SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracodawcy niezadowoleni z ustawy lustracyjnej

Prawo lustracyjne niezgodne z konstytucją apeluje Związek Pracodawców Prywatnych Mediów (członek PKPP Lewiatan).

„Pracodawcy prywatnych mediów wyrażają ogromne zaniepokojenie treścią przepisów ustawy lustracyjnej i wynikającymi z nich obowiązkami. Czujemy się zobowiązani zabrać głos niezależnie od suwerennie toczącej się dyskusji w środowisku dziennikarskim. Uchwalono bowiem prawo bardzo niejasne, niespójne zarówno wewnętrznie, jak i w relacji z innymi aktami prawnymi. Prawo, wobec którego istnieją bardzo poważne obawy co do zgodności z Konstytucją RP i umowami międzynarodowymi, których stroną jest Polska” – czytamy w przesłanym portalowi „Wirtualnemedia.pl” oświadczeniu.

Związek zwraca uwagę na fakt, że jednym ze skutków wejścia w życie tej ustawy jest koncesjonowanie zawodu dziennikarza, sprzeczne z wyrażoną w Konstytucji RP zasadą wolności mediów.
Ponadto zdaniem pracodawców mediów prywatnych sankcja zakazu publikowania przez okres 10 lat, która znalazła się w ustawie, jest niezgodna z konstytucyjną zasadą wolności wyrażania swoich poglądów oraz swobodą pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

„Wolność debaty i wolność wypowiedzi stanowią fundament demokratycznego państwa prawnego. Reglamentacja dostępu do zawodu dziennikarza i zakaz publikacji w mediach w demokratycznym państwie prawnym, jakim jest Polska, jest trudny do wyobrażenia” – widnieje w komunikacie.

Według nich złe prawo spowoduje, iż nawet zachowanie należytej staranności przy wykonaniu ustawy lustracyjnej może w konsekwencji prowadzić do utraty funkcji i zakazu wykonywania zawodu na 10 lat.

Związek Pracodawców Prywatnych Mediów czeka na rychłe wydanie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku dotyczącego ustawy lustracyjnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy niezadowoleni z ustawy lustracyjnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl