SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W TVN mówi się o etapowym powrocie Piotra Kraśki. Eksperci sceptyczni

Reporter TVN24, z którym rozmawiał portal Wirtualnemedia.pl twierdzi, że powrót Piotra Kraśki do „Faktów” po problemach z prawem może odbywać się etapami. - Cień, który pojawił się nad jego głową jest chyba zbyt głęboki, by powrócił on w pełnym, poprzednim wymiarze - ocenia z kolei Janusz Daszczyński,  szef TVP w czasie, kiedy dziennikarz kierował „Wiadomościami”.

Relacja Piotra Kraśki w środowych „Faktach” TVNRelacja Piotra Kraśki w środowych „Faktach” TVN

Kraśko zniknął z anteny w połowie czerwca. Wówczas portal tvp.info poinformował, że przez 5 lat swojej pracy w Telewizji Polskiej prezenter TVN nie rozliczał się z fiskusem. Dziennikarz zapłacił zaległe podatki z odsetkami i przedstawił wystawione faktury (łącznie przelał fiskusowi 850 tys. zł). Zostało to uznane przez Izbę Skarbową za okoliczność łagodzącą i umorzono postępowanie. We wrześniu Sąd Rejonowy w Ostrołęce skazał Kraśkę na 100 tys. zł grzywny za prowadzenie samochodu w 2016 roku mimo braku prawa jazdy.

Przed miesiącem Kraśko wystąpił w „Dzień dobry TVN”. Zdradził, że przeszedł stan przedzawałowy i leczy się na depresję. Tłumaczył, że przez kilka lat, kiedy nie miał prawa jazdy, zatrudniał kierowcę, a w przypadku rozliczeń podatkowych nieroztropnie zaufał znajomemu. Tydzień temu informowaliśmy, że w stacji słychać, że może zostać wysłany do Stanów Zjednoczonych. Tak też się stało. Od poniedziałku jego kilkudziesięciosekundowe relacje na temat wyborów w USA można oglądać w „Faktach” TVN.  Były korespondent TVP w Waszyngtonie nie przygotowuje jednak własnych materiałów czy wejść na żywo. Krótkie komentarze dziennikarza można oglądać w materiałach innych reporterów. Na przykład Anny Czerwińskiej czy Marcina Wrony, korespondenta TVN w Stanach Zjednoczonych.

„Miękki” powrót do „Faktów”?

Biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery i Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 oraz „Faktów” nie odpowiadają na pytania dotyczące przyszłości Kraśki. Nie wiadomo więc czy na stale będzie „uzupełnieniem” Marcina Wrony. Wcześniej na korytarzach stacji pojawiła się plotka, że może też współpracować z kanałem informacyjnym CNN, który należy do tej samej grupy medialnej.

- Oni go wypuścili po to, żeby zobaczyć jaka będzie reakcja. Od tego jaka będzie reakcja zewnętrzna i wewnętrzna - co jest bardzo istotne - będzie zależała przyszłość Kraśki. Gdybym miał obstawiać, to podejrzewam, że „na miękko” będzie wracał do „Faktów”. Myślę, że zacznie się od rozmów z politykami, które będą wypuszczane w TVN24, potem będzie prowadził „Fakty po Faktach”, a jeśli odbiór będzie pozytywny, to wróci także do „Faktów”. Decyzja zostanie podjęta jak szefostwo zorientuje się jaki jest nastrój. Tak u nas się mówi - informuje Wirtualnemedia.pl dziennikarz TVN24 proszący o anonimowość. Jego zdaniem na korzyść Kraśki przemawiają dobre relacje z zarządem stacji.

Szef Kraśki z TVP: Byłem w niemałym szoku

Szef newsów w konkurencyjnej stacji jest zdumiony postawą TVN. – Nie zajmuje się innymi stacjami, karierami pracujących w nich dziennikarzy, ale trudno to w ogóle komentować. To przekracza wszelkie wyobrażenia. Wykonujemy zawód zaufania publicznego. Skoro my sami rozliczamy, to też powinniśmy być bez zarzutu. Ta sprawa na pewno nie pomaga ogólnemu wizerunkowi dziennikarza – przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Poprzednika Jacka Kurskiego na stanowisku prezesa Telewizji Polskiej problemy Kraśki wyraźnie zaskoczyły. - Piotra Kraśkę znam wiele lat choć nigdy nie była to znajomość zażyła, a zdecydowanie bardziej służbowa. Ostatnio (2015-16), gdy pełniłem funkcję prezesa TVP, Piotr Kraśko był szefem „Wiadomości”. Nigdy nie miałem zastrzeżeń zarówno do jego kunsztu dziennikarskiego, jak i umiejętności kierowniczych. Dlatego, gdy jak grom z jasnego nieba dotarły do mnie informacje o wieloletnim prowadzeniu przez niego samochodu bez uprawnień i o niemałych problemach podatkowych, byłem - mówiąc wprost - w niemałym szoku. To było poza moim zakresem pojmowania rzeczywistości otaczającej tego, bez wątpienia, wybitnego dziennikarza – przekonuje Janusz Daszczyński.

Były szef TVP sceptycznie patrzy na powrót Kraśki do roli prowadzącego „Faktów”. - Teraz Piotr Kraśko wraca. Na początek nieśmiało, z oddali i bez rozmachu właściwego tej osobowości. Mówi się w tzw. środowisku, że może zostać nawet współpracownikiem CNN. Nie zazdroszczę kierownictwu TVN przyszłych decyzji dotyczących Piotra Kraśki. Z jednej strony szkoda by było utracić znakomitego dziennikarza, ale z drugiej - cień, który pojawił się nad jego głową jest chyba zbyt głęboki, by powrócił on w pełnym, poprzednim wymiarze. Straty wizerunkowe, które poniósł sam Kraśko niejako na własne życzenie mogą okazać się nie do odrobienia – zauważa Daszczyński.

„Do USA zawsze latało się w nagrodę”

Zdziwiony wysłaniem Kraśki za ocean jest prof. Wiesław Godzic. - Zdaje się, że to była konieczność. Coś z nim trzeba było zrobić, dać mu szansę odpokutować. To jest postawione na głowie, bo odkąd pamiętam, to latało się do Stanów Zjednoczonych w nagrodę. Tymczasem tutaj mamy rodzaj banicji, zesłania, kary. Wolałbym, żeby to było robione z otwartą przyłbicą, żeby widzowie to zrozumieli. To dobry reporter, anchorman. Polubiliśmy go, wiemy co zawalił. Oczekujemy momentu, w którym władze stacji powiedzą, że może wracać, wszystko w porządku – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

Ekspert zauważa, że TVN stawia na kobiety, takie jak Anita Werner czy Diana Rudnik w roli prowadzących „Faktów”. Fakt ten i problemy wizerunkowe dziennikarza, utrudnią powrót Kraśce. – Nie wróci, bo niczym żona Cezara musi być wiarygodny. Z tłumaczeń, które słyszałem wynika nie tylko to, że jest niewiarygodny, ale i nieuporządkowany. Anchorperson musi być super obywatelem. Jeśli są jakieś drgania wizerunku, to trzeba taką osobę odsunąć. To szalenie ważne, ponieważ to wizytówka stacji – argumentuje prof. Godzic.

Z danych Nielsena wynika, że w październiku br. Fakty w TVN i TVN24 Bis miały 23,51 proc. udziału w rynku telewizyjnym, zajmując pozycję lidera pod względem oglądalności wśród programów informacyjnych.

Dołącz do dyskusji: W TVN mówi się o etapowym powrocie Piotra Kraśki. Eksperci sceptyczni

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Korespondent w USA, korespondent w Rzymie później wiadomości ze świata i karawana jedzie dalej
odpowiedź
User
Xzxxxx
Zawsze może zostać i pracować w Newsroomie przygotowywać i wyszukiwać wiadomości.
odpowiedź
User
dddd
ciekawa uwaga Godzica o tym że to jest wizytówka stacji...
odpowiedź