SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Posłanka Nowoczesnej zgłosi do prokuratury tweet naczelnego Niezalezna.pl o pobiciu za mówienie po niemiecku

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że zawiadomi prokuraturę o wpisie twitterowym Grzegorza Wierzchołowskiego, redaktora naczelnego serwisu Niezalezna.pl, na temat pobicia profesora UW w warszawskim tramwaju. Według Wierzchołowskiego wpis jest interpretowany wbrew jego intencjom i logice.

Article

Profesor Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego został w czwartek pobity w tramwaju przez nieznanych sprawców. Powodem było to, że rozmawiał ze znajomym w języku niemieckim. Po tym, jak o incydencie poinformowała na Facebooku jedna z jego studentek, w ostatnich dniach sprawę opisało wiele mediów.

W piątek wieczorem Grzegorz Wierzchołowski, dziennikarz „Gazety Polskiej” i redaktor naczelny serwisu Niezalezna.pl, napisał na Twitterze: „Po tym, co Niemcy zrobili w Warszawie, fakt, że DOPIERO teraz ktoś dostał w twarz za mówienie po niemiecku, b. dobrze świadczy o Polakach”. Wielu dziennikarzy aktywnych na tym portalu wyraziło oburzenie tym stwierdzeniem, uznając je za pochwałę przemocy.

 

Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej, poinformowała Polską Agencję Prasową, że w poniedziałek zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wierzchołowskiego. Według posłanki dziennikarz w swoim wpisie wyraził przyzwolenie dla przemocy, co jest zgodne z postawą obecnych władz niereagujących na podobne incydenty zdarzające się w kraju od dłuższego czasu. W zawiadomieniu do prokuratury Scheuring-Wielgus napisze, że w swoim tweecie Wierzchołowski naruszył art. 255 paragraf 3 Kodeksu karnego mówiący o publicznym pochwalaniu przemocy (grozi za to grzywna albo ograniczenie lub pozbawienie wolności do roku).

Grzegorz Wierzchołowski nie usunął swojego wpisu i nie wycofuje się z niego. W komentarzu zamieszczonym w sobotę po południu na Niezalezna.pl stwierdził, że zarzucanie mu pochwały przemocy „świadczy o niemal zupełnym zaniku umiejętności logicznego myślenia”.

Dziennikarz powtórzył swój wpis, zmieniając stwierdzenie „b. dobrze świadczy o Polakach” na „b. źle świadczy o Polakach”. - Gdybym tak właśnie napisał - owszem, byłaby to pośrednia pochwała lania w Warszawie ludzi mówiących po niemiecku. Tylko że ja napisałem coś zupełnie odwrotnego. Że Polacy (mimo wszystkich doznanych krzywd) - nie bijąc przez 70 lat osób mówiących po niemiecku - wystawili sobie bardzo dobre świadectwo - napisał Wierzchołowski. - Naprawdę warto czytać ze zrozumieniem - podkreślił.

W odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny Niezalezna.pl podtrzymuje swoje stanowisko i deklaruje, że nie obawia się działań śledczych ani ewentualnego procesu w tej sprawie. - Chwaliłem Polaków nie za bicie Niemców, tylko za powstrzymywanie się od bicia Niemców przez 70 lat. Krytyczny stosunek do każdego fizycznego ataku - niezależnie od tego, czy jego ofiarą pada mówiący po niemiecku Polak, czy jakakolwiek inna osoba - jest dla mnie czymś oczywistym - tłumaczy. - Jeżeli partia Nowoczesna faktycznie skieruje zawiadomienie do prokuratury, to mam nadzieję, że sprawa rozstrzygnie się przed ustanowionym niedawno przez Ryszarda Petru Świętem Sześciu Króli - kpi.

Wierzchołowski zaznacza, że po publikacji wpisu otrzymał groźby. - Publicyście zawsze powinno zależeć na wywołaniu dyskusji. Ale część reakcji na mój wpis oceniam jako przesadną, np. grożenie „skasowaniem mi ryja” czy „dostaniem wpierdol” - stwierdza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Posłanka Nowoczesnej zgłosi do prokuratury tweet naczelnego Niezalezna.pl o pobiciu za mówienie po niemiecku

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janusz
Ona idzie na rekord w pozwach o dosłownie wszystko co tylko jest w stanie wymyślić.
22 33
odpowiedź
User
conf
Poslanka też z typowo polskim nazwiskiem;) ciekawe kogo pozwie jak niemiec, polak i żyd pobije muzulmanina;)?
23 36
odpowiedź
User
haha
Ten gość o wygladzie ocieżałego gimbusa jest naczelnym????
34 15
odpowiedź
User
Ares
Zdaje się, że Polska przyje_bala w górę lodową a PiS sobie tańczy na tym Titanicu i myśli, że nim steruje...
25 13
odpowiedź
User
I tyle
Ona idzie na rekord w pozwach o dosłownie wszystko co tylko jest w stanie wymyślić.


Ta posłanka robi bardzo dobrze. Brunatni za zgodą "zmianowych" zaczynają się panoszyć jak w latach trzydziestych. Wstyd w kraju, który tyle wycierpiał od faszystów.
29 17
odpowiedź