SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co trzecia firma skarży się na brak odpowiednich pracowników

Niemal co trzeci przedsiębiorca skarży się na problem z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach - wynika z badań Keralla Research i Kantar Millward Brown.

fot. Shutterstock.com Article

Bezrobotnych ubywa, a przedsiębiorcy mają z tego powodu coraz większe problemy. W badaniu na temat trudności jakich doświadczyła firma w prowadzeniu działalności w ostatnich sześciu miesiącach, kłopoty zasygnalizowało niemal 9 na 10 respondentów.

Najbardziej przedsiębiorcom daje się we znaki nadmierna biurokracja (36 proc.), a tuż za nią problem z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (33 proc.) oraz rosnące koszty pracownicze (25 proc.). Na dalszych pozycjach znalazł się skomplikowany system podatkowy oraz wysoka, zaniżająca marże konkurencja.

Wraz ze spadającym bezrobociem rośnie znaczenie problemu braku rąk do pracy. W podobnym badaniu, przeprowadzonym przed wyborami do parlamentu jesienią 2015 r., spytano przedsiębiorców ogólnie o bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Na tak zadane pytanie, brak ludzi do pracy wymieniany był na końcu długiego zestawienia barier, a stopa bezrobocia wynosiła wtedy 10 proc.

Listę otwierały wówczas podatki, regulacje prawne, biurokracja oraz ZUS. Na piątym miejscu były koszty pracy, które obecnie są w czołówce przeszkód prowadzenia biznesu.

W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat widać też, że obecnie przedsiębiorcy uznają za bardziej dokuczliwe opóźnienia w regulowaniu płatności przez kontrahentów - wymieniają je na czwartym miejscu, choć na ogólnej liście barier w 2015 r. znajdowały się na siódmym miejscu, o pozycję wyżej przesunęła się także wysoka konkurencja wywierająca presję na marże. Mimo zmian w systemie fiskalnym, m.in. wprowadzenia odwróconego VAT-u, skomplikowany system podatkowy zbiera obecnie mniej krytycznych uwag przedsiębiorców niż kategoria "podatki" oraz "regulacje prawne" przed dwoma laty, choć można założyć, że przedsiębiorcy wymieniając podatki jako barierę działania w Polsce w głównej mierze mieli na myśli ich wysokość.

Badanie "Zatory płatnicze w mikro, małych i średnich firmach" zostało przeprowadzone przez instytut Keralla Research na zlecenie BIG InfoMonitor w sierpniu 2017 r., metodą wywiadów telefonicznych, na próbie 500 firm.
Badanie "Zatory płatnicze w mikro, małych i średnich firmach" zostało przeprowadzone przez Kantar Millward Brown na zlecenie BIG InfoMonitor we wrześniu 2015 r., metodą CATI (wywiady telefoniczne), na próbie 600 firm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co trzecia firma skarży się na brak odpowiednich pracowników

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wszyscy wyjechali zagranice
Taki Mamy klimat wszyscy wyjechali zagranice
11 8
odpowiedź
User
Marian
Pracodawcy wymagają od osoby do zatrudnienia stażu pracy 2 lub więcej. Każdy absolwent studiów nie ma tego stażu i nie spełnia tych wymagań. Pracodawcy poszukujący pracowników powinni dla tych absolwentów proponować staże zawodowe,co ułatwiłoby nabór pracowników
11 9
odpowiedź
User
Estragon
Jakie są bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce: na czele podatki, biurokracja, zus, czyli to o czym Korwin gada przez lata ;)
12 8
odpowiedź
User
hehe
Pracodawcy maja rozdwojenie jaźni, moje ulubione - w wymaganiach : 2-3 lata lub wiecej doswiadczenia, a na rozmowie :
Oj, oj, 3 miesiace wypowiedzenia, a nie da sie wczesniej? Bo wolimy miec szybciej kogos na pokladzie.
Albo 2-3 lata doswiadczenia a kasa jak na stanowisku juniorskim.
Pomijam fakt, typu skontaktujemy sie i brak takiego nawet w bardzo znanych firmach.
Jak pracodawcy/HR nie zmieni nastawienia to będzie jak jest.

I czesto juz w rozmowie przez telefon slychac zniechęcenie. Tak jest w niektorych branzach.
11 8
odpowiedź
User
Ja
Problem z wykwalifikowanymi praciwnikami? Hahaha - znam 3 języki obce, jestem podwójnym magistrem i mam kilkuletnie doswiadczenie w zawodzie, dlatego, że pracę zaczęłam juz na studiach. To co mają mi do zaoferowania pracodawcy w mediach to zazwyczaj 2 tys. netto/miesiac i to na śmieciowej umowie. Słysząc taką propozycję juz nawet nie zalamujesz rąk, tylko masz ochotę wybuchnąć śmiechem. Jak juz jako młody człowiek zapierdzielasz jak chomik w kołowrotku, żeby spełnić kryteria bycia młodym, doświadczonym i wykształconym zarazem, a potem dostajesz śmieszne oferty, to nic dziwnego, że "biedni pracodawcy" nie mogą znaleźć ludzi z odpowiednimi kompetencjami. Nie za takie pieniądze i warunki, jakie oferują
11 8
odpowiedź