SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Posłanka Nowoczesnej zgłosi do prokuratury tweet naczelnego Niezalezna.pl o pobiciu za mówienie po niemiecku

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że zawiadomi prokuraturę o wpisie twitterowym Grzegorza Wierzchołowskiego, redaktora naczelnego serwisu Niezalezna.pl, na temat pobicia profesora UW w warszawskim tramwaju. Według Wierzchołowskiego wpis jest interpretowany wbrew jego intencjom i logice.

Article

Profesor Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego został w czwartek pobity w tramwaju przez nieznanych sprawców. Powodem było to, że rozmawiał ze znajomym w języku niemieckim. Po tym, jak o incydencie poinformowała na Facebooku jedna z jego studentek, w ostatnich dniach sprawę opisało wiele mediów.

W piątek wieczorem Grzegorz Wierzchołowski, dziennikarz „Gazety Polskiej” i redaktor naczelny serwisu Niezalezna.pl, napisał na Twitterze: „Po tym, co Niemcy zrobili w Warszawie, fakt, że DOPIERO teraz ktoś dostał w twarz za mówienie po niemiecku, b. dobrze świadczy o Polakach”. Wielu dziennikarzy aktywnych na tym portalu wyraziło oburzenie tym stwierdzeniem, uznając je za pochwałę przemocy.

 

Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej, poinformowała Polską Agencję Prasową, że w poniedziałek zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wierzchołowskiego. Według posłanki dziennikarz w swoim wpisie wyraził przyzwolenie dla przemocy, co jest zgodne z postawą obecnych władz niereagujących na podobne incydenty zdarzające się w kraju od dłuższego czasu. W zawiadomieniu do prokuratury Scheuring-Wielgus napisze, że w swoim tweecie Wierzchołowski naruszył art. 255 paragraf 3 Kodeksu karnego mówiący o publicznym pochwalaniu przemocy (grozi za to grzywna albo ograniczenie lub pozbawienie wolności do roku).

Grzegorz Wierzchołowski nie usunął swojego wpisu i nie wycofuje się z niego. W komentarzu zamieszczonym w sobotę po południu na Niezalezna.pl stwierdził, że zarzucanie mu pochwały przemocy „świadczy o niemal zupełnym zaniku umiejętności logicznego myślenia”.

Dziennikarz powtórzył swój wpis, zmieniając stwierdzenie „b. dobrze świadczy o Polakach” na „b. źle świadczy o Polakach”. - Gdybym tak właśnie napisał - owszem, byłaby to pośrednia pochwała lania w Warszawie ludzi mówiących po niemiecku. Tylko że ja napisałem coś zupełnie odwrotnego. Że Polacy (mimo wszystkich doznanych krzywd) - nie bijąc przez 70 lat osób mówiących po niemiecku - wystawili sobie bardzo dobre świadectwo - napisał Wierzchołowski. - Naprawdę warto czytać ze zrozumieniem - podkreślił.

W odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny Niezalezna.pl podtrzymuje swoje stanowisko i deklaruje, że nie obawia się działań śledczych ani ewentualnego procesu w tej sprawie. - Chwaliłem Polaków nie za bicie Niemców, tylko za powstrzymywanie się od bicia Niemców przez 70 lat. Krytyczny stosunek do każdego fizycznego ataku - niezależnie od tego, czy jego ofiarą pada mówiący po niemiecku Polak, czy jakakolwiek inna osoba - jest dla mnie czymś oczywistym - tłumaczy. - Jeżeli partia Nowoczesna faktycznie skieruje zawiadomienie do prokuratury, to mam nadzieję, że sprawa rozstrzygnie się przed ustanowionym niedawno przez Ryszarda Petru Świętem Sześciu Króli - kpi.

Wierzchołowski zaznacza, że po publikacji wpisu otrzymał groźby. - Publicyście zawsze powinno zależeć na wywołaniu dyskusji. Ale część reakcji na mój wpis oceniam jako przesadną, np. grożenie „skasowaniem mi ryja” czy „dostaniem wpierdol” - stwierdza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Posłanka Nowoczesnej zgłosi do prokuratury tweet naczelnego Niezalezna.pl o pobiciu za mówienie po niemiecku

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janusz
Ona idzie na rekord w pozwach o dosłownie wszystko co tylko jest w stanie wymyślić.
odpowiedź
User
conf
Poslanka też z typowo polskim nazwiskiem;) ciekawe kogo pozwie jak niemiec, polak i żyd pobije muzulmanina;)?
odpowiedź
User
haha
Ten gość o wygladzie ocieżałego gimbusa jest naczelnym????
odpowiedź