SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy barów i restauracji szukają innego zatrudnienia

Po zamknięciu restauracji, barów i hoteli z powodu pandemii większość ich pracowników straciła zatrudnienie. Wielu rozpoczęło nowe kariery w sprzedaży internetowej, spedycji, finansowaniu kredytów hipotecznych i innych firmach - podaje „Wall Street Journal”.

fot. Shutterstock.comArticle

Zdaniem niektórych ekonomistów może to oznaczać trwałą zmianę na rynku pracy, także po wrześniu, kiedy mają wygasnąć dodatkowe federalne zasiłki dla bezrobotnych.

„Aby spróbować zwabić pracowników z powrotem, wiele restauracji i firm hotelarskich podnosi płace, oferuje dodatki i zmienia zasady planowania, aby praca była bardziej elastyczna i w niektórych przypadkach mniej wyczerpująca” – zauważył nowojorski dziennik biznesowy.

Zarobki w restauracjach wzrosły przeciętnie w maju do 15 dolarów i 14 centów na godzinę. Dla porównania w roku 2019 przekraczały nieco 13 dolarów na godzinę.

Nie wszyscy jednak z tego chcą korzystać. Ponieważ rynek pracy nie jest obecnie nasycony, pracodawcy pomagają często doświadczonym kucharzom, kelnerom itp. znaleźć zatrudnienie z bardziej przewidywalnymi harmonogramami, lepszymi płacami i świadczeniami.

Według danych Ministerstwa Pracy odsetek odchodzących pracowników amerykańskich restauracji i hoteli osiągnął w maju najwyższy od dwóch dekad poziom 5,7 proc.

„Chociaż ostatni raport o zatrudnieniu pokazuje, że w restauracjach i barach w czerwcu przybyło 194 tys. miejsc pracy, to od początku pandemii ubyło ich 1,3 mln. Tymczasem, w wielu innych sektorach poziom powrócił do tego sprzed kryzysu Covid-19" – zauważył „WSJ”.

Płace godzinowe dla pracowników na niekierowniczych stanowiskach w sektorze wzrosły o ponad 11 proc. w czerwcu w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zgodnie z sondażem globalnej firmy świadczącej usługi finansowe Bandwidth Technologies International Group (BTIG), na który powołuje się gazeta, respondenci stwierdzili, że lepsza płaca jest najsilniejszym bodźcem. Dobre świadczenia i większa elastyczność godzin pracy uplasowały się kolejno na drugim i trzecim miejscu.

„Pracownicy godzinowi chcą +większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz kontroli nad tym, kiedy i jak pracują+" – podkreślił analityk BTIG Peter Saleh cytowany przez „WSJ”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy barów i restauracji szukają innego zatrudnienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl