SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Praca zdalna ma trafić do kodeksu pracy. „Oczekujemy stabilnych i przewidywalnych warunków”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje konsultować projekt nowelizacji kodeksu pracy, aby na stałe wprowadzić do przepisów możliwość pracy zdalnej. - To potrzebne i wyczekiwane zmiany. Jeżeli pracodawcy decydują się wprowadzać systemowo pracę zdalną, oczekują stabilnych i przewidywalnych warunków - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Fot. Pixabay Article

Jak podała „Rzeczpospolita”, rozwiązania konsultowane przez rząd będą miały na celu trwałe i kodeksowe uregulowanie tymczasowych rozwiązań, wprowadzanych przez pracodawców na czas pandemii koronawirusa. Co się w nich znajdzie? Tego - jak mówi nam Robert Lisicki - na razie w szczegółach nie wiadomo.

- Nie ma w tej chwili namacalnych założeń proponowanych zmian. Być może prowadzone są wstępne analizy, w jakim kierunku może iść praca zdalna w kodeksie pracy - stwierdza Lisicki w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Dodaje jednak, że w opinii większości członków Lewiatana (skupiającego i reprezentującego pracodawców) wprowadzenie zmian i uregulowań do kodeksu [racy jest koniecznością. - Obecne anty covidowe rozwiązania obowiązują do 4 września, powstaje więc pytanie: co później? Dlatego występowaliśmy do resortu pracy żeby wydłużyć ten okres, a zmiany są teraz procedowane w Senacie.

Zdaniem naszego rozmówcy, jest kilka zagadnień, na które ustawodawca powinien zwrócić uwagę. - Na pewno w przyszłości - kiedy już zamkniemy pewne „kwestie covidowe” – zostanie do uregulowania kwestia samej definicji pracy zdalnej. Mamy w kodeksie definicję telepracy - trzeba by więc doprecyzować, jak ma się ona do pracy zdalnej. Jest też szereg kategorii pracowników mobilnych, którzy wykonują pracę nie posiadając jednego stałego miejsca pracy, ale nie do końca w obecnym rozumieniu, narzuconym przez pandemię. Te kwestie też należałoby uwzględnić - mówi Robert Lisicki.

Kolejnym zagadnieniem, które zdaniem Lewiatana powinno znaleźć się w znowelizowanym kodeksie pracy to kwestia wdrażania pracy zdalnej w firmach. - W czasie pandemii pracodawca może polecić pracownikom pracę zdalną, to jest czas nadzwyczajny. Natomiast w przyszłości trzeba określić podstawowe zasady wdrażania takiej pracy. Pewnie wymagałoby to porozumienia z pracownikami zainteresowanymi taką formą świadczenia pracy. Tego rodzaju rozstrzygnięcia trzeba będzie w kodeksie uwzględnić - podkreśla nasz rozmówca.

Inne ważne kwestie to bezpieczeństwo i higiena pracy zdalnej oraz koszty takiej pracy, ponoszone przez pracodawców. - Pracodawcy na pewno będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo i higienę pracowników, również w przypadku pracy zdalnej, natomiast trzeba dokładnie sprecyzować, za co będą odpowiadali. Na pewno nie będzie to tak szeroki zakres odpowiedzialności jak w przypadku pracy w biurze, gdzie można stuprocentowo monitorować aktywność pracownika. Co do kosztów - to można zostawić na poziomie zakładów pracy - wylicza Robert Lisicki.

Lisicki podkreśla, że konsultowane zmiany w kodeksie pracy są potrzebne i oczekiwane, zarówno przez pracodawców jak i pracowników. - Oczekujemy tych zmian głównie z punktu widzenia pewnej stabilności i przewidywalności. Jeżeli pracodawcy decydują się wejść systemowo w pracę zdalną, oczekują, że będą mieli stabilne i przewidywalne warunki dla takich rozwiązań - podsumowuje dyrektor departamentu pracy w Lewiatanie.

W czasie pandemii wiele wydawnictw, agencji reklamowych i PR wdrożyło pracę zdalną (po marcowych apelach rządu, by tak uczynić). W kwietniu br. agencje były na ogół zadowolone z takiego rozwiązania, wydawnictwa podchodziły do niego ostrożnie. W maju br. zarówno telewizje, jak i redakcje prasowe, internetowe i radiowe oceniały, że model pracy zdalnej się sprawdził.

Niektóre firmy z branży mediów zamierzają na stałe delegować część pracowników do pracy zdalnej. Analizuje to m.in. Agora, planując jednocześnie zmniejszyć powierzchnię w redakcji „Gazety Wyborczej” nawet o połowę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Praca zdalna ma trafić do kodeksu pracy. „Oczekujemy stabilnych i przewidywalnych warunków”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
real36
a czy teraz, kiedy nie jest to w kodeksie, to komuś się dzieje krzywda ?
nowoczesny komunizm regulowania wszystkiego
3 2
odpowiedź
User
Amman
Zauważyli po 4 miesiącach dopiero? Z pozytywów-lepiej późno, niż wcale.
4 1
odpowiedź
User
vwir
Przecież regulacje prawne odnośnie telepracy zostały wprowadzone kilkanaście lat temu. Sam z tego korzystam od 12 lat. To co ma zostać doprecyzowane to kilka aspektów, tymczasem temat sugeruje, że praca zdalna ma w ogóle trafić do kodeksu pracy, co jest bzdurą. Jest tam już od dawna (pod pojęciem telepracy).
1 3
odpowiedź