SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracodawcy muszą płacić coraz więcej pracownikom

Przeciętne zatrudnienie w marcu br. było  wyższe o 4,5% r/r. Zaskoczył wzrost wynagrodzeń o 5,2% r/r, który potwierdza presję płacową – podał GUS.

fot. Shutterstock.comArticle

Komentarz Jakuba Gontarka, eksperta z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan

W marcu przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4.577,86 zł, co oznacza wzrost o 5,2% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zgodnie z oczekiwaniami rynku płace miały rosnąć nieco szybciej niż w poprzednich miesiącach czyli w tempie 4,25% (wobec 4% w styczniu i lutym 2017). Tymczasem wzrosły o ponad 5%.  Jest to skutek coraz większej konkurencji na rynku pracy. Pracodawcy  odczuwają brak pracowników, co skutkuje rosnącą dynamiką wynagrodzeń.

Jednocześnie w sektorze przedsiębiorstw przeciętne zatrudnienie rośnie w stałym tempie - 4,5% r/r od początku roku i wyniosło w marcu 5.981,7 tys. Dane potwierdzają zmianę na rynku pracy, o której mówią pracodawcy. Coraz mniej osób wchodzących na rynek pracy przy jednoczesnym stałym wzroście PKB musi wywierać presję na wynagrodzenia. A to oznacza, że  rynek pracownika staje się faktem. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na korzystanie z innych niż wynagrodzenie form rywalizowania o najlepszych pracowników.

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy muszą płacić coraz więcej pracownikom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl