SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracodawcy mogą skorzystać z własnych programów emerytalnych

Pieniądze odkładane w ramach grupowego pracowniczego programu emerytalnego (PPE) są chronione przed podatkiem Belki. Co więcej, z tej ochrony mogą skorzystać sami przedsiębiorcy - pod warunkiem, że programy emerytalne przewidują możliwość uczestnictwa w nich także pracodawcy.

Pracodawcy mogą skorzystać z własnych programów emerytalnych

Przed podatkiem Belki trudno uciec. Państwo świadomie zgodziło się nie pobierać haraczu tylko w dwóch przypadkach: przy zyskach z inwestycji w Indywidualne Konta Emerytalne i we wspomniane PPE (są jeszcze inne sposoby na uniknięcie tego podatku, ale będące efektem luki prawnej, a nie powstałe z woli rządzących). Warto się zatem przyjrzeć, co dokładnie oferują PPE.

PPE to przede wszystkim tzw. składki podstawowe, opłacane pracownikom przez pracodawcę (jej wartość nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę do zapłaty obowiązkowych składek ZUS). Wysokość składki podstawowej może być określona na różne sposoby: procentowo od pensji, w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników PPE lub procentowo od wynagrodzenia, z określeniem maksymalnej, kwotowej wysokości. Kwota takiej składki nie może być jednak wyższa niż 7 proc. pensji pracownika,

Dlatego w firmie, w której działa PPE, pracownik ma prawo do odkładania także tzw. składki dodatkowej, finansowanej z jego wynagrodzenia już po opodatkowaniu. Zwykle to on sam decyduje, ile chce jeszcze odkładać (może później zmienić decyzję w tej kwestii) i jak długo chce to robić. Obowiązuje go jednak, podobnie jak w przypadku wpłat na IKE, roczny limit: suma składek dodatkowych nie może przekroczyć 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w danym roku. Oznacza to, że rocznie można oszczędzać bez podatku Belki nawet kilkanaście tysięcy złotych. Mimo to pracownicy niechętnie korzystają z tej możliwości – według danych KNF w 2009 r. skorzystało tylko 9,4 proc. uczestników PPE.

Z firmowego PPE może skorzystać każda zatrudniona w niej osoba, niezależnie od wymiaru pracy. Co więcej, uczestnikami pracowniczych programów emerytalnych mogą być także sami przedsiębiorcy, a dokładnie: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowej i komandytowo-akcyjnej, odpowiadający za zobowiązania spółki bez ograniczenia. Warunek jest jeden: prowadzone przez nich programy emerytalne dla pracowników muszą przewidywać taką możliwość. A to już zależy od uzgodnień z załogą.

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care
Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy mogą skorzystać z własnych programów emerytalnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl