SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojsko uspokaja ws. „powołania do 200 tys. osób”: minimalna liczba rezerwistów bez przeszkolenia

Na ćwiczenia rezerwy trafi minimalna liczba osób bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego - zapewnił szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś. Dodał, że osoby takie zostaną zaproszone do centrów rekrutacji, gdzie zostanie im zaproponowane dwudniowe szkolenie wojskowe.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, fot. facebook.com/terytorialsiŻołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, fot. facebook.com/terytorialsi

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów został opublikowany projekt rozporządzenia MON, w którym przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia.

Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.

Także w br. zaplanowano do 200 tys. osób na ćwiczeniach wojskowych

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś odnosząc się do tego projektu zaznaczył, że liczba 200 tys. jest praktycznie tożsama z projektami na 2022 rok i 2021 rok. "To są takie same liczby" - powiedział.

"Głównym naborem na ćwiczenia żołnierzy rezerwy są zasoby żołnierzy znajdujących się w pasywnej rezerwie. I tutaj głównie skupiamy się na osobach, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskowa i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej" - mówił Bryś.

Dodał, że ćwiczenia te mają trwać nie dłużej niż dwa tygodnie i w tym czasie żołnierze zostaną zapoznawani z nowoczesną techniką i sprzętem uzbrojenia, który wchodzi na wyposażenie poszczególnych jednostek wojskowych.

"W sposób minimalny - to są minimalne liczby - na ćwiczenia rezerwy będą zapraszane osoby, które do tej pory nie miały przeszkolenia wojskowego" - zapewnił. Dodał, że chodzi o osoby, które są po kwalifikacji wojskowej, mają orzeczoną kategorię zdrowia, ale nie były na szkoleniu wojskowym, nie składały przysięgi i nie były w jednostce wojskowej.

Takie osoby mają być zapraszane do wojskowych centrów rekrutacji, gdzie zostanie im przedstawiona propozycja odbycia ćwiczenia we wskazanej jednostce wojskowej. "Osoba, która się zdecyduje, będzie kierowana na takie ćwiczenie" - powiedział Bryś. Ćwiczenie ma trwać dwa dni i ma się odbywać w weekendy.

Kto z rezerwy może zostać powołany na ćwiczenia wojskowe

Podobnie informacje zamieszczono na profilu twitterowym Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, „nawiązując do nieścisłości które ukazały się w mediach ws. projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2023r.mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych”.

- Na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia. Powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy, w niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby #WojskoPolskie a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego - opisano.

Zaznaczono, że zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny (Art.2 pkt.36) pod pojęciem uregulowany stosunek do służby wojskowej należy rozumieć nadanie danej osobie kategorii zdolności do służby wojskowej i przeniesienie jej do pasywnej rezerwy.

- W praktyce każdy kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa przechodzi do rezerwy pasywnej. Wezwanie do WCR nie jest jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenie. Dopiero po upewnieniu się że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, jest wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia - stwierdzono.

Podano, że powołanie na ćwiczenia wojskowe jest realizowane w formie decyzji administracyjnej od której przysługuje odwołanie na zasadach określonych w KPA (14 dni), przy czym w czasie pandemiinie były realizowane kwalifikacje wojskowe i ćwiczenia rezerwy też było bardzo ograniczone.

- Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe  - trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego. Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe  - trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego - wyliczono.

Zaznaczono, że realizatorem ćwiczeń jest dowódca jednostki i to on określa szczegółowy sposób odbywania ćwiczeń (zadania,na czym będzie polegała służba żołnierza itp.).

Dołącz do dyskusji: Wojsko uspokaja ws. „powołania do 200 tys. osób”: minimalna liczba rezerwistów bez przeszkolenia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl