SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracodawcy płacą lepiej, bo nie chcą stracić pracowników

W sierpniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1 proc. w ujęciu rocznym. Wynagrodzenia wzrosły zaś o 4,7 proc. – podał GUS.

fot. Shutterstock.com Article

Komentarz dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wyniosło w sierpniu 5 760 700 osób. Oznacza to, że liczba  pracujących w firmach utrzymała się na niemal tym samym poziomie co w lipcu. Niemniej jest to o ponad 173 tys. więcej niż w sierpniu 2015 r. Dobra sytuacja na rynku pracy, jaką obserwujemy w tym roku, ciągle się utrzymuje. Testem  będą jesienne dane dotyczące zatrudnienia. Jego utrzymanie na dotychczasowym poziomie będzie  oznaczało stabilizację.  Jeżeli zaś we wrześniu lub październiku nastąpi spadek zatrudnienia, to może się okazać, że najlepszy okres mamy już za sobą i wchodzimy w fazę dostosowawczą, kiedy realne zapotrzebowanie na pracę zostanie zweryfikowane.

W dalszym ciągu szybko rosną wynagrodzenia i to w ujęciu realnym, co jest spowodowane  niedostateczną podażą pracy w stosunku do popytu, a właściwie niedostosowaniem struktury tej podaży do struktury popytu. Mówiąc prościej pracodawcom coraz trudniej znaleźć pracowników, których poszukują, a także utrzymać tych, których już zatrudniają. Dlatego są w coraz większym stopniu skłonni do podnoszenia wynagrodzeń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy płacą lepiej, bo nie chcą stracić pracowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl