SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

POT może przerwać testy naziemnej telewizji cyfrowej

Polski Operator Telewizyjny, który od niemal miesiąca prowadzi testy naziemnej telewizji cyfrowej, nie ma na razie zezwolenia na dalsze próbne nadawanie od 1 lipca.

POT może przerwać testy naziemnej telewizji cyfrowej

Eksperymentalna emisja naziemnej telewizji cyfrowej przez POT z nadajników na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz w Śremie pod Poznaniem ruszyła 31 maja. Na razie próbnie w DVB-T nadawane są trzy stacje: Polsat, TVN i TV4. Być może jednak testy te niebawem zostaną przerwane, bowiem spółka ma zgodę na nie jedynie do 30 czerwca br.

Już na początku miesiąca POT wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o przedłużenie pozwolenia na eksperymenty. 19 czerwca spółka otrzymała odpowiedź. - Urząd uznał, że nie może przedłużyć pozwoleń, natomiast był zdania, że może nam wydać nowe i musimy wystąpić o nie ponownie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Adam Brodziak, dyrektor pionu techniki Polsatu i jednocześnie członek zarządu POT-u.

- Jest taka praktyka, że my nie przedłużamy pozwoleń na eksperymenty automatycznie, trzeba wystąpić jeszcze raz. Tak jest bezpieczniej, bo patrzymy czy są nowi chętni na częstotliwości. Jeśli nie, to oczywiście kontynuacja eksperymentu jest możliwa - mówi nam Wojciech Pieńkowski, naczelnik Wydziału Telewizji Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości w UKE.

Polski Operator Telewizyjny będzie musiał teraz przesłać ponownie wszystkie dokumenty, które składał przy poprzednim wniosku w 2006 roku. Mimo, że to jeszcze nie nastapiło, UKE odesłał już projekt pozwoleń wraz ze złożonym przez operatora wnioskiem z początku czerwca do KRRiT, celem uzgodnienia listy wykorzystywanych w ramach eksperymentów kanałów.

Zdaniem Brodziaka, Krajowa Rada nie powinna w ogóle występować w tej procedurze - To jest poprostu pozwolenie radiowe, czyli coś bardzo technicznego, nie ma to nic wspólnego z procesem koncesyjnym - uważa członek zarządu POT-u. - Ponieważ KRRiT jako taka pilnuje ładu w eterze, chcemy, żeby wiedziała, że w danym eksperymencie rozpowszechniane są konkretne programy - mówi Pieńkowski - Jeszcze się nie zdarzyło, żeby nie wydała zgody - uspokaja jednak.

Jak zapowiada Brodziak, POT powinien wysłać do UKE nowy kompletny wniosek o pozwolenie na testy w ciągu tygodnia. Póki co poprzednia zgoda na eksperymenty dla operatora mija 30 czerwca. Członek zarządu POT-u liczy, że tym razem Urząd szybko podejmie decyzję w sprawie kolejnego pozwolenia. Jeśli nie, to - jak zapewnia - testy zostaną przerwane. - My rozumiemy powagę sytuacji i wydamy takie pozwolenie bez zbędnej zwłoki, nie chcemy blokować eksperymentu - tłumaczy Pieńkowski.

Zgoda na nowe testy zostanie jednak wydana jedynie na najbliższe pół roku, mimo iż we wniosku POT chciał możliwości eksperymentów aż do 30 czerwca 2008 roku. - Z uwagi na fakt, iż prace nad nowelizacją strategii wdrażania telewizji cyfrowej oraz wynikającym z niej harmonogramem nie zostały jeszcze zakończone Prezes UKE nie może rozdysponować wolnych zasobów częstotliwości na cele eksperymentalne na okres dłuższy niż 6-7 miesięcy. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której z uwagi na przyznane prawo do emisji testowej nie będzie możliwe rozstrzygnięcie konkursu na docelowego operatora sieci DVB-T - mówi nam Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy UKE. Zapewnia jednak, że jeśli po 31 grudnia 2007 roku będą nadal możliwości prowadzenia testów, POT będzie mógł wystąpić o kolejne pozwolenie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: POT może przerwać testy naziemnej telewizji cyfrowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl