nie ma własnościowego mieszkania w Warszawie.

Żona posła, Dorota Brejza, z wykształcenia prawniczka odniosła się do sprawy, nie zgadzając się z uzasadnieniem Telewizji Polskiej: „Zarobki konkubiny podlegają ujawnieniu na podst. art. 5 ust. 2 ust. o dost. do inf. publ. w zw. z art. 23 ust. 1 ust o ochronie danych osobowych.Pomocna jest definicja z art.115 par. 19 kk. Tyle przepisów,a wniosek jeden - musi Pan ujawnić zarobki konkubiny jesli pracowała w TVP”.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poseł PO Krzysztof Brejza złożył skargę do sądu na TVP. Chciał wiedzieć ile zarabia partnerka prezesa

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DOJNA ZMIANA
DOJNA ZMIANA Pieniędzy i Stołków. Na niepełnosprawnych nie ma a na nagrody i pensyjki dla pisowców są. 53 radnych PiS zarobiło w 2 lata 24 miliony złotych.
odpowiedź
User
str
tak, zmieńmy na PO, niech oni doją :))
Ktos kto jest za tym by doili z PiS głosuja na PiS,
a ten kto chce by doiło PO głosuje na PO :)
Brawo Wy :))
odpowiedź
User
DOJNA ZMIANA
Miało być inaczej, lepiej, taniej. Jest inaczej ale gorzej i drożej. Rozbijane hurtowo limuzyny, 250 000 zł dla wnuczka Walentynowicz, system podwójnych pensji pod stołem, miliony dla Rydzyka...
odpowiedź